bugün

Mustafa Kemal Atatürk'ün, "cumhuriyetimizin en büyük düşmanı" şeklinde nitelendirdiği mutaassıp kişi/ler.
bir görüşe körü körüne bağlanan kimse.
(bkz: yobaz)
aşık mahzuni şerif' in bir taşlamasıdır.

bu kafirdir diye yol tefrik etme
adamı kınamak ayıptır softa
bildiğim mezaratı mal diye satma
hak aşikar köre kayıptır softa

iptida adem'e secde kılındı
çar-anasır adem ile bilindi
divitten dökülen yazı silindi
ak üstünde kara kalıptır softa

bir kurbanın, bir lokmasın yer mi hak
allah neye muhtaç, söyle neyi yok
havaya bakarsın, kuldanm ı uzak
hedefsize küfür vaciptir softa

kıble hicaz'daysa muhammed orda
ordaki peygamber ne gezer burda
burda da mevcutsa kıble her yerde
o ki her kıbleye sahiptir softa

unuttun mu yuvarlanan çobanı
kıble hesap etme hedefi tanı
adem safiyullah yalan mı yan
velagat keramına sarihtir molla

yunus neye döndü balık rahminde
ondan üstün hizmet var mıdır sende
daha hicaz şehri yokken dünyada
kıble ne tarafta sabitti molla

o köprüyü çoktan geçti mahzuni
sevgiyle tanıdım imanı dini
derdim var efendi neylersin beni
gönül insanlığa aşıktır molla
osmanlıda Medrese öğrencisi... Bir görüşe bir insana körü körüne bağlanan kimse... Yaşadığı çağın gerisinde kalmış, geri kafalı kimse.
hukuk devleti, laiklik, ulus devlet v.b gibi kavramları istismar ederek durduk yerde saldırgan, sözde değil özde darbecilerde daha bi güzel müşahhaslaşmış (somutlaşmış) kavram.
hoşgelmiş yazardır. umarım nickindeki anlam karakterine yansımamıştır da hoşgeldin dediğime pişman olmam.
sadece dinsel bağlamda değil herhangi bir konuda aşırı radikal olma durumu.
yedinci nesil yazar.
hoş gelmiştir efenim.
ergenleri öpmeyi düşünen yazar.
(bkz: ıy ıy iğrençsin)
ufo adlı güzel bir şarkıya sahip grup.
http://www.youtube.com/wa...p;feature=player_embedded
Yeni yılda, her şeyin gönlünce olmasını, tüm beklentilerinin gerçekleşmesini temenni ederek.Mutlu yıllar dileklerimi sunduğum dost yazar.
eeeeyyyy softa!!!
sen burdasın kıçın yokta
sana yobaz diyorlar doğrumu?
açtığın başlıklar birden soldumu?

başta kızmıştım, şimdi gülüyorum,
bak gene başlığını uplıyorum...
bu sözlük sensiz olurmuki hiç?
gene güldürdün şukunu kap piç.

(bkz: #11160647)
(#12891344) kurusıkı yazardır.
softanın dincisi göze çarpar ama muhafazakar diye yumuşatmaya hiç gerek yoktur toplumsal - bireysel- hemen her konuda göze çarparlar.
bir iyi bir kötü anlamı olan kelime. Medrese öğrencisi iyi anlamıdır, geri kalmış yobaz olan insan ise kötü anlamıdır.
---Ürkek bir savaş gemisi ya da keşfe çıkmış bir tekne, ta uzaklardan kuş sürülerini görmeyip de, güneşin altında yüzen beyaz yığını ve çevresindeki köpüklü beyaz dalgaları görünce, heyecandan titreyen parmaklarla, zararsız ölüyü gemi defterine yazar: ''Burada sığ yerler, kayalar, yarılan dalgalar var. Dikkat!'' Artık ondan sonra belki yıllar yılı, gemiler o yerden sakınır; tıpkı önden giden koyun bir değneğin üstünden atladı diye, değnek olmadığı sırada bile aynı yere gelince hep atlayan budala koyunlar gibi. Eskilerin yaptıkları yasalar budur işte! Böylesine boşunadır geleneklerimiz! Toprakta temeli olmayan, artık havalarda bile uçuşmayan eski inançların inatçı kalıntıları budur işte! Budur softalık dediğimiz şey!---

(bkz: Herman Melville/Moby Dick)