bugün

sigaranın neden içildiğini tam olarak anlamamış insanın sorusudur.

örneğin şahit olduğumuz üzere alkol alan insanın başı döner, güler, rahatlar. ama sigara içince ne olduğunu anlamak zordur. sarhoş edecek hali olmadığına göre merak edilmektedir.
Tamamiyle alışkanlıktır. Bir süre sigara içmeyen tiryaki kendini boşlukta hisseder. Canı sıkıldığında yapacak bir şey arar. manzaranın, kahve, çay, alkolün sigarasız keyifli olmayacağına kendisini ikna etmiştir. Tüm bunları ortadan kaldırdığımızda sigara aslında mide bulandıran, ağzı yakan pis bir şeydir, aslında zevk vermez. Zevk allınan sigara ile birlikte yapılan eylemdir.
rakının yanında meze, seksin yanında cila, derde derman, ölüme ferman... daha ne olsun.
Sigara içmeyen anne veya sevgilinin vereceği tepkidir. Ne oluyor ki şimdi onu içince diye başlayan cümledir.
(bkz: başım göğe eriyor)
üniversitelerde üstüne kürsü kurulması gereken sorunsal. (bkz: ne anlıyosunuz 22 kişi bi topun peşinden koşuyo)
sinirleri yatıştırıcı etkisi, rahatlatıcı etkisi vs. gibi belki de kişinin psikolojik olarak kendini kandırarak sigaraya atfettiği daha nice etkiyi barındırmasıyla ortadan kaldırılabilecek sorunsal.

ayrıca bağırsakları çalıştırır.
sakinleşiyor kişi ve sorunsal kelimesini kullananlara karşı daha merhametli oluyor.

(bkz: sorunsal ne lan)
sigara sarhoş etmez fakat sarhoş olduğunuzda salgıladığınız hormonlara benzeyen, dopamin gibi mutluluk hormonları salgılanır.
bu da sigara içen kişide kısa bir süre için rahatlama etkisi yaratır.

dopamin hormonu kişide ödül - ceza mekanizmasını harekete geçirir ve bir süre sonra her stresli anda sigara ararsınız. çünkü beyin rahatlaması gerektiğini hissetmiştir ve bunun en kolay yolu, nikotin'in uyarması aracılığıyla dopamin salgılamaktır.

psikolojik bağımlılık da zaten aşağı yukarı budur.
esegin siki oluyor seklinde bir bakis acisi ile bu sorunsaldaki sir perdelerini aralamak mumkun olabilir gibi geliyor bana.
sigara içmeyen insanın hayattan zevk aldığına inanmıyorum * *
sigara içmiş oluyorsun. en başlarda bir sorunsal * olmasada zamanla büyük sorunsallar çıkartıyor. daha gencecik yaşta merdiven çıkarken nefes nefese falan kalıyorsun.

özendirici cümlelerden lütfen kaçının, yok rahatlatıyor, yok dertliyim içelim, sevindik içelim demeyin, bi b.k olduğu yok. boyunuz uzamıyor. içmeyin içirmeyin.

içenlerin sıkıntılarını görün de uzak durun. başladığında önce sen onu satın alıyorsun, sonra o seni satın alıyor.
Orgazım sonrası yakılanının verdigi haz anlatılmaz.
ülkeme dolaylı yoldan vergi veriyorum, cigerlerimi tüketiyorum, cebimi boşaltıyorum.