bugün

sitelerin arama motorları için optimize edilmesidir. kendi sektörünü oluşturmuştur. http://www.sertackaya.com sitesi bu işle ilgilenmektedir.
anahtar kelimelerle sitenizi arama motorlarında en üst sıraya çıkarmaya yarayan optimizasyondur.
anlaşılması bir ay süren,

uygulaması en az altı ay süren,

başarıldığında çok faydası olan bir arama ayarıdır.
Sanılanın aksine portekizce Seoretchsi Echarnodo Ollosbucocuu kelimesinin kısaltmasıdır. Doğrudan kelime kelime tercüme etmek pek mümkün değil ama aşağı yukarı şöyle bir anlam taşır:

internet Cahillerinin Götünden Kan Alma Mesleği.

Ulan öyle sinir oluyorum ki. 30 yaşında adamlara ne iş yapıyorsun diye soruyorsun adam "ben seocuyum" diyor. Seonu siksinler senin totoş!

SEO Nedir?

Seo, siteniz googleda daha yukarıda çıksın diye sitenizde:
-yükselmek istediğiniz kelimelere daha çok yer vermek
-meta tag kullanmak
-Artı bir butonu vesaire koymak
-diğer sitelerden kendi sitenize link almakdır.

budur. Kıçını silmeyi becerebilen her embesil bunu da deneye yanıla bile olsa öğrenebilir. Ancak günümüzde sizde beşinci sırada çıkan bir site, bende 10. sırada çıkabilir. Ben armut diye arattığımda ilk sayfada gelen tayyip erdoğan linki, siz armut diye arattığınızda sonuçlarda hiç görünmeye de bilir. Çünkü google sıralamaları artık neredeyse tamamen kişiseldir.

Sonuçlar kişisel. ama kişisel olmasaydılar bile, bak olmasaydı bile diyorum, seo bir sik değildi. Seo bir sik de olmayacak. Neden mi?

Çünkü internette yükseklere çıkmanın en kesin, istisnasız, başarı garantili, kolay, ucuz yolu, içerik üretmektir. Açın sitenizi, yazın amına koyim. Yazın lan çok mu zor. Bugün yumurta aldım, yarın sarımsak alcam, öbür gün kıçımda kestane ısıtcam felan. yazın işte lan yazın embesil herifler! Ama yok, siz gidin daha meta tag dışında html bilmeyen ama "bön söocuyum, sitönüze böcklink satiyöm mö" diye böbürlenmeyi bilen bu 'o' çocuklarına yüzlerce lira verin. Neymiş efendim, "istediğiniz bir aramada ilk sayfaya çıkma garantisi". Ulan millet salak mı, yoksa seocu diye geçinenler mi çok zeki? ilk sayfada 10 tane sonuç görünüyor. Lan gerizekalı, lan embesil, lan beyinsiz, bu şirkete "beni şu aramada ilk sayfaya çıkar" diye 15 site başvursa onbeşini de ilk sayfadaki 10 sonuç içerisinde nasıl gösterecekler ulan götten bacaklı??

Çok sinirliyim bu cahil heriflere de, bu cahilleri sömürmek için meslek uydurmuş bu embesil seoculara da, çok!
Çoluk çocuğun eline düşüp karizmasını kaybetmek üzere olan meslek. Profesyoneli ile çalışırsanız çok paranızı alır. amatörü ile çalışırsanız başarısız olursunuz. iyi bir seo uzmanı bulmak istiyorsanız referanslarını kontrol edin http://www.seodanismanligi.com/ buraya bakmanızda fayda var
gelecegin en parlak islerinden.

sektor henuz emekleme cagindayken ucundan kiyisindan bulasmaya bakin.
deli paraların döndüğü ve başlı başına bir uzmanlık dalı olan aranan sitenin özellikle google da üst sıralara çıkaran hizmet.
iki üç temel bilgi üzerine zamanında bol bol link kasıp seo uzmanıyım diye gezen kişilerin bir taraflarına şu sıralar o linkler bir güzel giriyor.
sörç enjin optimıyşın
Arama motoru optimizasyonu. Bi türlü yapamadığım şey. Bi ara o kadar iyi Yaptım anlık 400-500 kişi geliyordu host kaldırmıyordu dandik siteme. Sonradan panda 4 geldi hitimizi yedi. Karışık bir olay. Anlayan varsa kısa vadede işe yarayacak fikirler taktik versin.
uzun zamandır pek incelemiyordum sektör ne durumda seo konusunda diye açıkçası daha beter halde olmuş şu anda. adam paraya kıyıp yaptırıyor ama bilmiyor ki yapanın yaptıklarını zaten internette iki açsa okusa kendi beleşe yapacak. ayrıca adamın yaptıklarının büyük ihtimalle google amcanın hoşuna gitmeyeceğini nereden bilsin. ilk sayfadayım lan işte oh be dersin google amca çakar bir güncelleme beş sayfada çıkamazsın mantıklı gözüken ama mantıksız işler yapması ile ünlüdür google.
arama motoru optimizasyonudur. Eğer google webmaster'daki standartları uygulayıp, doğal ve özgünlükten şaşmazsanız sizden iyi seocu yoktur. Şimdi google ve diğer arama motorları onları teker teker yok ediyor. Yapılan çalışmaların çoğu ilerde yan etki yapabilir.

Seo arama motorlarını kandırmak değil, arama motorlarını anlamaktır.
Günümüzde her firmanın ihtiyacı olan dijital pazarlama stratejisi. öğrenmek için kaan gülten'in kitaplarını tavsiye ederim.
günümüzde kimsenin aslında tam olarak bilmediği, sürekli değişen bir algoritma yapıları olan sitelerin arama motorlarında yükseltme hedesi.
google açısından %80'ı google ürünleri kullanmak olan olaydır.

google'da yükselmek mi istiyorsun? bas linklerine g+'ları, yükle yüzlerce youtube videosu linkinle birlikte, ne kadar silkimsonik siten varsa alayı kısa zamanda kalıcı olarak yükselir.

google panda güncellemesinden sonra çok bozdu...

nerde o eski günler pr4, pr5 sitelerden aylık 100-200 liraya sattığımız linkler. (bkz: amk senin sosyal medya)
2006'da ne olduğu bilinmeyen ve ekmeğini çok yediğimiz teknik. Şu zamanda Google aşırı kastı işleri. Zaten herkes seocu olmuş.
+Oğlunuz ne iş yapıyor ? Okudu mu acep ?
-tabi tabi SEOcu!
(bkz: optimizasyon seing)
daha bir kere bile wikipedia ya da edu sitelere link veremeyenlerin ben uzmanım diye gezdiği sektör.
son yaptığım operasyon sonrası sanırım artık yıllar sonra ilk defa kendime seo uzmanı diyebilirim. Bayıldığım ve bana çok getirisi olan olay.
Şuan üzerinde çok sık araştırma yaptığım bir konudur. Yapılması zor fakat yapıldığında büyük getirisi vardır.
türkiye'de seo yaptırmak olarak algılanan total bir optimzasyon işlemidir. bunu evin boyasını olarak görenlerin çoğunlukta olması ile bu seviyeye gelen ve sözlükte de para kazanmak algısı üzerinde kalınması işin özetidir zira birçok firma sayılı kelimede 1. sıra garantisi vermek istiyor. ulan biri de demiyor ki herkes aynı şekilde ürün/hizmet aramaz, bunun çoğul arayanı olur uzun arayanı olur ama yok 5 kelimede birinci sıra garantili. vay ki ne vay.
seo ve dijital pazarlama denince akla gelen birkaç firma / seo uzmanı vardır zaten;

https://www.seokaos.com/seo/ - seokaos üzerindeki blog yazılarını okumanızı tavsiye ederim, başlangıç ve orta seviye için.

t: arama motoru optimizasyonu şeysi. search engine optimization kısatlmasına verilen ad.
iş bulamamamın sebeplerinden biridir.

Bu kavramın annesini anıyorum.
herkese ilk sırada garantisi veriyoruz slagonunun çıkış temeli.
bir internet siteniz ve bir ürün yada hizmetiniz var diyelim. sizin sunduğunuz ürün yada hizmetinizi internetten her gün onlarca, yüzlerce, binlerce... kişi tarafından aranıyor. arama yapılırken haliyle google başta olmak üzere yandex gibi arama motorları kullanılıyor. anlaştığınız seo şirketi yada seo uzmanları tarafından siteniz istediğiniz kelimelerde ilk sayfaya getiriliyor. artık ürün ve hizmetleriniz daha fazla kişiye ulaşıyor ve daha fazla kazanıyorsunuz. bugünün en büyük şirketleri seo'ya büyük bütçeler ayırıyor. internetin derinliklerinde kaybolmak istemeyen ve daha fazla kazanmak isteyen her site için olmazsa olmazlar arsında yer almıştır artık.