bugün

sigaradan nefret eden bir insanın sigara içme isteğidir.
sigaradan nefret eden birine asla gelmeyecek olan istektir.

demekki yeterince nefret etmiyor bu isteğin geldiği kişi.
bu yoldan kimse hayır görmedi.*
hayatta herşeyi denemeli felsefesini taşıyan bir insanın yapacağı şeydir.
Bu işten kurtulmak cok zordur artık hiç sevişmicem diyip seyini koparıp kopeklere atmaya benzer. Zaten cok kotu birseyde yapmamışsındır nefret etip içmediğin her saat için ekstradan içmelisin.
Bıraktım diyen birinin ilk istegidir.
sözkonusu sigara ise istek yoktur, eylem vardır.
merak etmekten ileri gelen istek. bok var sanki isteği bunun adı genel olarak.*
(bkz: böyle bir şey yok)

sigara bir heves yada istekle başlanmaz. ama ortam süper bir şekilde başlatır.
http://www.youtube.com/watch?v=7MOpkK5AsU8

rahmetli dilaver cebeci sağolsun bu satırları yazmış ve içiriyor.

--spoiler--
en yurdumun en sert tütününden bir sigara sariyorum
Dumani cigerlerime degil iliklerime çekiyorum
Ne kadar ürkek ceylan varsa Asya çöllerinde
Domaniç yaylasinda ne kadar dizginsiz at
Basliyorlar kosmaya kilcal damarlarimda
Sicak soluklari yalarken alnimi
Toynaklarini hissediyorum alyuvarlarimda.
--spoiler--
22 yaşımdayım, şimdiye kadar hiç içmediğim halde ara sıra beni yoklayan istektir. irademe güvensem, alışkanlığa dönüşemeyeceğinden emin olsam hemen denerim ilkini ama maalesef iradesizin tekiyim. insan cesaret edemiyor.
Şu aralar fazlaca gelen istektir,ama sanmıyorum sigaranin cezbedici kokusuna kanacağımı.
“oğlum alkol iç ama sigara içme. alkolü paran olduğu zaman içebilirsin ve istediğinde bırakırsın ama sigarayı herkesten isteyebilirsin ve bırakması çok zordur"

babam bu cümleyi, üniversiteye başlarken kurmuştu. ama tabi oğlu alkolün yanında bir-iki derken sigaraya başladı.

şimdilerde tüm zararını bilmeme rağmen sigara içiyorum. bana keyifli geliyor. kahvenin, biranın, çayın yanında ve arkadaşlarımla özellikle.

ama siz yine de başlamayın. başkaları ne düşünür diye değil, kendi sağlığınız için.
geldiği gibi gitmesi gereken istektir. daha önce içmedi iseniz hiç bulaşmayın. içiyor iseniz ivedilik ile bırakın. 12 seneye yakın bir süre kullandım. içerken hiç bırakamazmışım gibi gelirdi. sonunda bıraktım 10 sene geçti üzerinden. bazen hala diyorum ki hangi akla hizmet içmişim ben bunu zamanında. zerre faydası yok aksine hem maddi hem manevi korkunç zararları var. zevk bu yaeeaaeaea diyenler için yazayım ; asıl zevki bıraktıktan sonra almaya başlıyorsun. nefes alıyorsun nefes. nasıl koktuğunun hiç farkında olmuyorsun ama insanlar sana mesafeli duruyorlar kullanırken. bırakınca içenlerle yan yana gelince çok net anlıyorsun bunu.
Her genç insanın başına mutlaka gelen istek.
Askerdeyken bana olan istek. Ama başlamadım şükür.
sigara içenlerin hepsi, ben bu meretten keyif alıyorum bırakmam diyor. bu koca bir yalandır. acizliklerini böyle kapatmaya çalışıyorlar. yoksa başkalarına içme tavsiyesi neden versinler. bu bildiğin saçmalık olmuyor mu ?

defalarca sigarayı bıraktım ve tekrar başladım. hiç bir zaman sigaradan muazzam keyif almadım ve içerken onu hiç sevmedim.

bu bildiğin bağımlılık ve yoksunluk çekmene sebep oluyor. o yüzden benim gibi profesyonel bir içiciye maval okumayın.

sigara yasal bir uyuşturudur. dünyanın en yaygın bağımlılık yapan illetidir. buna oranla en kolay vazgeçilebilen bağımlılıktır.

o içme isteği geldiğinde o bir dalı içme, tecrübe konuşuyor içme arkadaş. kendin için, çocukların için, kesen için içme.