1. 1.
  hermann hesse romanı.
  budizm felsefesiyle iç içe geçmiştir.

  bir insanın 'ben'inden kurtulmaya çalışırken, aslında 'ben'ini aradığını...
  bitmek tükenmek bilmeyen hayat yolunun, ancak arayış bittiğinde sona erebildiğini öğreten kitaptır. başucu kitabı olup, kendini bulmak isteyenlere tavsiye edilir.

  can yayınları'ndan çıkan basımında, almanca aslından, kamuran şipal çevirmiştir.
  ... birdamlaumut
 2. 2.
  herman hesse'nin doğu mistizmine kapıldığı dönemde ortaya yazdığı kitaptır.
  her satırı;kitabın kendisine sonsuz uyarak hem kendi içinde başka bir bütün hemde kitapla birlikte bambaşka bir yolculuktur.
  var olmak olgusunun benliğe kattığı tüm değerlerle,om u aramaya çıkan insanın fazla uzağa gitmemesi gerektiğini öyküler.
  aynı zamanda siddhartha nın oğlu ile olan ilişkisi ;insan ve eseri arasındaki bağı mükemmel anlatır.
  ... rupa parinemesan
 3. 3.
  hermann hesse'ye nobel edebiyat ödülü kazandıran kitaptır.

  bir "ırmak" bağımlısı üzerinden verilen nefis felsefi bilgiler vardır.
  "hayat aslında çok başka.."
  ... good bye blue sky
 4. 4.
  Hermann Hesse'nin, Buddha'nın yani Siddhartha Gautama hayatını nobelize hâle getirme suretiyle, Budizm felsefesiyle içiçe geçmiş, yazarın en meşhur eserlerindendir. insani ilişkilerin doğu harslarında nasıl vücut bulduğunu ve ne hâle gelebildiği noktasında da önemli veriler sunar bu eser.
  ... good bye blue sky
 5. 5.
  hesse'i tanıdığım romanıdır. tam anlamıyla arınmanın nasıl gerçekleştiğini ve insanın benliğiyle yaşadığı yolculukların, içsel yaşamın amiyane tabirle düşünce ve ruhun senfonisidir.
  ... yercekimsizortamdasizofreni
 6. 6.
  birde siddharta vardır güzel bir müzik grubu..

  birde bu grubun "Ring" adında bir parçası vardırki dadından yenmez.

  [http://www.youtube.com/watch?v=QkpwyU9HnF8 ]

  (bkz: siddharta)
  1 ... kara kalem
 7. 7.
  Her şeyden, ailesinden, paradan, yemekten, uyumaktan vazgeçerek Ben'ini aramaya çıkar Siddhartha ve arkadaşı Govinda. Önce dilenci Samana'ların arasına karışırlar, sonra yeni Buddha olarak görülen Gotama'nın öğrencisi olurlar. Ancak Siddhartha hiçbir öğretiyi ve öğretmeni kabul etmez ve öğrenmesi, bilmesi gereken her şeyi kendisinin arayıp bulması, kendi kendinin öğretmeni olması gerektiğini anlayıp arkadaşını ve tüm öğretileri terk eder. Kamala adlı güzel bir kadından sevme sanatını, Kamaswami adlı zengin bir tüccardan ticaret sanatını öğrenir. Kumar oynamaya, içki içmeye, kadınlarla eğlenmeye alışır, artık o zengin bir tüccar ve kumarbazdır. Ancak bir gün aradığının bu olmadığının farkına varır tekrar. Ve her şeyi geride bırakarak geldiği yoldan geri döner. Yıllar önce bir nehirden kendisini karşıya geçiren kayıkçının yanında yaşamaya başlar ve her gün onlarca kez üzerinden gidip geldiği ırmağı kendisine öğretmen yapar. Tüm öğretilerden, Buddha'dan, öğretmenlerden kurtulur ve kendi Ben'ini bulur en sonunda.
  2 -1 ... paganiniana
 8. 8.
  Roman kahramanı Siddhartha, tıpkı Buddha gibi bir prenstir. Gerçek bilgiye ulaşmak için babasının uzun süreli direnişi ve sonunda kararlılığı karşısında kabullenişi ile sarayını, gençliğini ve ailesini geride bırakarak ormanlara çekilir. Gezgin bir dilenci olarak yaşamını sürdürdüğü ilk dönemde Buddha ile karşılaşır ve aralarında uzunca bir sohbet geçer. Buddha ona, Budizm'in içrek yapısını ve felsefi derinliğini anlatır.Uzun meditasyon denemelerinden sonra aradığını tam olarak bulamamanın verdiği düşüncelerle hedefine götürecek aracı değiştirerek bir kente yerleşir ve ticaretle uğraşmaya başlar. ileri yaşlarında içindeki boşluğun baskısıyla eşini, varlığını henüz bilmediği çocuğunu ve tüm varlığını geride bırakarak yeniden kaçınık yaşama geri döner.

  Siddharta daha sonra bir ırmağın kıyısında kayıkçılık yapan -insanları ufak bir para karşılığında karşıdan karşıya geçiren- yoksul bir kayıkçı olan Vasudeva'nın yanına yerleşir. Vasudeva Siddharta'ya gerçek bilgiye ve aydınlanmaya ulaşabilmesi için klavuzluk edecektir. Romanın sonunda Siddharta ırmakta gerçek bilgiyi bulur ve aydınlanır. Romanda açıklanmaz ama Vasudeva, Sanskritçe'de ırmak tanrısı anlamına gelmektedir.
  3 -1 ... ece kscg
 9. 9.
  çok özel bir hayat bilgeliği ve mutluluk kitabıdır. sorgulatıcı, başkalaştırcı ve ilham vericidir. fazıl say'ın da başucu kitaplarındandır.
  ... inanna salome
 10. 10.
  kitaptan ziyade özgür kurcan tarafından kurulan, mükemmel bir grup.

  (bkz: baroque)
  1 -2 ... sebastianbach