bugün

liseye kadar gerçekleştirdiğim eylem.bir nevi üşengeçlik.sabahları kafa çok yağlı gözükür.sen de jöle sürer durumu idare etmeye çalışırsın.ama buram buram yağ kokusu servisin içinde,minibüs tümsekten her geçişinde yayılır.kambur oturursun arkada oturan kokuyu duymasın diye.her sabah "ulan bu akşam banyo yapacam" dersin.ama o "bu akşam" hiçbir zaman gelmez.
annemin ilkokula yeni başladığım dönemlerde ısrarım üzerine salonda, tv'nin karşısında bana yaptığı eylemdi. gözlerim sabunlu sabunlu bizimkileri izlemeye çalışırdım. *
içinizde eski günlerden gelen bir meltemi hissetmenizi saglayan baslık.annemin yarın okul var yıkan hadi diye beni tv başından kaldırmak istemesi benimde anne ya yarın okul var vaktimi ban yoylamı tüketcem diyip yıkanmamaya diretmem...aslında yasamımız boyunca en çok o günleri özlicez,büyüdükce hayatın gerceklerini acılarını anlandıgı zaman bir aşk acısı ve ya birini bu dünyadan ugurladıgınız zaman yastıgınıza sarılıp o masum ve saf hiç acı cekmemis kalbinizi özliceksiniz.
hatta aile fertleri bunu abartmış, diğer günlerde çocuklarının yıkanmasını saçma ve gereksiz bulmaya kadar ileri gitmişlerdir.

-anne, çok kirlendim, bi duş alıp yemeğe geliyorum.
-olm n'apıosun sen? bugün perşembe! *
pazar gününün kaçırılması kokuşmaya neden olabilir.
-anne ya bugun gunlerden ne?
*oğlum ne biçim ogrencisin sen ya pazartesi onlügünü giydin ya
-eyvah ya kaçırdık pazar gününü bir hafta bekleyeceğim simdi. üff.
*fazla top tepme bir de ışıklara dikkat et ha unutmadan dişlerini fırçaladın mı?
(bkz: bitlenmek).
bu kişi bu günün dışında banyo yapmışsa suçluluk piskolojisi yaşar ve bilinki cünuptur aile halkına söylenecek bahane ise :
-yav bugün amma top oynadık haa!
-anne kafam kaşınıyor bitlendim mi ne?
-anne incir topliyimmi sana bahçeden(banyo için bahane)(incir yaprağı kaşındırır)
(bkz: melih gökçekzede)
bizzat yaptığım olaydır.sırf gömleklerim kirlenmesin diye katlandığım işkencedir.ancak ertesi gün gömlek yine kirlidir.
(bkz: 90 lı yıllar)
haftanın 5 günü pis gezmektir!
sadece salı günleri yikanmakla farksız eylem.
kokuşmaya vesiledir. diğer günler siliniyorsa bir şey demem.
bari cuma sabah'ı yıkan da, cuma namazına ter temiz git kişiliğidir.
herkesin hayatında bir dönem yaptığı şey. evet belki şu an çok titiz olabilirsin, her gün duş alıyor olabilirsin. ama sen de bir dönem bunu yapıyordun.
kucukken maruz kaldigimiz durumdur efendim. sadece biz degil butun konu komsu, tanidiklar da pazar gunleri yikanirlardi galiba. misafirlige gidilmezdi bu gun, anne "herkesin banyo gunu" derdi, salik vermezdi. ha kotu mu olurdu? asla, zira aksam uzeri banyo yapip, annenin havluya, bornoza sarip sarmalayarak kucaginda getirip sobanin yanina oturtmasinin verdigi keyfi anlatmak ne mumkun! bir yandan sirta vuran sobanin sicakligi, diger yandan banyo sonrasinda burusmus parmaklari incelemenin hazzi, ve ote yandan da televizyonda henuz baslamiz bizimkiler dizisi. ne kadar mutluymusuz be abidin.
pazartesi sendromuna yol açacak eksik eylem.
genelde ilköğretim döneminde pazar günleri seçilir tabi ayrıca yanına cuma günleri eklenerek.
lise 2 den sonra günde 2 lise 4 den sonra günde 3 üniversite yıllarında genellikle hergün olan bir olaydır.
evet küçükken sadece pazar günleri şimdi artık hergün.

demek ki (bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya).
ilk okul, orta okul ve lise çağında pazar günleri yıkanılırdı hafta içi 1 kere yıkanılırdı. şu an pazar günleri değil haftanın 5 günü yıkanıyoruz belki de 7 günü.
-pazar günü seni kilisede göremedim john?
+banyo yapamadık be peder!*
ilkokul yıllarında birçok yazarın yaşadığı durumdur.
(bkz: pazar günü seni hamamda göremedim john)!*
leğen ve kafaya vurulan tasla beraber yapılan eylem.