bugün

atatürk ismi gibi ulvi bir isme yani türklerin atası anlamı taşıyan ismi selânikte doğan bir kişiye vermenin doğruluğunu yönelten sorudur.

edit : aklıma şiir yazmak geldi lan.

selanikte doğan türk olur mu?
çanakkalade müslüman gözler doluydu
lider dedik bağırımıza bastık
gün geldi sarıklı dedemizi astı.

yoğun istek üzerine devam edeyim bari;

verse 2

bir 35'lik değiştiremez kaderimizi,
2 duble atınca tüm düşman yere serildi
belki basit gelecek size bu anason
ülkeyi kurtarmış başı kapalı bu ana son.

Nakarat x2

Al bu kalbi ele geçir kemalim,
sensiz istemem 2 dubleyi neyleyim.
Paşam üfle şu güzel ney'i,
Çıkar bendeki şair-i maderzatı.

verse 3

3 aylarda kemalist üzdüm,
O üzüldükçe ben de söndüm.
Facebook'ta kemalist kız gördüm
Görmezden gelecektim istemeden dürttüm.
babaannem selanikte doğmuştur ve türktür.zamanında türklerin selanik'e gönderildiğini düşünürsek selanikte doğan türktür. ama her selanikte doğan türk müdür dersek değildir. her selanikte doğan türk,türktür.sınırı geçince ırk değişmez.
nesebe bağlı bir durumdur.
3 kıtaya hakim olduk diye övünen türk'ün tarih bilgisiyle imtihanıdır. osmanlı devleti'nin balkanlardaki iskan politikasından bihaberdir.

almanya'da doğup türk milli takımında oynayan nuri şahin, halil & hamit altıntop ve niceleri alman mıdır bu durumda? (bkz: bsg)
türk olmadığına adım kadar emin oldğum bi yazarın bu kadar densiz ve cahil konuşması tabi ki normal kimbilir belki kışkırtma amaçlı söyleniyordur ama genede cehalet örneğidir.şahsımda selanik doğumlu ve gerçek bir türk olduğumuzdan eminim.şayet öyle olmasa bile niyetim,dileğim,dilim bunları sorgulayan insanlardan daha türk.
ilköğretime gitmiş her çocuğun hangi alanların eskiden türk topraklarına dahil olduğunu ve oralara türklerin yollanmış olduğunu varsayarsak şöyle diyebiliriz.

daha ilköğretim 2. sınıf civarında okuyan sözlük yazarının merak ettiği durumdur.

kendisi büyük ihtimalle 9 yaşındadır.
--spoiler--
selanikte doğan türk olur mu?
çanakkalade müslüman gözler doluydu
lider dedik bağırımıza bastık
gün geldi sarıklı dedemizi astı.
--spoiler--

sorduğu soruyu algılayamamış, müslümanlıkla nasıl bir alaka kurduğunu düşündüğüm yazar sorusudur.

(bkz: yazıyı alakasız sonlandırma)
Bunu yazanın kültür ve tarih bilgisinden acayip derecede yoksun olduğunu söylemenin yanlış olmayacağı hede.
zira Mustafa Kemal Atatürk'ün ailesi Anadolu'dan Rumeli'ye göç eden aileler arasındadır.
ayrıca sarıklı dede denilen şahıslar yenilik istemiyorlardı.
Zaten kubilay da yenilik istemeyen sarıklılar yüzünden şehit edilmedi mi ?
Yani kısacası saçmanın da saçmasıdır.
insan doğduğu yerde değil doyduğu yerde
Atatürk'ün türk olduğuna dair en ufak bir şüphemiz yok ama diyelim ki ingiltere'de doğdu ve adı michael.yine aynı başarıları kazandı.sadece türk olmadığı için Atatürk soyadını haketmediğini düşünmeniz saçma olmaz mı?
türkoglu türk olur.selanikte yaşayan türk müslümanların tamamına yakını konyadan göç etmişlerdir.
(bkz: mal oğlu mal)
selanik'te doğan gayet te türk olur, ama orospu çocuğu yazarlardan türk olur mu orası muamma...
(bkz: atatürk e hakaret edenlerin orospu çocuğu olması)
cahil önermesi. tarih bilgisini geçtim, hani madem bok atacaksın otur araştır öyle at. selanik'in zamanında osmanlı'ya dahil olduğunu, halen orada yaşayan türkler olduğunu bilmeyen cahildir. Bu kapaklar yetmedi mi, bi de ulu öndermizin kendisi söylesin: "atatürk, soyunu açıklarken bunu da vurgular: ".... benim atalarım anadolu'dan rumeli'ye gelmiş yörük türkmenler'dendir."
dedemin oldurduğu şey. selanik'te doğdu ve gayet de türktü.
tarih alanında hiçbir bilgisi olmayan kişinin yapacağı önermedir. osmanlı işgal ettiği yerlere anadoluda bulunan köklü türk ailelerini yerleştirmiştir. zaten bu yöntemle yıllarca dağılmadan ayakta kalmıştır. sen kendi türklüğünden şüphe et ama anadoluda doğmayıpta türk'üm diyenden şüphe etme. çünkü o kişi o yabancılar içinde olmasına rağmen türk kültürünü benimsemiştir, gerçekten türktür.
o kadar düşünülecek şey varken buna kafa yoran insanların türk olup olmadığı da bir sorudur. (bkz: atatürk e hakaret edenlerin orospu çocuğu olması)
(bkz: ne mutlu türk e değil ne mutlu türk üm diyene)
elbette olur. ama küçük bir ihtimal. osmanlı döneminde selanikteki rum nüfusu %30 civarıydı. ağırlıklı olarak yani %40-50 arası nüfus yahudi yada sabetaycı ailelerden oluşuyordu. türk nüfusu %10 bile değildi. ama yinede vardı bu nüfus. şehir merkezinde değil de köylerde ve yörük olarak yaşamaktaydılar. kısacası müslüman nüfus azınlıktaydı. (tıpkı izmirde olduğu gibi) müslüman nüfusun çoğunu da arnavutlar, boşnaklar ve çerkesler oluşturuyordu. yani türk sayısı mevcut olsada çok azdı. bir rivayete göre atatürk' ün ailesi arnavutluktan selanik' e göç etmiş bir ailedir. sarışın ve mavi gözlü olması da asla yörük olamayacağının kanıtı gibidir. peki nasıl oldu da bir arnavut ülkesi için bukadar savaştı? çünkü o yıllar türklük diye bir kavram yoktu. insanlar müslümanlar ve gayri müslimler olarak ayrılıyordu. faşizm şimdi türedi. eskiden bu kimsenin umurunda bile değildi. yunanistan ile yapılan mübadelede de değişime maruz kalan insanlar türklerle rumlar değil, müslümanlarla rumlardır. yani şuan türkiye ye gelen göçmenler aslında türk değil, o bölgede yaşayan fakat islamiyeti seçmiş ailelerdir.
devamında sarı saçlı mavi gözlü türk olur mu? diye devam edecek soru. ilginçtir. saçmadır.

ayrıca: kubilay'ın hayatını o ayaklanmayı kimlerin başlattığına bir bakın. birileri halka bazı kişileri yobaz göstermek için mi yapmış. yoksa sıradan bir ayaklanma mı
türk olmayı nerede doğduğuna bağlayan bir serzeniş.

(bkz: türk olmak)
--spoiler--
selanik'te doğdu,
yunan'ı da kovdu,
cumhuriyeti kurdu,
helal olsun sana,
kemal paşa...kemal paşa...oooo
--spoiler--
oldu da bunu soran biri için: hiç bir şey bilmiyorsa, veda filmini izlemesi bile yeterlidir.
(bkz: beyninden kelle paça bile olmayan insan olur mu)?
bunu sorgulayan bir kişinin, kürtleri dışlayan bir kişi olması da muhtemeldir.
atatürk selanik'te doğmuştur ve türk'tür. atatürk'e düşmanlığınız var, var ki osmanlı imparatorluğunun muhteşem iskan politikasını ve lozan konferansından sonra imzalanan göç diğer adıyla mübadele anlaşmalarını es geçebiliyor , kaç bin türk'ün oradan göçe tabi tutulduğunu unutabiliyorsunuz ya da bilmiyorsunuz.
güncel Önemli Başlıklar