bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  *
  Ortaöğrenimini Ankara Maarif Koleji ve Eskişehir Lisesi'nde yaptı. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ingiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi (1950). 1958 yılında aynı Fakültede açılan Tiyatro Enstitüsü'nün ilk asistanı oldu. ingiltere'de Bristol Üniversitesi Dram Bölümüne devam etti. Yine Viyana Üniversitesi Tiyatro bilimi Enstitüsü'ndeki eğitimi izledi. 1978-1980 yılları arasında Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul üyeliğinde bulundu. Şimdi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde profesör ve bölüm başkanı : 1960 yılından başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde inceleme, tanıtma ve eleştiriler yazdı. Maske und Kothurn, Tiyatro Araştırmaları Dergisi, Tiyatro 70, Milliyet Sanat, Birikim, Ulusal Kültür, Türk Dili, Gösteri vb. dergilerde yazıları çıktı.
  Eserleri:
  Musahipzade Celal ve Tiyatrosu (1963),
  Çağdaş Türk Tiyatrosunda Ahlak,
  Ekonomi ve Kültür Sorunları (1971),
  Çağdaş Türk Tiyatrosunda insan (1972),
  Dünden Bugüne Tiyatro Düşüncesi (1982).

  http://www.yenisayfa.com/...uthor.asp?fr_recSID=sCnnC
  2 ... vend avesta
 2. 2.
  "tiyatro düşüncesi ve tarihi " kitabını okuduğum ve tiyatro ile ilgilenen herkese tavsiye ettiğim dünyalar güzeli kadın...üslubu çok akıcı ve roman tadındadır..
  2 ... kargabeyaz
 3. 3.
  ankara dil tarih ve coğrafya fakültesi mezunu, dünden bugüne tiyatro düşüncesi kitabının bir tiyatrocunun el kitabı olması gerektiğini düşündüğüm bilge kişilik.
  1 ... bu yazar guncel degil
 4. 4.
  tiyatronun sevimli teyzesi.
  1 ... evey
 5. 5.
  Sevda Şener 1928'de istanbul'da doğmuş. ilköğrenimini Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerindeki devlet okullarında, ; ortaöğrenimini Ankara Maarif Koleji ve Eskişehir Lisesi'nde görmüş. 1950 yılında Ankara Üniversitesi DTCF ingiliz Dili ve Edebiyatı Kürsüsü'nden mezun olmuştur. 1958 yılında aynı Fakültede o yıl açılan Tiyatro Enstitüsü'nün ilk asistanı olarak akademik kariyerine başlamış ve 1962 yılında doktor, 1967 yılında doçent, 1972 yılında profesör unvanlarını almıştır. Bu arada ingiltere'de Bristol Üniversitesi'nde ve Avusturya Viyana Üniversitesi'nde birer sömestr eğitime katılarak tiyatro konusundaki bilgisini geliştirmiştr.

  Tiyatro kuramları, dramaturgi, eleştiri kuramları, çağdaş sanat, estetik, modern ve modern sonrası tiyatro gibi konularda dersler vermiş. 1976-1981 ve 1985-1993 yıllarında DTCF Tiyatro Bölümü başkanı olarak görev yapmış ve çeşitli başka üniversitelerde tiyatro dersleri vermiştir.

  tüm bunlarla birlikte türk tiyatrosunda unutulmaz bir yere sahip olmuştur.
  2 ... bu ne acaba
 6. 6.
  (bkz: yaşamın kırılma noktasında dram sanatı)
  ... no soporto el rap