bugün

valla açıkhavada bir yerde durduğumda adam futursuzca sigarasını içiyor dumanı da bana geliyor.

neden o sigara içecek diye ben yer değiştirmek zorunda kalayım.

doğru bir uygulama olur.
Türkiye'de konulan sigara yasaklarının kırılma(cafelerde bardaktan küllük) noktasına geldiğini göz önünde bulundurduğumuz da, bizi pek enterese etmeyecek uygulamadır.
sigara içmiyorum fakat içenlerin cüzzamlı gibi görülmesi beni rahatsız ediyor. Ceza ve yasaklar ülkesi haline geldik. Cezanın ve yasağın da bir sınırlaması olmalı. Kapalı yerlerde sigara içilmesi evet kötü, hele ki çocukların bulundukları ortamlarda. Ama açık havada ağız tadıyla bir konser dinlerken, şarabımızın yanında bir tane keyif sigarası tellendirsek ne olacak?
an itibariyle aklıma gelen espri;
+ kapalı havada içebiliriz o zaman hihohoho!
(bkz: iğrenç espriler)
sigara içmeyen birisi olarak katılmadığım düşüncedir. yani öyle bir şeye kalkışılacak olunsa bu sefer kesin isyan çıkar dediğim durumdur. hani kapalı ortamlarda bu uygulamanın yapılması gerçekten çok güzel olmuştur. ama mesela çalışan ve aynı zamanda sigara içen insanları düşünecek olursak, birçoğunun aklında bir boşluk olsa da ya da öğle tatili çabuk gelse de çıksam bir sigara içsem düşüncesi vardır. buna engel olmak çok zordur.
gönül ister ki herkes sigarayı bırakmaktan yana olsun ama, maalesef gün geçtikçe içenlerin sayısı azalmakta değil aksine çoğalmaktadır.
desteklediğim önermedir.

örneğin; otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşıma araçlarının duraklarında; istiklal caddesi gibi yoğun olan cadde ve sokaklarda; stadyum, amfitiyatrolarda ve konser alanı gibi açık hava gösteri yerlerinde; okul, dershane, kreş çevrelerinde de yasaklanmalıdır.

hiç kimse bir başkasından gelen iğrenç kokuyu ve iğrenç dumanı solumak zorunda değildir.
(bkz: atın beni denizlere)
sigara içmeyen ve zarar gören kişiler için çok iyi bir uygulama olur. sonuçta içmeyen kişi diğer kişinin pis dumanını çekmek zorunda değil.
sigara içenlerin de vatandaş olduğunu, onların da hakları olduğunu, onların da korunması gerektiğini düşünmeden ortaya atılmış fikir. sen devlet olarak bu bokun satılmasına izin veriyorsan, bunu kullananların haklarını da gözetmek durumundasın.

kapalı mekanda yasakladın, tamam.
zam üstüne zam bindirdin, tamam.
ama adamın sokakta içmesini de yasaklarsan, sorarlar sana;

- sıçmak da yasak mı kurban?
- deggil.
- yat da suratıya sıçam it oğlu it.
sigara kapalı alanlara yasak degil bence. baskasının temiz hava koklamasını engelledigin icin icilmesi yasakdır. acık havada böyle durum söz konusu olmadıgı icin bu seferde sigara icen adamın hürlügünü engellemis oluyosun. yani bu kesinlikle olmaz.
Medeni ulke nedir? Aynı medeni ülkelerde bir zamanlar içki de yasak değil miydi peki neden döndüler tekrar özgürlüğe?
Bence biz gelenek-medeniyet-özgürlük kavramlarını en iyi harmanlamış ülkelerden biriyiz. Hiç bakmayalım diğerlerine. Bize uymaz bu yasak. Olmasın böyle bir şey..
kardeşim...niye böyle uğraşıyorlar ki, açıkca sigara içmeyi yasaklasınlar, sigara üretimi durdurulsun, madem sigaradan bu kadar nefret ediyolar, tütün den aldıkları vergiden de vazgeçsinler, "tütünden gelecek para allah´tan gelsin" desinler.
iş paraya gelince onu demiyorlar. yasaklasın sigarayı, kanun hükümünde kararname çıkarsın, içinde "şu şu tarih ve şu şu esaslara dayanarak sigara içmek türkiye genelinde yasaktır" desin. yasak olunca o yasağı delen için bir de cezai müeyyide koymak zorunda, onu da koysun, mesela 18 ay hapis şu kadar para, veya şartlı salıverilme gibi...

yapamaz. yemez.

tanım ; sigara içmeyen madem o kadar hava temizliği delisidir, o zaman motorlu taşıtları, araba, uçak her nevi petrol ürünüyle çalışan aracı yasaklasınlar diye yürüyüş yapsın, o araçlar havayı sigaradan katbekat daha fazla kirletiyor, diye çıksın yürüyüş yapsın, o iddiayı ciddiye alalım, yoksa hiçbir değeri olmayan bir fikri bünyesinde barındıran bir başlık.
hatta sigara içenler pipilerinden tavana asılmalıdır. (bkz: yetmez ama evet)
not: kadın kısmı zaten sigara içmez, içemez, içmemelidir!!!1!! layn!!!11!!2
doğru bir uygulama olur.
(bkz: sikmeseler bari)

O değil de, Amerika'da bir çok eyalette kapalı alanda bile serbest. Avrupa'da yasak olan yere denk gelmedim zaten. Neyin medeniyeti la bu?
bencede yasaklanmalıdır. yolda gidiyoruz temiz hava diye bir şey kalmadı artık. sövsen sövemezsin zaten. çok sinir bir durum.
hatta sigara içenleri yavaş yavaş katledin bence. toplayın bizi eski fabrikalara, yakın ya da sabun falan yapın. yaşamayalım biz.
--spoiler--
uzayda beş bin paket
--spoiler--

ha orası da mı açık alan, pardon.
sigara içenleri açık alanlarda sikin.
türkiyenin güncelleme adı altında yaptığı yasaklamadır.
(bkz: oldu bide soyunup uzanalım şuraya)

deli saçması görüş. hayır arkadaş tamam ben kabul ediyorum zararlı birşey bu ama sana ne oluyor be ? kapalı alanda anlarım rahatsız olursun , açık havada ne bokuma irite oluyorsun.

ha pardon ,'' şuna bak sigara içiyor ölücek mal ! bi dakika hassiktir lan bende ölücem yeaaaa '' diye dertleniyorsun sanırım dimi ? .
yağmurlu havalarda da yasaklanmalı sadece açık değil.*