bugün

(yıl 2014)

havanın güzel oluşunu fırsat bilerek bu pazar uzun zamandır merak ettiğim bu camiyi görmeye koyulayım dedim. gitmeden önce yerini iyi öğrenin yoksa benim gibi büyükçekmece gölünün etrafında tur atarsınız. gölün karşı tarafında "nerede lan bu" bakışı atarak etrafı gözlerken eski fabrika bacası gibi duran bir taş yığınını görerek sanırım gölün yanlış tarafındayım dedim ve doğru demişim uzaktan tek belirgin yanı fabrika bacası gibi duran minaresi. bilecik eskişehir arasında o tarz bacalara çok rastlarsınız görmüş olanlarınız varsa gözünde canlandırsın işte onun benzeri. tabi ki uzaktan gördüğünüzde o şekilde görünüyor yaklaştığınızda tepesinde yazan allahuekber ile işte minareyi gördük camide buralarda bir yerde diyorsunuz zaten cami giriş kısmından bakılınca görünmüyor. girişte çim olmaktan çıkmış çimler ve birkaç bitki koymuşlar sanırım ancak solmuş kendinden geçmiş peyzajıyla karşılıyor sancaklar camii. zaten tam anlamıyla bitmemiş hala çalışma var etrafında. bahçenin içerisinde soldan ilerlediğinizde camiye doğru güzel bir giriş yapıyorsunuz tabi öncelikle sol tarafta şadırvanı kullanarak abdest almayı unutmayın. (yok ben abdest almam sadece mimari açıdan bakmak için gittim o camiye diyorsanız da şadırvanı görmeniz lazım çünkü çoğu camiden farklı olarak yapılmış) temizliği olması gerekendir ama şık oluşu göze hitap edişini sevdim. caminin içi basamak basamak iniyor belirtmeliyim ki ilk girişte daha yeni oluşundan dolayı bir koku burnunuza doğru hücum ediyor. içerisi loş ve gözü yormuyor ilk safa ilerleyip kafanızı yukarı kaldırdığınızda gökyüzünü görüyorsunuz ancak cam temiz değil benim gibi her tarafa bakan "bu neymiş ki" diyen birisi gelir bu camlar neden pis der.:ekieki konuya dönersek içeri girdiğinizde gerçekten farklı bir atmosfere girmiş oluyorsunuz benim için önemli olan bu. ayrıca hayatımda ilk defa minareye çıktım. baktım kimse yok e.. bir kapı var ben de meraklıyım girdim o kapıdan baktım asansör tek olunca tercih etmedim dar merdivenlerden başladım çıkmaya baya bir çıktıktan sonra bir kapı daha çıktı karşıma açtım minarenin üstündeyim güneş batarken çok güzel oluyormuş bir süre etrafa baktım. neyse etrafında benim gördüğüm sadece robert's coffee vardı ve benim gibi güzel havada sahile doğru gideyim bari derseniz çekmece sahile inebilirsiniz.
Projesi inançsız olan emre arolat tarafından yapılmış harika bir camidir.
konumu ve mütevazi mimarisi ile ibadet arzusu uyandıran camii. ilk dönem medine site devleti mescitleri ve hira mağarasından esinlenildiği anlaşılan yapısı farklı bir mekan. tasavvuftaki tevazu ve mahviyet kanatları ile tanrıya ulaşmak, üstün kudret karşısında insanın aczi ve hiçliğini anlamasına yardımcı olacak mimariye sahip bir mescit.

bu tarz mimarideki mescitlerin mimari anlamda eleştirilecek yönü vardır mutlaka. ama kendi dönemine has ihtiyaçlar ve şartlar içinde yapılmış osmanlı camilerini nereye kadar taklit edeceğiz? kaldı ki bunlarda kendinden önceki bizans kilise mimarisinin devamı niteliğinde eserler.