bugün

2011 sonbaharında çıkacak serious sam oyunu. bfe nin "before first encounter" olduğu iddia ediliyor.

http://store.steampowered.../app/41070/?snr=1_4_4__13
e3 videosunda görülüyor ki serious sam'in oldukça modern silahlarla seriye yeni bir hava getireceği, zaman zamansa baltayla yaratıkları yakın dövüşte pörtleteceği oyun.
22 kasım da piyasaya sürülecek oyun. güzel ve yeni silahlar gösterildi bugünkü videosunda.
gün itibariyle nete steam unlocked versiyonu düşmüş oyun. dosya boyutu da çok şeker. sadece 4 gb. indir, deli gibi oyna, bitir, sil oyunu.
eski serious sam'leri aratan bir oyun olmuş.

tek iyi yanı; serinin eski oyunlarından tanıdığımız yaratıkların ve silahların hd versiyonlarını görmek gerçekten çok güzeldi. modellemeler üzerinde çok durulduğu belli oluyor.

orta halli bir hikaye var, güzel grafikler var. ama eski oyunlardaki tempo, sürükleyicilik yok sanki. zaten oyunun çoğu bölümünde dönüp dolaşıp aynı bölümleri oynuyormuş gibi hissettim.

olmamış.
ilk oyunun tekrarı gibi ama kesinlikle onun kadar güzel değil. yaratıklar bile neredeyse aynı.
uzunca bir süredir oynadığım ve değerlendirmek istediğim oyun.

artıları:

- müzikler önceki oyunların müziklerini bile ona katlamış resmen. özellikle boss müzikleri enfes ötesi olmuş.
- daha önceki oyunları hatırlamıyorum ama sam sanki koşma özürlüydü. kamikazelere yakalanırdı hemen. bu oyunda koşabiliyor ve böylece kamikazeleri ardınızda bırakabiliyorsunuz.
- melee özelliği süper olmuş. mermiden tasarruf edip uzaylının bilumum uzuvlarını vücudundan ayırabiliyorsunuz. yalnız bu üzellik bütün uzaylılara işlemiyor.
- sağlam bir hikayeyi bundan önceki diğer oyunlar gibi ''önüne çıkanı mermi manyağı yap'' anlayışıyla harmanlamışlar, harika olmuş.
- grafikler gerçekten güzel.
- korsana karşı dahiyane bir önlem almışlar. hızlı ve ölümsüz bir akrep peşinize takılıyor ve sizi öldürene kadar da peşinizi bırakmıyor.

eksileri:

- oyun biraz ciddi olmuş sanki. eğlence unsurları pek yok gibi geldi bana.
- bir süre sonra aynı uzaylıları defalarca kez öldürdüğünüzü hissediyorsunuz.
- oyunda ''witch bride of achriman'' diye bir uzaylı var. bazen kamikazelerden bile daha sinir bozucu olabiliyor. siz onu fellik fellik ararken o sizi çoktan havaya kaldırıp havada sallamaya başlamış oluyor. özellikle peşinizde bir sürü uzaylı varken buna yakalanırsanız öldünüz demektir.
- daha önceki oyunlarda tek tabanca takılan sam bu sefer orduda çalışıyor. bu da eğlence unsurunu biraz köreltmiş sanki.
- silah çeşitliliği az. neyse ki dağ taş cephane kaynadığı için bunu pek sorun etmiyorsunuz. uzaylı askerler de ölünce silah düşürdüğü için umursamıyorsunuz bile.
- bu oyuna uzaylı maymunları koymayı kim akıl ettiyse onun aklına tüküreyim. hayır kolayca ölüyorlar ama vik vik vik ötüp kafa sikiyorlar, bir de ne zaman üstünüze atlayacakları belli olmuyor.
- bir bölümde sağ salim ilerleyebilmek için yol üzerindeki minigun'ları kapatmanız gerekiyor. o bölümde kanser olmanız işten bile değil. sanırım croteam de yaptıkları eşekliğin farkına varmışlar ki ilerleyen bölümlerde bu minigunlardan birini alabiliyoruz. üstelik aynı yerde binlerce minigun mermisi de var.

sonuç olarak şahane bir oyun olmuş. sadece biraz ciddi bir oyun gibi geldi bana, call of duty havası sezdim. yine de son derece eğlenceli bir oyun olmuş.

son boss'u öldürmek için ipucu: önce sağdan jetpack'i alın, sonra da sadece yerden demir çubuk almak için yere inin. boss bazen sizi bırakıp bazı bölümlerde uzakta görülen dev solucanla savaşıyor. o esnada çubuğu sırtına saplayın. birkaç defa bu işlemi yapın. canı iyice azaldıktan sonra 2-3 cannonball ile devriliyor.
Gerçekten oynaması zevkli ve güzel zaman geçirmenizi sağlayan bir oyun ancak ara sıra ne yapmanız gerektiğini yada nerden geldiğinizi, nereye gideceğinizi karıştırabiliyorsunuz özellikle kalabalık bir arkadaş grubu ile oynuyorsanız çok zevk alabileceğiniz bir oyun.

Şuan steam da %90 indirimle 5.90 ilgilenenlere duyurulur.