1. 1.
  Paristeki meşhur kilise.Tepe bir noktada bulunan etrafında resminizi yaptırıp krep yiyebileceğiniz yerler olan yeşil mekan..Tepede olmasından asansör bile yapmışlar ama bilet metro ücretinin aynısı...uyanıklar..
  ... ne varsa
 2. 2.
  (bkz: sacré coeur)
  ... kopush
 3. 3.
  paris komünarlarının son direniş mevzisidir.
  paris'in en yüksek noktasıdır ve amelie filminden tanıdık bir mekandır. carousel yani atlı karıncasıyla da ünlüdür. papazının cübbe altına kot pantolon giyinmesi, ilgi çekici bir ayrıntıdır.

  (bkz: paris komünü)
  1 ... apatheticfrog
 4. 4.
  paris'teki en beyaz yapidir. komunarlara zorla insaa ettirilmistir ve akabinde halka "iste bu adamlar sizden bu sekilde ozur diliyorlar" diye propaganda yapilmistir. disi her daim turistlerle dolar tasar.
  ... himmlisch
 5. 5.
  montmartre yakınlarında bulunan beyaz bir kilisedir. mimarı Paul ABADIE'dir. kilisenin en büyük özelliği mimari yapı olarak bizim ayasofya camimizden esinlenilmiş olmasıdır. yapımına 1875'de başlanılmış ve ancak birinci dünya savaşı sonunda hizmete sokulabilmiştir. tam ismi "La basilique du sacré-coeur" 'dür.
  2 ... myosotis
 6. 6.
  dogru yazımı sacre coeur olan, düz paris'teki tek tepede yer alan, bizdeki kız kulesi efsanesini hatırlatan iki sevgili için yapılmış meshur klise. diger tarihi kliselere zıt olarak içi son derece aydınlık, ve kasvetten uzak, pencereli, beyaz renkli, ayrıca camileri andıran kubbelere sahip klisedir. hatta bu özelliklerinden dolayı mimarının müslüman olup olmadığı çokca tartışılmaktadır fransa da. eyfel kulesini çıkarırsak, paris'in tepeden en güzel izlendiği noktadadır. hemen yanında ressamlar tepesi yer alır, alt sokağında ise meşhur moulin rouge ve sex shop'ları ile meşhur pigale semti yer alır. mutlaka görülmesi gereken ihtişamlı yapılardandır.
  ... atgmuls
 7. 7.
  Şehitler tepesinden kurulan ve Fransızların uzerlerine gelen felaketlerden (Yangın,veba ,1830 komuni )kurtulmak için inşa ettikleri eklektik (Roma/Bizans) mimaride tasarlanmis bazilikadır.

  Çanın ağırlıgı yaklaşık 19 tondur. (Avrupanın en ağır çanı)
  ... honest
 8. 8.
  Merdivenlerine oturup manzaraya dalmışken "bu muymuş yahu" Değil de iç geçirerek "vay be" dediğim yerlerden biri oldu. O sırada onlarca fotoğraf karesine de istemsizce dahil oluyorsunuz.
  1 ... estrella damm