bugün

bir gün yine oturmuş günün maçları hakkında analiz yapıyorsunuzdur. o esnada babanız kahveden gelmiş, her ne kadar yaşınız büyük olsa da size laf çarpmak amacıyla en kral kumarbaz ahırda yatıyor diye laf yapıştırır. bak tüm arkadaşların evlendi sen o idda, poker rulet derken kafayı yedin. meslek sahibi ol, iş sahibi ol o internet seni kurtarmaz bak ordan gelen para haram, git garibanların halini gör diye yanına çağırır ve sokaktaki akşamcı çöpçüleri göstererek bak gör asgari ücrete çalışıyor garibanlar diye ahkam kesmeye kalkar. siz de lan bu adam ne kadar boş konuşuyor deyip ağzına bir tane yapıştırmak isteseniz de yapmazsınız çünkü baban pezevenk olsa sırtında keraneye götürüceksin düsturunu benimsemişsinizdir.

dur lan madem öyle diyor şu garibanların halini anlayayım deyip hemen ertesi gün günün maçlarını analiz edip simülasyonda oynattıktan sonra 960 liralık bahsinizi yapar. netten araştırıp bulduğunuz en yakın çöpçülük, temizlik aş. şirketine gidip iş başvurusunda bulunursunuz. tesadüf ki onlar da eleman arıyordur ve hemen bu gece vardiyasına gel başla derler. işi nasıl öğrenicem ya diye heyecanlansanız da alt tarafı 2-3 ay çalışıp garibanları anlayayım dediğiniz için önemli değildir.

akşam işe gidersiniz. babanız arayıp nerdesin sen ya der; siz de o kadar konuştun al ben de girdim kadıköy belediyesinde taşeron çöpçü firmasına, garibanların halini anlayacağım maaşım da 900 tl + ekmek arası dersiniz. babanız iyi yapmışsın oğlum sana da bu yakışırdı, hayatı öğren der. tamam babacığım der ve kuşdili caddesi çöplerini temizlemeye doğru arkadaşlarınızla gecenin karanlığında ilerlerken bir yandan da cepten maç sonuçlarını takip edersiniz. arada da akşam çayınızı gidip gece açık büfelerde çöplerini atmak karşılığında ücretsiz içip gökyüzüne doğru bakıp allah'Im ya gurban olduğum ya resullah çok şükür diyerek zaman geçirir patronun oğlunun son model bmw sinin yanındaki çöp konteynırından çöpleri boşaltıp acaba işime yarıcak parça var mı diye bakarken elinize sapı kırık tava gelir ve lan bu işe yarar diye düşünürsünüz fakat bir anda duraksayıp lan ben ne çabuk alıştım çöpçülüğe deyip tavayı çöp arabanıza atarsınız.

arada da sözlüklere bakar, yolda sizi görünce yol değiştirip kıyafetlerinizden tiksinen insanları görünce insana insan gibi kıymet verdiğini söyleyen sözlük yazarları var mıdır bu kişilerin arasında diye düşünür, düşünür, düşünürsünüz.

vardiya bitmek üzere, uyuyan şefler kontrole kalkmak üzeredir. her şey rayındadır ve çok mutlu bir şekilde eve doğru yol alırken, gurban olduğum ya resullah diyerek derin bir iç geçirerek eve gelip uyuyan ahaliye göz ucuyla bakıp leş gibi kokan üstünüzü çıkarıp banyoya koşarsınız...

gün bazıları için çok erken doğmuştur...
garibanları anlamak için değilde gerçekten çalışmaktan asla utanmamak için yapılsa daha manidar olabilecek iştir. herkesin sorumlulukları bakması gereken bir ailesi, kardeşi, karısı, en başta en sorumlu olduğu kişi olan kendisi vardır. çalışmanın namusunla para kazanmanın asla gocunacak bozulacak bir yanı yoktur. aksine temizlik görevlisi * tarzında en pis mesleklerde yer alan insanların hakikatan çok onurlu bir yapısı vardır hiç zoruna gitmeden çalışırlar. bu kişileri görünce tiksinip yanına yaklaşmaya çekinen züppeler o çöplerden bile daha aşağılık insanlardır. bir çoğumuz üniversite öğrencisi veya mezunuyuz. peki kaçınız yurtlardaki temizlik görevlilerinin, apartman kapıcılarının, güvenliklerinin adını biliyorsunuz? kaçınız onlara günaydın gel çay, sigara içelim abi dediniz? veya kaçınız onlara selam verdiniz? kaçınız onları insandan sayıp hal hatır sordunuz? insanları toplumsal statülerine göre ayırmak gibi bir illet var ülkemizde, kıytırık 3 liralık dönercide bile bir çöpçü gelip yemek yediği zaman iş yeri sahipleri onları iplemezler, herkese bedava verdikleri çayları dahi ikram etmezler. lakin bir polis veya öğretmen geldiği zaman ne servisini aksatır ne çayını masadan eksik ederler. peki şimdi toplumsal ahlakı da bir kenara koyup kişisel ahlakı düşünerek cevap verelim. sizce ne kadar gerçekten insan gibiyiz?
(bkz: günter wallraff)
garibanları anlamak için eliniz de ki bütün her şeyden vazgeçmeniz gerekir. çöpçülük yapıp ananızın babanızın lüks evine gelirseniz, sıkıştığınız da kenarda köşe de paranız varsa, garibanın halinden anlamazsınız. anladığınızı sanıp egonuzu tatmin edersiniz.

kazandığınız o parayla bir ev geçindirin, sonra gelip burada ben garibanın halinden anlıyorum naraları atın.
akşam iş saati gelmiştir ve tası tarağı toplayıp çöplüğünüze gitme vaktidir. arkanıza şöyle bir göz ucuyla bakıp kuşları yemledikten sonra hayatı anlamaya doğru yola çıkarsınız.
Bazı insanları anlamak için beynimizi aldırmamız gerektiği detayını akıllara getirmiştir.
Eger bir gün gerçekten zengin olursam, yapacağım eylem.
3 ay sonrasında eskiye döneceğini bildiğin için anlamak mümkün değildir.
Çöpçülüğe Başvurulsa araya torpil sokmadan işe alınabilme ihtimali oldukça düşük sanırım.
Aslında oldukça rahat bir iş. Ne zaman görsem sigara molası. Yelekleri de şık sayılabilir. Hem bu sene yelek çok moda.

Bazen mahalledeki çöpçülerin sohbetlerine kulak misafiri oluyorum.
Bir keresinde firavunlar üzerine felsefe yapıyorlardı.
Geçen gün de bir tanesi elinde ayfon adını bilmediğim bir sosyal medya şeyisinde beğendiği kızlara ne yazması gerektiği konusunda arkadaşlarına akıl danışıyordu.
Hayatı da anlamak icin gereklidir.