bugün

ben marketten çıkarken diyorum. bende de alışkanlık olmuş bir durum ama cevap veren de vermeyen de olabiliyor.
gülümseyerek denilen bir kolay gelsin her insana iyi gelir. bu minik ama etkisi büyük bir eylemi yapmakta fayda var.
insanların iş motivasyonunun artmasına yardımcı olur. Mutlu da olurlar ayrıca. Marifet iltifata tabidir. Bunu yapmak zor değil. Elimden geldiğince söylemeye çalışırım.
bir kolay gelsini çok görmeyin.
Özellikle tontiş amcalara. Mutlu oldukları gözlerinden belli oluyor.
işin rast gelsin demenin popüler versiyonudur.
arkanızdan sessizce ''mına koduma bak, kendisi dışarda gezsin tozsun, biz eşek gibi çalışalım, gelsin bi de hava atsın'' diyebilirler. zira bazıları bunu dalga amaçlı söylediğinizi zanneder.
Çalışanları görmezden gelmediğimizi bilakis onlara değer verdiğimizin göstergesidir.
bu sabah 6.40'da yerleri supuren bir belediye calisanina gunaydin, kolay gelsin dedim ben de.
adam "ne diyorsun degisik?" bakisiyla dondu bana. pek hazzetmemis olabilir.

bir aktivite. yalniz calisanin tipine iyi bakin.
Denk geldikçe söylediğim cümle.

Garson marson hiç fark etmez.
insanlığınızın küçük bir kanıtıdır. Yapılması gerekendir.
Denk geldikçe yaptığım.
Benimdir bisey kaybetmezsiniz sizde yapin.
(bkz: garibanları anlamak için 3 ay çöpçülük yapmak)
Okuldaki temizlikçi teyzelerle dekana aynı saygıyı gösterirken sokakta çalışanlara da aynı saygıda aynı tebessümle kolay gelsin demek dünyanın dizi değiştirmediğinin kanıtıdır.
iki tarafıda hoşnut eder. en samimi davranıştır belkide.

bu konuda yanınızdaki kisi tarafindan ayıplanmak ise insanı üzer.
Onlara insan olduğunu hatırlatan eylem.
Bizden az kaldı direnin.
bazen böyle güzel insanlarla karşılaşıyorum.

hatta çöp topladığımı anlayınca ayrıştırdığı çöp poşetlerini itinayla teslim etmek isterken "senin işinde zor be koçum" diyen bile oluyor.

hoşuma giden temiz, yırtık ve eksik sayfası olmayan değerli kitaplarını veren hocalarda oluyor, o gün mutlu günlerime 1 yenisini daha eklemiş oluyorum. en son bir güzel insan "safahat" ilk basımını benim için paketlemiş ve teslim etmişti. verirken; "bunlara benden daha iyi sahip çıkacağını biliyorum, bizimkiler okumayı pek sevmiyorlar evlat" demişti....

yaşadığım için "kolay gelsin" sözcüğünü ben de sık kullanıyorum.

tüm sokak çalışanlarına kolay gelsin.
ben de yaparım ama bazıları tip tip bakmıyor mu sinir oluyorum onlara sanki adamın bağına girip üzümlerini aşırdık.
Kafam bozuk olmadığı zaman sıkça yaptım eylem. Geçerken bir rastgelsin, hayırlı işler, iyi akşamlar demek hem sizi rahatlatır hem karşı tarafın sanki sizi tanıyormuşcasına mutlu olup samimi bir tebessümle yanıtı sizi mutlu eder. Ha illa ki bir kaç öküz çıkar, boş verin adamlık sizde kalsın. Siz deyin geçerken.
iyi niyet, nezaket göstergesidir.
her sabah rasladığım çöpçülere selam verip yaptığım iş.deneyin çok güzel oluyor.
Güzel bir davranıştır. Yaşlılara da selam verip gülümsemeyi unutmayın.
Sokakta çalışıyor olması o insanı diğerlerinden farklı kılmaz, herkesin farklı bir hikayesi,farklı bir rolü var hayatta. 50 yaşında sokakları süpüren insanları görmezden gelip, sıcacık evinde annesinin yemeklerini yiyen asilzadeler de vardır tabi... Karakter turnosolü bir davranıştır.
(bkz: tramessi) ise asla yapmadığım davranış biçimidir.
Söyleyeni ve söylenen kişiyi mutlu eden eylemdir. Çalışan kişinin kısa süreli şaşkınlık yaşamasına da neden olur. Güzeldir, deneyin.