bugün

billy bob thornton'ın ilk sinema filmi yönetmenlik denemesi.
thornton tanınmayacak derecede farklı göründüğü filmde
aynı zamanda başrolü de oynamaktadır ancak thornton'ın
muhtemelen ilk ve son başarılı yönetmenlik denemesi olarak
kalacak gibi görünen bir lanetli film aynı zamanda...
zira sonrasında çektiği All the Pretty Horses ve daddy and them'le
yönetmenliği başarısız bulunmuştu oysaki sling blade (bıçak sırtı)
iyi eleştiriler almıştı ve imdb'den görüldüğü kadarıyla
seyirci tarafından da beğenilmiş bir film. ben de beğenmiştim
küçük yaşıma rağmen ancak muhtemelen of mice and men'le
kurduğum bağ dolayısıyla olsa gerek ki pek birşey kalmamış
hatırımda. http://www.imdb.com/title/tt0117666/
başroldeki karl'ın bir allright then deyişi vardır ki...çok hoştur!
anlatımı oldukça gerçekçi oskarlı billy bob thornton filmi. müzikleri çok etkileyici,* filmde ağlak klişeler de yok ve aynı oranda da yalın bir bitişi var.
http://www.youtube.com/watch?v=Ut20H-r9HiM
tek kelimeyle billy bob thornton şaheseri.
billy bob thornton'ın hem yazıp hem oynayıp hem de yönettiği çok başarılı, oskarlı bir drama. küçük yaşta, yaşadığı kasabada annesiyle beraber annesine saldıran bir adamı orakla öldüren fakat zeka geriliği sebebiyle hapishane yerine akıl hastanesine kapatılan karl'ın özgürlüğüne kavuşmasıyla beraber adım attığı dış dünyada yaşama tutunma çabasını izliyoruz.
iki saat yirmi yedi dakika sürmesine rağmen kesinlikle izleyiciyi sıkmayan bu mini başyapıt kusursuz oyunculuklarla büyülüyor. başta billy bob thornton'ın insanüstü başrol oyunculuğu ve ona eşlik eden küçük çocuğun sade ve gerçekçi performansı sayesinde filmden etkilenmemek imkansız kılınmış. öyküsü asla klişelere yer vermeyen, fedakarlık, empati ve insani duyguları sorgulayan, önyargıları yıkarak, mutluluğun aslında ne kadar basit bir olgu olduğunu sarsıcı bir gözle anlatan bu film aynı zamanda of mice and men'i anımsatmasıyla da hemen insanı içine çekiyor ve tam kalbinden yakalıyor.

the man who wasn't there ile birlikte billy bob thornton'ın yine oyunculukta zirveye ulaştığı bu mükemmel filmi henüz izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeyin derim.
Billy Bob Thornton'ın oyunculuk ve gerçek hayat arasında bir performans sergilediği, rolüne inanılmaz oturduğu bir başyapıt. ayrıca gençliğin tokyo drift filminde başrolden tanıdığı lucas black'in oyunculuğunu çocuk haliyle görebileceğiniz yükseliş filmi. ailenin önemini anlatan sayılı filmlerden. kesinlikle zaman ayırıp izlenmesi gereken bir dram..
1996 yılı, birleşik devletler menşeili, billy bob thornton filmi.

imdb puan 8 olan filmin konusu; 20 yıldır akıl hastanesinde kalan bir adamın, annesini ve bir adamı öldürmek suçundan, dış dünyayla tekrar kavuşması.

Film, akıl hastanesindeki bir psikopatın konuşmasıyla başlıyor, ve öyle bitiyor. Bu arada o deli, ne oyunculuk döktürdü be. Benim aklımda, başrolden daha fazla kaldı. Adamın tipi safi psikopat. Sanırım oynayan aktörün ismi: Charles bushman.

Edit: Oynayan aktörün ismi: J.T Walsh.