açığı ve kapalısı olan operasyon. narkozun etkisini göstermesi, ameliyat ve ayılma 2-3 saat sürüyor. kapalı ameliyatlarda hasta 4 saat sonra sıvı gıdalar alabilir, 24 saat içindede taburcu olabilir. ameliyat sonrası insan bir organını kaybetmiş bile olsa ürkütücü değildir. sadece yediğine içtiğine dikkat edeceksin ki ilerleyen yaşı göz önünde bulundurursak hasta için bonus niteliğindedir. şimdiden geçmiş olsun.
Kapalısının açık yara olmadığı için daha kolay olduğu ameliyattır(laporoskobik yöntem)ama çok düşük ihtimal olsa da bazı hastalarda organlar yapışık oluyormuş bunun için açık olmak zorundaymış inşallah bende öyle bir şey çıkmaz aslında zor bir ameliyat değildir ama yine de insanı hafiften korkutur en büyük teselli o büyük ağrı olacak mı korkusundan kurtulacak olmak. .büyük ihtimal Çarşamba olacağım hayırlısı.
internette videoları bile dolaşan ameliyattır. *
Genellikle laporoskobik yöntemle safra kesesinin alındığı ameliyattır.ve yarın olacağımdır hiç korku yoktu ama yaklaşınca hafif bi ürküntü geldi sanki hayırlısı bakalım.
(bkz: kolesistektomi)
Safra kesesi ameliyatı kesede taş, Çamurlanma, ihtihablanma gibi rahatsızlıklarda alınır veya temizlenir. Ameliyatı büyük bir ameliyat değildir 3-4 saat en fazla sürer. Servise gününde Çıkılır. En fazla 5 güne taburcu olunur.
Cuma günü girdiğim ve Aslında kolay ameliyattır ama 1 saatte çıkmam gereken ameliyattan 3 saatte çıkmışım çünkü ameliyat boyunca titremişim doktor baya baya zorladın bizi dedi kısaca girecek olan korkmasın benim garipliğimden olmuş zor olması. *
Dün olduğum ameliyattır. Ameliyata moral açısından gayet yüksek bir şekilde girdim. Ama narkozun etkisi geçtiği anda hatırladığım ilk şey acıdan dolayı ağlayıp çığlık atmış olmamdı. Kapalı ameliyat olmasına rağmen çok acı çekiyorum ya. Acı eşiğimi yüksek sanardım ben de. Vücuda ameliyat sırasında verilen hava hala vücut içerisinde dolaştığı için arada birden omzuma nefes kesen bir ağrı giriyor. allah açık ameliyat olanlara yardım etsin.
genelde laparoskopik sistemle yapılan, yaklaşık ayılma-bayılma süreci dahil 4 saat süren ameliyattır. 1 gece müşahede altında kaldıktan sonra taburcu edilip, ilk hafta karın kaslarınız çalışmadığı için yatarken kalkmakta zorlanabilirsiniz.

sonrasında ise kırmızı et, yumurta, kızartma, çikolata ve bulgura ambargo uygulanmıştır.
biraz da saçlarınız dökülecektir.
dünyanın en basit ameliyatları listesindedir. korkulacak bir şey yoktur. açık ve net.
sevgili yazardaslar merhaba,

tanim lazim ise; safra kesesinin durumuna yonelik ameliyat. 65 uzeri yaslarda risklidir.
Dun oldugum ameliyat turu. Genellikle cok siddetli agriyla taslar kendini belli ediyor. Eger bir de iltihaplanmissa acil ameliyat sarttir. Genelde 6 aylik soguma evresinde izleyelim derler ama atagin ne zaman yasanacagi belli olmaz. Ameliyata gelince genel anestezi altinda 1-4 saat arasi suruyormus. Benim ayilma dahil 3 saat surdu. Lpr denilen 4 kucuk kesik ile kapali yolla yapildi. Ertesi gun karaciger enzimlerinde dusme olmazsa ve sarilik belirtisi de gosteriyorsaniz iste burada +20 cm yarragi icinize aldiginizin resmidir. Acil olarak mr cekilir ve tekrar ikinci bir operasyon yapilir. Agizdan endoskopi de yapilabilir ya da genel anestezi altinda mideden girerek tekrar ameliyat ederler. Bittiginde de hayatta kalabilmisseniz veteran modu falan acilmis olur hayatinizda. Tabii buna 48 saatlik aclik, sayisiz damar patlatma, sayisiz yenen serumlar dahil degildir.

Edit: birkac saat sonra hasta ayaga kalkip yuruyebilir, ameliyat ertesi taburcu olabilir diyenlere koca bir hassiktir oradan dalyarak diyorum. Bugun ameliyatin 4.gunu oda icerisinde birak yurumeyi tek basima iseyemiyorum bile.
Safra kesesini aldırmak unutkanlık yaparmis diye okudum ne kadar doğru bilmiyorum etrafımda aldıran olmadı. Çok ağrılı olduğunu duydum Allah şifa versin.
Salak salak yorumlar... özellikle tekrar tekrar ameliyat olmalar falan filan. Ya bu başlığı biri okuyorsa ya bu ameliyatı olacaktır ya da olmayı planlıyordur. Bu nasıl bir gerzekliktir ki insanlara saçma sapağan korku veren şeyler yazıyorsunuz. Geçiniz kardeşim bu yarak yarak muhabbetleri. Sevgili kardeşlerim; ameliyat ayılıp bayılma dahil en fazla 3 saat sürer. Ayıldıktan sonra narkozun etkisi geçince hafiften bir ağrı normaldir ve hastane tarafından yapılacak bir ağrı kesici ile iş çözülür. O bahsedilen enzim muhabbetleri de eğer karaciğerinizde bir sorun varsa yaşanır ki; ameliyat öncesi doktor risk almaz ve karaciğerinizin aktifliğine bakılır. Size tek önerim; ameliyat olacağınız doktoru ve hastaneyi iyi seçiniz. Sağlığınız çok kıymetli. Gider aptal bir hastanede iğne bile vurulsanız sizi süründürebilirler. Doktor ve hastane çok önemlidir. Gözünüz korkmasın; dünyanın sünnetten sonraki en kolay ameliyatıdır.
Yarın ultrasona girdikten sonra cerraha görüneceğim ve muhtemelen olmam gerektiği söylenecek ameliyat.

Biraz korkuyorum...
19 Aralık Pazartesi sabahı laparoskopik olarak olacağım ameliyattır. Basit bir ameliyat olduğunu biliyorum ama yine de ilk kez bıçak altına yatıp anestezi alacağım için ufakta olsa gerginim. Ameliyat gününe kadar ne olur tabi onu bilmiyorum. fakat anlamadığım birşey var şimdi atak olmasın diye yumurta ve yağlı gıdalardan uzak duruyorum fakat ameliyattan sonra bunlar serbest olmayacak mı ? Yoksa bir daha hiç mi yiyemeyeceğim. Yiyemeyeceksem ne sikime ameliyat olup aldırıyorum ?