bugün

eskiden bir cazibesi vardı bunun ama artık kalmadı.
büyük hasret bitiyor.
özlem içeren söz.
bir camide mısır atmak kuşlara....
Olmasak daha iyi olurdu .
Daha önce dediğim gibi., tadı kalmadı artık, O güzelim şehir adım adım yok oldu sanki.
--spoiler--
şimdi istanbul' da olmak vardı anasını satayım.
tabakta kavun peynir
yanında buz gibi rakı
dilimde yarı acı yarı tatlı bir şarkı...
--spoiler--
new york lu çapulcular tarafından coverlanan şarkı.

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=ULzMpMX_MLk#!
suavi'nin yorumuyla kulağa daha bir hoş gelen şarkı.
istanbul da olmayan birilerinin söyleyebilecegi bir söz.
seksen darbesinden sonra dışarı kaçmış aydınların hislerini anlatan şarkıdır.
dedim ve hemen istanbula bilet aldım. ne zaman akla gelse bu söz bir imkan yaratılır kaçılır istanbula.
istanbul'da bir süre yaşamış bir kimsenin oradan bir süre için bile olsa ayrıldıktan sonra istanbul'a duyduğu özlemi dile getiren şarkıdır.

istanbul'da okuduğum 4 yıl boyunca sürekli dilime dolananıyordu. özellikle vapur iskelesinde boğazın diğer yakasına geçmek için beklerken. nedense şarkı hep istanbul'da bulunduğum zamanlarda aklıma gelirdi. o zamanlar istanbul'da olduğum için doğal olarak şarkı pek anlam ifade etmezdi.

ama okul bittikten sonra,
önce askerliğimi yapmak için ankara'ya geldim, sonra iş buldum ankara'da kaldım ve öyle görünüyor ki ankara'da kalacağım. şuan istanbul'da değilim ve bu şarkıyı dinlediğimde ne kadar anlamlı olduğunu anlıyorum.

"simdi istanbul'da olmak vardi anasini satiyim
pufur pufur bir vapurun yan tarafinda

su anda istanbul'da olmak vardi anasini satiyim
yeni cami'de misir atmak kuslara
koprude balik ekmek yemek dolmusa cek dostum demek
ver elini kadikoy, ver elini kalamis, moda

su anda oralarda olmak vardi ya
simdi istanbul'da
su anda istanbul'da
ah istanbul'da

sabret gonul bir gun olur bu hasret biter
cekilen acilar gulum
gun olur gecer"
bulunduğun mekanda küçük saksılar içine sıkıştırılarak tek tek ilgi çekmeyi bekleyen laleleri gördükçe istanbul'da lale vaktinin geldiği hatırlanır. lale vaktinin geldiği hatırlandıkça da gülhane'de en sevdiğinle lalelerin içinde mis gibi bi yürüyüş yapma hevesi depreşir. bu depreşme sonucunda da inceden inceden bu güzel şarkı mırıldanılır..
da ayrı yazılmıyor diye dusundugum başlık.
arkadasından anasını satayım diye devam eden sarkı sozudur.ancak anası satılan kisinin keske istanbulda olmasaydı diyecegini düsündügüm durum.
tuzla da oturan bir insan söylemi de olabilir zira tuzla istanbul un ayak parmak ucudur, kadıköy e 2 saattir, yazıktır, günahtır.
gurbete yasiyanlar icin cok sey ifade eden söz.
(bkz: evladim siz manyak mısınız)
(bkz: simdi ankara da olmak vardi) simdi ankara da olmak vardi versiyonunu sikca kullandigim kelimenin istanbul versiyonudur.
kimileri icin, simdi istanbul' da olmak vardi. ordan da son aktarma ucusuyla ankaraya gecmek...diye devam ettirilebilecek sozdur.**
tanım: istanbula duyulan özlemi belirtir cümle.

ayrıca ben buradayım ve birşey olduğu yok. büyütmeyelim. *
sadece ilkbahar aylarında sevilesi bir şehir olan istanbul'un, o mevsimde uzaklarda olan bünyede yarattığı özlem haliyle akıllardan geçen ve dile dolanan sözüdür. *
askerliğini yapan istanbul lu arkadaslarin * her gun tekrarladigi vecize.
bugün kü fenerbahçe maçını stad da izleyemiyecek olan bünyelerin serzenişidir efem bu.
(samsun devam edebilirsin)
demi moore yes ofcourse istanbuldan bildiriyor:
burada an itibariyle bi bok yok. karlar erime eğilimi gösteriyor her taraf vıcık vıcık. ayı oğlu ayı sürücüler milletin üzerine çamur sıçratıyor. insanın ne gezesi geliyor ne evde oturası öyle can sıkıcı bir hava yani. mikrofonlarımız samsunda...