başrollerinde hülya koçyiğit ve kartal tibet'in oynadığı adını soundtrackinden alan yeşilçam klasiği. zeki müren'in de pek içli seslendirdiği şarkı.
"sevsen gitmezdin, sevsen bırakmaz,
sevsen çıldırırdın, seven ne yapmaz,
git bu ateş de beni kül etmez, yakmaz,
biz ne cehennemler görmüş adamız..."
dörtlüğünde geçen çok derin anlamlı söz.
esin engin'in harika yorumladigi ve seven ne yapmaz filminin de müzigi olmus güzel sarkidir.sevgiliyle dinlenildiginde daha bi anlamli olur, askinizi kabartir.
terk etmez ya da etse de acıtmaz. diye düşündüren davranış.
defalarca izlediğim, repliklerini bile ezberlediğim çok hisli bir Türk filmi;
*cesaretin mi yoktu?
-hayır param..

*bu şarkının her notasında yemin ettim; sevmeyi bilmeyenlere çalmayacağım dedim..
şimdi aramızda öyle biri var; çıksın, gitsin burdan, kirletmesin bizim temiz dünyamızı..
bir soru öbeğidir. aynı zamanda paradoks'a benzer.
"seven ne yapmaz?"
yapabileceği şeylerin haddiden mi bahsediyoruz? yoksa yapmaması gereken şeylerden mi?
seven insanın sınır tanımadığı, sevdiği için pek çok şeyi göze alma durumu..
insan sevgilisine birazdan geliyorum deyip 3 gün ortadan kaybolmaz
insan sevgilisine ortamda malmısın sen aşkım demez
insan sevgilisine boynuz takmaz
insan sevgilisinin yanında osurmaz
insan sevgilisine arabasının anahtarlarını teslim etmez *
insan sevgilisinin başının etini yemez
insan sevgilisinin yanında uyurken horlamaz
insan sevgilisinin kredi kartıyla alışverişin dibine durup sonra ne aldımki lafını demez *
insan sevgilisinin arkasından atıp tutmaz
nalan'ın*yeniden yorumlarığı güzel tsm eseri.
kadın dergilerinde her soruya yanıt olan erkeğin dergisinde yazan soru. **

(bkz: seven erkeğin yapmayacağı 10 altın kural)
sevmekten kim usanır..
sevenle oyun olmaz..
hangi gönül uslanır..
sevenle oyun olmaz..
ilk dinlediğimde çok klişe bulduğum şarkıdır. filmdeki "bu şarkıyı sevmesini bilmeyenlere dinletmemeye yemin ettim" cümlesi beni ilk başta öeh ettirmiştir. ancak şarkının melodisine ve daha sonra sözlerine alışmamla beni derinden etkilemiştir. hala sözlerinin daha etkili olabileceğini düşünmekteyim.
çok cevabı var gibi görünse de tek cevaplı sorudur. şarkıda "öl desen ölürüm inan." der. çok basit şeylerin bile yapılmadığı ilişkilerde bu soru abestir.
(bkz: boş çerçeve)
(bkz: kalbi kırık serseri)
(bkz: sarmaşık gülleri)
(bkz: esin engin)

nerde o eski aşklar dedirten şarkıdır.

--spoiler--
(#2375713) açıklamış işte, daha ne yazalım?
--spoiler--
tam olarak 2'ye bölünmez

(bkz: 7 ne yapmaz)
(bkz: entry 2)
şarkının konu olduğu filmden bir parça aşağıdaki linkten izlenebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=cHMJ-umeZiQ
geri kalan kısmı şu şekilde devam eden tsm eseri. zeki müren'den dinlenmelidir.

ümidim emelim hevesim sensin
bağrımda soluğum nefesim sensin
gel öldür bu ömür böyle tükensin
seven ne yapmaz, seven ne yapmaz?
asker arkadaşlarının yaşlarının birbirinden farklı olduğu bir filmdir bu. bestekar fikret gazinoda "sevgiyi haketmeyen insanlara şarkımı dinletmem, öyle biri var burada, kalksın gitsin o kişi" minvalinde bir konuşma yapar. Hülya koçyiğit de hemen kalkar gider. ben onun yerinde olsam şöyle bir çevreme bakar "hanımefendi size diyor galiba" falan derdim. *

edit:imla
iki çeşittir, birisi zeki müren'in söylediği diğeri ise meşhur filmdeki versiyonudur.
--spoiler--
yeminliyim doğum günlerinde şarkı söylemeye. Acı, iğrenç bir hatırası vardır bende. Kendisini para için satan bir kadını hatırlatır bana hep. Görmemiş bir adamın malı oldu sonra. hatırlayışım sevgimden değil tabi. nefretimden.
--spoiler--
sevilenin davranış biçimine göre şekillenecek olan durum.
oyle bir turk filmi de vardi sanirim hulya kocyigit ve kartal tibetin oynadigi hulya kocyigit beyaz mendile kan tukuruyordu falan...
zina yapmaz.
(bkz: amına bile kor)