1. 1.
  mümtaz sosyalın ilk e$i olan bu parlak kadın, turk edebiyatina bir cok eser kazandirmistir.pek bir aydın yazardır.arkeoloji ve tiyatro altyapisi mevcuttur.bunlarin egitimini de almistir.
  3 -1 ... posion
 2. 2.
  öykücü ve romancı kişi. tutkulu perçem, tante rosa kitaplarındaki öyküleriyle bunalımı, yabancılaşmayı, kadın özgürlüğünü konu edinirken anlatımına ince bir alay eşlik ediyordu. 40 yaşında, çok genç bir yaşta hayata veda etti.
  3 ... vernon sullivan
 3. 3.
  Kitapları şunlardır:

  Bakmak
  Barış Adlı Çocuk
  Radyo Konuşmaları-Hoş Geldin Ölüm
  Şafak
  Tante Rosa
  Tutkulu Perçem
  Yenişehir´de Bir Öğle Vakti
  Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu
  Yürümek

  Kitapları, iletişim yayınları tarafından basılmaktadır.
  3 ... bilgistan
 4. 4.
  göğüs kanserinden ölmüştür. yenişehir'de bir öğle vakti mutlaka okunmalıdır.
  3 ... minti
 5. 5.
  tante rosa ile alışagelmiş ilişkilerden, insanlardan uzaklaşıp, yürümekle-yürümek kitabı yasaklanmıştır zamanında - ve devamında gelen kitaplarla kadının ve erkeğin toplumda benimsenen rolünü, aslında bireysel isteklerde ve tercihlerde toplumun bi etkisinin olmaması gerektiğini görüyoruz.bu kadar duyarlı bir yazarın tüm kitaplarının okunması , anlaşılması gerek.
  2 ... korokis
 6. 6.
  anneciğim, biriciğim, dünyadaki cennetim!
  2 -1 ... no name
 7. 7.
  toplumsal ve siyasal olayları kendine özgü eleştirel üslubuyla başarılı bir şekilde ele almış öykücü, romancı, arkeolog aydın bir kişidir. eserlerinde özellikle kadın sorununa bakış açısı türkiye edebiyatında çığır açmıştır. aramızdan erken ayrılması büyük bir kayıptır.

  (bkz: barış adlı çocuk)
  (bkz: yıldırım bölge kadınlar koğuşu)
  (bkz: tante rosa)
  3 -1 ... zenobia
 8. 8.
  cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrasının şeflerinden, gürer aykal' ın genç yaşta yakalandığı kanser hastalığı yüzünden hayata veda eden eşi duygu aykal' ın ablası. ünlü yazarlarımızdan ayşe kulin' in akrabası, ünlü yönetmenlerimizden başar sabuncu' nun eski eşi, ve yine özdemir nutku' nun ilk eşi, mümtaz soysal' ın son eşi olan aynen kızkardeşi gibi kanser hastalığına yenik düşerek hayata erken veda eden yazar.
  o bir sevgi kadınıydı ismi gibi, yalnızlığa tahammülü olmayan bir kadındı, sanılanın aksine eşlerinin hiçbirini aldatmadı, yalnızlığa tahammülü yoktu her duygusal kadın gibi, dürüstce konuştu eski eşleriyle ve asil bir şekilde ayrıldı. asıl soyadı '' yenen '' dir. ankara' lı bir ailenin bazen agresif bazen çocuk ama her zaman asil bir kızı olarak hatırlanacaktır.
  6 ... hece ozturk
 9. 9.
  darbeleri, işkenceleri, zulmü, oligarşiyi eleştirdiği için görmediği işkence kalmamış, cezaevlerinde yatmış aydın yazar.
  6 ... i belong to che
 10. 10.
  "ben kadının biriysem, sevilmeliyim" demiş, çok da sevilmiş yazar.

  emre dursun'un kapsamlı olarak kaleme aldığı biyografisi: http://drempro.wordpress....evilmeliyim-sevgi-soysal/
  1 ... ust insan