bugün

oğuz atay kişisinin tutunamayanlar ve tehlikeli oyunlar isimli romanlarını ithaf ettiği kadın. kendisi oğuz atay'ın hayatında büyük bir yer teşkil etmektedir. oğuz atay'ın idmma'da öğretim görevlisi olduğu sıralarda yayınladığı topografya isimli bilimsel kitabındaki teknik çizimleri de gerçekleştirmiştir bu kadın. hala yaşıyordur kendisi londra'da.
"selim gibi günlük tutmaya başlayalım bakalım. sonumuz hayırlı değil herhalde onun gibi. bu defteri bugün satın aldım. artık sevin olmadığına ve başka kimseyle konuşmak istemediğime göre, bu defter kaydetsin beni; dert ortağım olsun. (...) kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. canım insanlar! sonunda, bana, bunu da yaptınız"

"gene sevin'den mektup beklemeye başladım. aynı psikoza düşmek istemiyorum oysa. yalnız, çalışabildiğim zamanlar ayakta durabiliyorum. onun için güçlü olmak zorundayım. bunu da becermek çok zor. gerçekler henüz çok ağır geliyor. ilk günler hafif ve dayanılır gelen şeyler, şimdi biraz ağırlaştı. fakat hüküm vermemeliyim. o kadar sık değişiyorum ki."

"joseph losey'in 'secret ceremony' adlı bir filmini seyrettim. yordu beni. londra'yı, kırmızı iki katlı otobüsleri görmeye dayanamadım. garip bir şey: londra'yı sevin'le bir tutmaya başladım. bu duygu beni rahatsız ediyor. neyse film hemen evlerin içinde geçmeye başladı da unuttum bu acıyı. nefis bir evdi. gerçekte yaşandığını bildiğim masallar -mesela sevin'in yaşaması gibi- artık beni rahatsız etsin istemiyorum. bundan kurtulmalıyım -yani ezilme duygusundan. bir resim, bir kitap -mesela yazmayı düşündüğüm kitap gibi kalmalı bu duygu. tatlı, tatlı acıtmadan."

(bkz: günlük)

(bkz: oğuz atay)
oğuz atay'ın tutunamayanları yazma sürecinde iki yıl beraber beyoğlundaki bir evde yaşadığı esrarengiz kadın. ilişkileri bittikten sonra da arkadaş kalmaya devam etmişlerdir ama sevin londra'ya taşınmıştır. yıldız ecevit oğuz atay'ın biyogrofisini yazarken sevin seydi'yle de görüşmek istemiştir ama sevin seydi reddetmiştir.
oğuz atay'ın birlikte olduğu ve belkide tutunamayanlar gibi bi yapıtı okumamıza vesile olan kadın.
tutunamayanların noktasız virgülsüz yazılan 15. bölümü şüphesiz ki oğuz atay ve sevin seydi aşkıdır.
http://dolaysiz-tumlec.bl...-atay-tutunamayanlar.html