bugün

asu maralman - bağrı yanık dostlara
sıla-vur kadehi ustam.
şarkıyı dinlerken ortamdan koşarak uzaklaşıp sayıp sövmek istersin ama hep susup tekrar edersin. bkz:çok aşığın var diyorlar sonra dersin çok aşığın var, ama o çoklukta ben kaybolmamalıydım diye. hey gidi..
pink floyd- set the controls for the heart of the sun
yârin sesidir ağalar. bir şarkı gibi, bir şiir gibi ses. bir duysanız sizlerde bir sigara yakarsınız benim gibi... keşke duyabilseniz benim duyduğum şarkının notalarını. nasıl anlatılır bu ton bilmiyorum daha bu tınıya erişebilecek bir şarkı yazılmadı. ben dinlemedim ya da. bilemiyorum. ama yârin sesi öyle güzel ki tarifi imkansız. yeni doğmuş bebeğine ninni söyleyen bir annenin, en uç seslere çıkan bir ses virtüözünün sesinden daha güzel. nasıl oluyor da hem bu kadar kederli hem bu kadar mutluluğu ben yarattım havasında olabiliyor şaşırıyor insan o konuşurken. ah o yârin sesi yok mu? ciğerle zehir banyosu yaptırmak istercesine çektirir sigaradan bir nefes. ah o yârin sesi yok mu? en kötü anda değse kulaklara her şeyi unutturur. ah o yârin sesi yok mu? ah.. yok mu? susmaları bile dünya üzerinde yazılmış en güzel şarkıların üzerinde olan ses... insanı rahatlatır, dağılmışsan toparlar, derdini unutturur, mesafeleri ortadan kaldırır... ah o ses yok mu, o ses?
o ses yok mu şimdi?
o ses uzaklarda mı şimdi?
o sese mi gideceğim ben şimdi?
o sesi çok yakından mu duyacağım ben şimdi?

evet
evet
evet
evet...
binlerce evet.

yar sesini esirgeme benden...
yar sesini esirgeme benden...
sesini çok özlüyorum...
sesini çok özlüyorum...
sigaramin dumani.
gülden karaböcek - eğer ağlıyorsam.

içmiyorum bu arada*
Ağladığın geceler/ ezginin günlüğü
-gel duman gizlesin yüzümüzü, bir sigara ver bana-
hüsnü arkan - boş masa.

http://www.youtube.com/watch?v=7bOG6gvQ-n4
haberin yok ölüyorum*.
hangimiz sevmedik.
(bkz: turn the page)
(bkz: civilian)
(bkz: nem kaldı)
bir ihtimal daha var
aşkın yalanmış- göksel.
(bkz: leyla the band - yokluğunda)
sentenced * end of the road (live).
*
Dinlerken sigara yaktırtan şarkılardır. Kimi zaman aklınıza bir anınız geldiği için, kimi zamansa kendinizi şarkının akışına bırakabildiğiniz için gerçekleşir bu durum.

Müslüm Gürses'in Nilüfer ve Sensiz Olmaz şarkıları bu konuya en güzel örneklerdir. Sensiz Olmaz şarkısının klibinde babanın karşısında sigara yakmayacak adam olsa olsa ağır yeşilaycıdır ya da kanser falandır.*
(bkz: what does the fox say)
sansar salvo'nun sigara yanınca şarkısı ile sigara içebilirsin.
asu maralman - bağrı yanık dostlara
müslüm gürses sarkilaridir efendim.
(bkz: varsa bi sigaranız alırım)
(bkz: ayrılığın hediyesi)
kıraç, gidiyorum.
aHMET KAYA ŞARKILARDR
YA DA AZER BÜLBÜL.
ali atay-eksik bir şey mi var
çay da varsa gelirim.