1. 1.
  Situasyonizm, 1950'lerin sonlarında şekillenmeye başlamış, 68'in bereketli topraklarında yeşermiş, 1970'lerin başında ise etkisini yavaş yavaş kaybetmiş bir akımdır. Paris merkezli bir akımdır ve sürrealizm, dada, letrizm ve anarşizmden izler taşır. içinde ciddi bir muhalif damar barındırdığını da buraya ekleyebiliriz.

  Türkiye'de farklı düşünmeye çalışan bir avuç azınlık için ezber bozan çalışmalar önemli bir ihtiyaç oluşturur. Ancak, ezber bozan unsurların yokluğu da bir o kadar can yakıcıdır. Şu sıralar, "sitüasyonist akım" kavramı etrafında şekillenen bir dizi hareket bu açıdan bakılınca gözden kaçırılmamalıdır.
  Bu çerçeveden baktığımızda medyada görünür olan çalışma, TÜYAP Artist 2008 Fuarı kapsamında açılan "Bu 1 Situasyonist Sergi Değildir" etkinlik serisidir. "Bu 1 Situasyonist Sergi Değildir" ile ilgili kısa ve öz bir yazı, 2.11.2008 tarihli Radikal iki'de Erman Ata Uncu tarafından yazıldı. ilgilenenler arşivlerden okuyacaklardır.

  Türkçede konuyla ilgili temel teorik metin olarak değerlendirilebilecek, "Sitüasyonist Enternasyonal'i yakın zamanda, 6 45 Yayınları yayımladı. Kitabı, Şenol Erdoğan hazırlamış. Kitapta yer alan metinlerin yazarları, Jan D. Matthews, Ken Knabb , Guy Debord, Guy Bodson, Bill Brown'dır. Kitapta, Sitüasyonist Enternasyonal hakkında çeşitli bakış açılarıyla yazılmış metinler altı ayrı bölüm halinde sıralanmış.
  Konuyla ilgili bir diğer önemli kitap da Guy Debord'un yazmış olduğu "Gösteri Toplumu"dur. Gösteri Toplumu, Sitüasyonist akımın öncüsü olarak kabul edilen bir kişinin elinden çıkmış olan en önemli metinlerden birisidir. Kitap Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

  Gösteri Toplumu, 1973 senesinde bizzat Guy Debord tarafından filme de alınmıştır. "Bu 1 Situasyonist Sergi Değildir" çerçevesinde bu önemli filmin gösterimi yapılmıştır.

  6 45 yayınları, yukarıdaki temel metinlerle ilişkilendirilebilecek bir dizi kitabı ve dergiyi de gündemine aldı. Bu çerçevede, bir yerlerden sitüasyonist akımla ilişkilendirilebilecek, McKenzie Wark'ın "Bir Hacker Manifestosu" kısa süre önce yayımlandı. "izcinin el kitabı" ve "feral devrimi" isimli kitaplar ise yayınevinin programında görülüyor.

  Bence 6 45 tayfasının bu çerçevede yayımladığı en önemli yapıt, Kadıköy Underground Poetix oldu. Kadıköy Underground Poetix, dergiyi çıkartanların tabiriyle, "uç görüşlü, hard-core, sol, anarşist, sitüasyonist, pulp ve beat bir yayın türüdür. Mevsimlik olarak çıkması planlanan derginin ilk sayısı Ağustos ayında yayımlanmıştı. ikinci sayısının da eli kulağındadır.

  Toparlayacak olursam, Türkiye'de ve dünyada "kırkıncı yılında 68 hareketi" başlığı altında pek çok etkinlik yapılıyor ve tatlı bir nostalji rüzgarları estiriliyor. Ancak, biz Türkiyeliler, 1968 hareketini yalnızca klasik Marksist anlayış çerçevesinde algılamaya daha yatkın duruyoruz. Bu anlayışa alternatif olarak geliştirilebilecek, anarşist ve sitüasyonist görüşleri de bir kenarda tutmakta ve bugünün muhalefetini geliştirirken yararlanmakta yarar olduğunu düşünenlerdenim.
  2 ... yage1497
 2. 2.
  durumculuk. ingilizce'de durum anlamina gelen situation, devaminda da situationism kelimesinden turemistir.
  1 ... der meister