bugün

Fillerin çapraz ve önünde taş olmadığı zaman istedikleri kadar gitmesinden ötürü onları daha fazla seviyorum. Atların üçlü çatal yapabilme durumları var. Atlar daha çok işe yarıyor. Ama tabiki fille mat yapılacak yerde kimse atla değiştirmez piyonunu.
At tabanca gibidir kısa mesafeden etkilidir
Filde otomatik silah gibidir uzaktan etkilidir ikisininde etkli alanlari farklidir.
oyun stratejinize gore degisir.

mesela ben oyunu genelde oyunu at uzerine kurarim. tahta henuz kalabalikken, oyun yeni yeni aciliyorken at -bence- vezirden bile degerlidir. karsinizdaki kasparov degilse oyle kolay kolay atin hamlesini hesaplayamaz. zira farkli yonlerde farkli renkli karelerde hamlesini tamamlayabilir at.

mesela beyaz karedeki filin oyunun sonuna kadar orda kalacagindan, oyunu beyaz karede bitireceginden emin olabilirsiniz ama atin hangi karede oyunu bitirecegini ancak tahmin edebilirsiniz.

bir diger avantaji da hareketinin kisitlanamamasi. onu arkasi sagi solu dolu olsun fark etmez. ani hamleler yapmaya musaittir. filin ve diger taslarin hamlesi icin once hamle istikametini temizlemeniz gerekir. bu da stratejinizi aciga verebilir.

bu ayrica soyle bir avantaj daha sunar; at, yenmeye calisilirken daha rahat kacar. ve sizin yemeye calistiginiz tas, savunmak istendiginde, asimetrik kareleri koruyabildiginden, gelebilecek birden fazla yardimi kesebilir.

sozun ozu, bunlar gibi bir cok nedenden dolayi; bence at daha onemlidir...

not: yazim icin ozur dilerim mobilden -minibusteyim ve ayaktayim- yaziyorum.
Rakibin ilerlemiş piyonları varsa ve benim sahip olduğum filin renginden karelere çıkıp vezir olma şansları olabilecekse atları her ne kadar severek kullansam da taktik olarak o oyun sonu için at yerine Filleri tahtada bırakacak şekilde değişime giderim. Tek bir piyonun bile size neler yapabildiğini düşünce evet atlar evlat gibi sevilir ama kaybedecekseniz gerisi teferruat oluyor.
Atlayabildiği ölçüde at değerlidir ancak at topallamaya başladığında fil daha değerli hale gelir.
At lan tabiisi de fil de neamiş? Attan önemli hayvan mı var?
at vezirden bile değerlidir çünkü L şeklinde gidebilen tek at var at kayip olursa yeri dolmaz.
fil değerlidir.
at anasını siker.
atına göre değişir. tahta da giden atla mermerde giden at farklı olacaktır.
at karşı oyuncunun daha komplike kurgu yapmasını sağlayacak bir model olduğu için, nispeten daha önemlidir. çünkü komple çapraz giden bir hareketi hesaplamak, dört yöne birden l şeklinde olan hareketi hesaplamaya göre daha kolaydır.
At degerlidir. At ile acmaza getirip tus alabilirsiniz, hatta sah vezir acmazi ile veziri bile alabilirsiniz.
aslında tamamen aynıdır. fakat yeni başlayanlar atın hareketine tam hakim olamadıkları için filin daha değerli olduğunu düşünürler.
Değer olarak ikiside 3 puandır.yani değer farkı yoktur. Ama kullanmayı bilene at yeri geldiğinde vezirden bile değerlidir.
Kısa mesafede at uzun mesafede fildir diyorum.

Ayrıca bakınız*: https://youtu.be/o7cCJqya7wc
Atla açmaz yapılabildiği öğrenmemizi sağlayan kıyaslamadır efendim.
rakibin kafasını çok fazla kurcalayıp hataya sürükleme potansiyeli yüksek olduğu için kesin ve net bir şekilde cevap attır.

yalnız giriş seviyesi oyuncuları fili tercih edecektir çünkü recep tayyip erdoğan kıvamında olan biri ata binemez.
önündeki taşlara çarpmadan öne geçebildiği için at.
oyunun pozisyonuna ve durumuna göre değişir. Açılışta önce at mı fil mi çıkmak oyuncunun stratejisine kalmıştır. Ayrıca satranç oynayan arkadaşlar ile chess.com üzerinden oynayabilirim.
kesin bir cevabi yoktur.

oyuncusuna bağlıdır. bir ustanın elinde yeri gelir piyon dahi çok kritik işler yapabilir. şahsi fikrim ise her daim, at file nazaran bir adım öndedir.
satrançta değerli taş yoktur. öyle ki vezir gibi taşları feda ederek mat yapılabilir.
(bkz: legal matı)
1500 elo üstü seviye oyuncularda işlemez *
(#36081147).
kişinin oynamasına kalan bir durum olduğu için hangisini kullanabiliyorsa o değerlidir. gidip de bir vezir değil ki rahat etsin de taşı kaybetmemek oyunda önemli olsun.
fırında sütlaç mı yoksa kazan dibimi.
Fil at gibi sağa sola sapmaz çapraz gidebildiği kadar gider.