bugün

görsel
görsel
Bırakalı on yıldan fazla oldu, hala canım çekiyor.. Böyle bir illet.
görsel
çok acaiptir. çevrenizdekiler, doktorlar içince ne olacağını anlatır ama anlatılanlar bir kulağınızdan girer, diğerinden çıkar. aslında kimsenin anlatmasına lüzum yoktur. çünkü verdiği hasarı yaşayarak hissedersiniz. ama bırakamazsınız. galiba profesyonel yardım ya da güçlü bir irade istiyor.
fiyatlar uçtu ama bırakmıyorum lan.
bu meredi içip de bağımlı olmayan adamı çok takdir ediyorum. ya çok sağlam bir iradesi vardır ya laf olsun diye içiyordur; farketmez her türlü takdir ederim.

ben çok geç başladım ve 15 senedir içiyorum. 8 ay ağzıma sürmediğim oldu, hayatımın en zor zamanlarından biriydi.

hani bağımlılık nasıl oluyor diye sorulmuş ya, ben sadece kendi adıma anlatabilirim bunu. (bu yazacaklarımın tamamı bahanedir, kabul ediyorum)

bir kere her anınıza sinsice girdiğini hissediyorsunuz bunun. birini beklerken, bi şey okurken, bi şey izlerken, bi yere giderken hep yanınızdaymış meğer ve o anları dolduruyormuş. çok ciddi bir boşluk oluyor bıraktığınızda. eliniz hemen sigara arıyor.

bendeki en büyük etkisi inanılmaz sinirli yapmış olması. çok gergindim. zaten gergin bir işim var, bu yokken hepten daha gergin oluyorsun. sıkıntılı bi görüşme yapıyorsun ya da bir işte çuvallıyor gibi oluyorsun mesela. normalde yapacağım hemen çıkıp bi sigara yakmak, iki volta atmak, kafayı toparlayıp sakinleşmek. ama bıraktığımda, bunları sigara olmadan yapamazmışım gibi hissettim. daha doğrusu yapsam da tesiri olmayacak gibi. iş yerim, denizin dibinde, çık denize bak öylece di mi? ama bağımlı insanda böyle olmuyor, sigarasız her şey anlamsız geliyor.

bir de kim ne derse desin keskin bir karar. ben sigarayı bıraktığımda, sabah kahvelerini bıraktım, rakı içmeyi bıraktım, türkü dinlemeyi bıraktım. ne ala demeyin aga, bende böyle oldu. onu çağrıştırıyor her şey. bir türkü çıkıyor, ulan sigara olsa ne güzel olurdu diyorsun. sanki çok sevdiğin şeylere sinmiş, o olunca çok daha keyifli olacak algısını kafanıza işlemiş.

son olarak bende bu kadar tesirli olmasının bir nedeni de her sigaramdan keyif almamdı. tiryakiler bilir, bazen bi sigara yakarlar yarısında söndürürler. "ulan bu boku da içiyoruz ama offf" derler. bende hiç olmadı o. hep severek, özleyerek yaktım amk ibnesini.

en son bizim büyük patronla çok saygısızca konuştum. sigaraya düşkünlüğümü biliyordu, bırakmaya çalıştığımı bilmiyordu, ağzını açmadı. onun bu tavrı beni çok ezdi, odadan çıkar çıkmaz sigara yaktım. yok "sen nasıl konuşuyosun lan değişik" deseydi de bu tavrı beni çok ezecekti, odadan çıkar çıkmaz sigara yakacaktım.

8 ayın ardından sigaradan ilk nefes aldığım gün 1 paket uzun parlament içtim yarım günde. o hafifliği, o mutluluğu, o gevşemeyi anlatamam size. bunun artık tanısı, öğrenilmiş çaresizlik midir iradesizlik midir yavşaklık mıdır bilemem ama bende durumlar bunlar.

şimdi kent vayt diye bi sigaraya başladım birkaç aydır. günde 2 paket uzun parlamentten buna döndüm. kısmetse de 1,5 sene sonra bırakıcam. bugüne dek kendimden başka önemsediğim, kendimi adayacağım birileri, bi şeyler yoktu. bu kez bu motivasyonla deniycem.

son olarak, bu yazdıklarımı insan okuyacak insan. hayatımın aşkına bu kadar yazmamışım; bağımlılık belki de budur.
Unutulamayan aşk gibidir, bırakıp hayata devam edersin ama ciğerinde takılı kalır.
sigara içenler doğal yoğurt tüketsinler. nereden bulacaz demeyin, bim'de ve a101'de kova ile satılanlar doğal. en azından tadı doğal gibiydi, doğaldır herhalde.

yoğurt sigaraya karşı çok etkili. sigaranın vücuda bıraktığı zararlı etkiyi hafifletiyor. afiyet olsun.
sigara bağımlılığı kadar kaçma bir şey yok der, bağımlıyım diyenleri iflah olmaz sünepelikle suçlardım ama 1 gün içmesem başım feci şekilde ağrımaya başlıyor. ıçince ağrı kesiliyor.

2 3 gün dokunmazsan o ağrı geçiyor tabii ama yanlışlıkla bağımlı oldum sanırım... tövbeler tövbesi.
Degilim cok sukur.
oruca engel olmayan bir bagimliliktir.
Olduğuna inanmadığım bağımlılık. Sigara keyif için içtiğim istediğimde içmediğim bir ürün.
17 yıldır içerim bi bağımlılığını görmedim henüz.
OLMAYANDIR, SAAT DE 10.00 OLMADI GiTTi.
bazı şeyler sevilir, yoldaş gibi.
varlığına inanmadığım bağımlılıktır. tamamen insanların zırvalaması. "ben daha fazla içmeyeceğim" dediğiniz anda biter sigaranın en hası bile.
Herşeyi geçtim o üzerinize sinen leş kokudanda mı rahatsız olmuyorsunuz.
sigaraya olan bakış açınızı değiştirirseniz minimuma inen bağımlılık. sigara bağımlılığı büyük oranda psikolojik bağımlılıktır. örneğin 6 aydır sigara içmeyen ben, nargile yoluyla tütün alıyorum ama sigara içme isteği duymuyorum. neden?

çünkü sigara tütün bağımlılığı değil ona yüklediğimiz anlam bağımlılığıdır.
Nefsi zayıf insanların bağımlılığıdır.
Bazen içmiyor hatta unutuyorum ama gün gelir ki sorunlar sudaki gelgit gibi topluca geldiğinde duraksadığım her an hat safhalarda tüketiyorum, son 2 gündür işe gitmiyor yatakta akşama dek müzik eşliğinde kitap okurken içmeye devam ediyorum yemek yemeyi ve tuvaleti bile hemen hemen unuttum buradan psikolojik zaaf, nefis yada insani basitlik olmadığını belirtebilirim
kurtulduğum bağımlılık
ayı gibi oldum gerçi o ayrı konu.
oda arkadaşım bugün bıraktı, ona ayıp olmasın diye o yokken ya da mutfakta falan sigara içiyorum ama yan odadakiler çok acımasızlar çocuğun gözüne baka baka içiyolar.
Her şeyin insanın kendi kafasında bittiği bir gerçektir ve bağımlılık diye bir şey yoktur. insan stresini başka türlü atabilir ve zaten önüne birçok seçenek çıkar. Bağımlılık bahanedir.
Ne alaka lan sigara bize bağımlı.