bugün

yazın istisnasız her öğlen yediğim ve hala bıkmadan usanmadan yemeye devam ettiğim tabi aldırdığı kiloları görünce biraz aralıklı yemeye karar verdiğim muhteşem lezzet özellikle bol salça ve bol yağlısı dahamı bir lezzetli ne .
içine doğranmış iki diş sarımsak, bir çay kaşığı nane, kimyon, kekik atıldığında müthiş bir damak tadı veren yemek. isteğe bağlı olarak servis sırasında üzerine rendelenmiş kaşarda konulabilir. *
muhteşem bir ikilidir. olsa da yesek dedirtir insana.
'penne arabiyatta yanında bok yesin' denilebilecek gida ürünüdür.
ketçaplı makaranaya on basan, makarna.
öğrencilik yıllarımda üzerine master yaptığım leziz yemek.
şayet bu makarnaya bolca da baharat eklendiyse parmaklar da yenebilir. o derece güzel ve vazgeçilmezdir..
öğrenci evinin vazgeçilmezi. ayrıca biraz sonra yapmaya başlayacağım kurtarıcım.
herkesteki hiçkimseye özenmenin
silebileceği bir urdu belki
salçalı makarnanın çocuk kokusu
ama hiçkimsenin herkesi sen
ve kimse çocuk değil
ve salçalı makarna
salçalı makarna kokuyor sadece...
öğrenci evlerinin vazgeçilmez ana yemeği.
ucuz ve gayet lezzetli olan, öğrenci hayatı kurtaran muhteşem yiyecek.
bağımlılık yapar. öyle ki salçasız makarnayı garipseyebilir, "lan sanki bir şeyi yanlış yaptım?" diye düşünebilirsiniz.

annesi aşçı olan bir ergenim. evde de genelde yalnızım. hatta daha kötüsü, kardeşlerimleyim. haliyle abi olarak yemek yapma işi falan bana düşüyor. evde de devamlı makarna olur. haliyle dayıyorum salçalıyı, dayıyorum salçalıyı... heheyt. şimdi şehir dışındalar, ben yine evde yalnızım. "yeter lan salça!" dedim, salçasız yaptım. gidip gelip bakıyorum tencereye. ulan görüntüsü bir değişik, sanki bir şey eksik...

yaa öyle. bir de şöyle bir tarifim var sözlükçülere, eğer böyle yapmıyorlarsa denesinler,

- bir kap alın önce. aldınız mı?
- makarna için kullanacağınız yağı ve tuzu kabın içine dökün.
- üzerine et bulyon atın bir tane. tahta kaşıkla ezin onu böyle, yavşasın iyice.
- salçayı da kaba dökün.
- bu iğrenç görüntülü bulamaçla bir süre vakit geçirin. salçayla et bulyonu ezin, "i am spartacus!" diye bağırıp kaşığı kaba saplayın, yapın bir şeyler. yavşasın onlar baya.

sonra da kaynar suyu bu karışımın üzerine dökün. birkaç dakika karıştırın. birkaç dakika önceden yakılmış, üzerine tencere konulmuş ocağa gidin. makarnayı tencereye dökün, üzerine de bu karışımı boşaltın.

afiyet olsun lan. çok güzel ha.

bir öneriyle noktalayayım entrimi. hacı suyu biraz bol koy. makarna piştikten sonra o suyu da ayrıca çorba gibi içebilirsin, acayip lezzetli oluyor.
ilaveten domates,ucuzundan ton balığı,biraz mısır ve tabağa aldıktan sonrada mayanez tamamdır arkadaş o zaman tadına doyum olmayacak bir yemektir.
yanında ayran varsa demeyin keyfe.
en yenilmeyesi makarna türüdür. ancak, sos yapmayı bilmeyenler tercih edebilir.
yanında turşu ile birlikte 7/24 yiyebileceğim yemek.
makarnanın bol domatesli ve salçalı filan olup, fazla ısıtılmaması şarttır en güzel makarana diri makarnadır.

eğer fazla ısıtılıpta makarna öldürülürse üstüne sarımsaklı yoğurt takviyesi yapılmalıdır.
tarifi kolay pratik bir yemek ayrıca klasik öğrenci yemeğidir.
kola, kaşar ve turşu en yakın dostlarıdır. onlarsız daima biraz eksiktir.
hastasıyımdır. anneme göre eşim olacak kişi yaşadı bir makarnayla gönlümü fethedebilirmiş; işi kolay. ama öyle baştan savmakla olmaz, azcık sarımsak katmayı unutmayın sosa, ve benide çağırın.
her öğün bıkmadan yiyebileceğim hafif yemek.
makarnayı pişirdikten sonra süzün, tencereye koyun yağı, doğrayın bir baş soğanı kavurun, basın salçayı çevirin biraz yağda. sonra atın makarnaları tencereye karıştırın biraz oh mis. öğrencilikte ki en ucuz ve en doyurucu yemektir kendisi.
bir bardak kola ile bu saatte mideden gelen gurultuları kesebilecek yemek. olsa da yesek.
karabiber ve nanesiz olmaz.
yavaş yavaş yokluğunu hissttirmeye başlayan yemek.