bugün

efenim şöyle bir şeydir: sırf dünya nüfusunun çoğunluğu salak diye (ay pardon sağlaktı di mi?) üretilen ürünlerin %99.9874562541'inin sağ elini kullanan insanların kullanabileceği şekilde üretilmesidir. sırf az miktardalar diye solak insanların yok sayılmasıdır, öyle ki misal olsun bir video kamera alıyorsun 2 milyar civarı bir para veriyorsun ama sadece sağ elle kullanabiliyorsun bu cihazı,niye çünkü sol ele uyacak şekilde üretilmiyor dolayısıyla film çekerken titremeler başgösteriyor, haksız yere film çekmedeki başarı seviyesi düşüyor, veya tek kol konulabilecek şekilde ki sandalyeler her okulda bulunmuyor misal olsun bir sınava girdiğinizde iki büklüm sınavı yapmak zorunda kalıyorsunuz,suçunuz ne? "solak doğmak" fakat bütün bu olumsuzluklara ve zorluklara rağmen nedeni belirsiz şekilde solak olmaktan acaiyip mutlu ve gururluyum, bir diğer avuntumuz içinse (bkz: solakların daha zeki olması)
varlığının deklere edilmesi kimi çevreleri rahatsız etmiş gerçek,hayır yalan deyin tamam diyeceğim.zeki olma mevzuu ise benim uydurduğum bir şey değil hepimizin bir kerede olsa duymuş olduğu bir şeydir.

müfettiş:romayı kim yaktı
şaban:valla ben yakmadım hocam
*yazılılarda kağıdı sol kola göre ayarlayınca,hocanın arkaya kopya veriliyor sanması.
*solaklara göre kolçaklı sandalye bulma zorluğu.
*sol elle yemek yendiğinde sorulara tabi tutulma.

mouse un sağ ele göre tasarlanması
makas kullanırken zorluk çekmek
prizlerin sağ tarafta olması**
futbola göre solaklık ifade edilirse, pek de ortada olmayan ayrımcılık. hatta sol ayaklılar tekniklidir falan derler.
benim farkında olmadığım * ayrımlar..
(bkz: sokaklara yapılan ayrımcılık)

not : yazmasaydım çağrı$maktan ölücektim, ho$ görün plz. *
bunu hissedenler için, çok geniş bir ürün yelpazesi olmasa da çeşitli ürünler satan, arıca ünlü solakların da isimlerinin yer aldığı bir site var :
http://www.solelim.com
günümüzde çok bariz şekilde görülen ayrımcılıktır.

eğer solaksanız moralinizi altüst eder bu ayrımcılık. gitara başlamak istersiniz ama piyasada solak elektrogitar bulmak o kadar zordur ki, bu dertten muzdarip olanlar anlar sadece beni. neyse gitarı alırsınız ama seviyeniz ilerlediğinde çoğu müzisyen gibi gitarı bir kaç gömlek arttırmak istersiniz ama oda ne? beğendiğiniz modelin solağı yoktur. 'illa alıcam hoca ben bu gitarı kafaya koydum' derseniz 300-400 dalırs fark bayılmanız gerekecektir. lan malzeme aynı malzeme, gitar aynı gitar. sadece seninkinin simetriği işte.

bir joystick alayım da şu flight simulator x te daha beter coşayım dersiniz. logitech freedom 2.4 cordless hoşunuza gitmiştir. ama oda ne. tamamen sağ elini kullananlar için tasarlanmıştır. sol tarafta ikinci el ile kullanılan tuşlar, joystick üzerinde ki ana tuş ise tabi ki yine solda (sağ ele göre).

''ama firmalar kâr amaçlı üretim yaptıkları için büyük çoğunluğu gözardı edemezler ayrımcılıkla alakası yok'' diyenlerin ümüğünü sıkarım. ulan bu firmalar çatır çatır eşantiyon dağıtmasını biliyor, reklamlara milyon dalırlar vermeyi biliyorda, solaklara üretim yapmaya gelince mi kâr sorun oluyor?

bu arada ibanez hastası olmama rağmen fender'e saygılarımı sunar, üzülerekte olsa ileride ürünlerini çatır çatır alacağımı bildiririm.
okulumdaki kolçaklı sandalyelerin hepsi sağ tarafta olunca eğilip bükülmemin farkında olan fransız hocam benm için sandalyeyi zorda olsa sola takmıştır.. kendisi sağlaktır, solaklar adına küçük insanlık için büyük bir iş yapmıştır arz ederim.