bugün

dini ve milli değerlerin bütününe karşı çıkmıştır. az yaşamıştır bu yüzden. sen habire kışkırtırsan milleti olacağı o. dilini ayağını her yere uzatmayacan.
ama unutma, taş duvarlar arasındaki karanlığımın senden başka penceresi yok, demiş. 

ve nasıl söyleyebilmiş hep düşünürüm, bir insana bu kadar nasıl bağlanılır bilmiyorum.
--spoiler--
Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti...

--spoiler--
Öleceğini bilse bile gerçekleri söylemekten çekinmeyen biriymiş

(bkz: Memleketten haber)

Bu gerçekçiliği sayesinde Hikayelerinde de anlattığı herşey gözünüzde canlanır zaten.
Edebiyatımızın önde gelen kişilerindendir.
oman, öykü, şiir, dergi ve gazete gibi türlü çeşit değerleri ile türk edebiyatı'na önemli katkıları bulunmuş bir yazar.

aslında sabahattin ali'yi çoğu insan roman yazan, şiir yazan, öykü yazan bir yazar olarak bilir. misal karşılaştığım tanıyanların birçoğu 'kürk mantolu madonna' eserinden dolayı tanır yazarı. halbuki 'içimizdeki şeytan', 'değirmen' ve 'kuyucaklı yusuf' romanı da yazarın gayet başarılı, okunması gereken eserleridir. pek az insan ise bir kısmını aziz nesin ile ortak çıkardıkları, marko paşa, merhum paşa, malum paşa, yedi-sekiz hasan paşa, hür marko paşa, bizim paşa, ali baba ve kırk haramiler isim altında yeniden çıkardıkları dergilerle sayesinde tanır. bunca dergi çıkarmalarının kerameti ise durmadan dergilerin toplatılması ve kapanmaları; yıllar önce çetin altan'ın köşe yazılarından birinde okumuştum, 'sabah saat 8'de dergi çıkar 9'a kadar okuyan okur, 10'da toplatılır' diye.

herkes tarafından bilindik bazı meşhur şarkıların kaynağı da aslında birer sabahattin ali şiiridir, bunlar:

leylim ley – zülfü livaneli
göklerde kartal gibiydim -seslendiren: volkan konak
dağlar –seslendiren: sezen aksu
aldırma gönül -seslendiren: edip akbayram
geçmiyor günler -seslendiren: ahmet kaya
kara yazı –seslendiren: ahmet kaya
ilk kürk mantolu mandonna fotosunu (yanında kahve mutlaka olmalı) en günahsız olanınız atsın.
Bir şiirinde "bence şiir, şimdi senin yüzündür." cümlesini kurmuştur. Bu cümlesi beni öldürüyor.
Bu toprakların kendi değerlerine sahip çıkmadığının en büyük kanıtı Sabahattin alidir.
Sabahattin Ali okumayan kitap okumuş saymasın kendisini. içimizdeki şeytan romanı ile bi kez daha beni benden alan yazar. Güzel insan.
Kürk mantolu madonna kitabından çok içimizdeki şeytan adlı kitabıyla anılması gerektiğini düşündüğüm yazar. Her kitabı özenli bir biçimde okunmalı.
Ayrıca;

"Günün birinde ya çıldıracağız, ya da dünyaya hakim olacağız. Şimdilik bir rakı parası bulmaya çalışalım ve parlak istikbalimizin şerefine bir kaç kadeh içelim."
Fakat şimdi, hiçbir faydası olmadığını bile bile, yanlış ve manasız bulduğum şeylere oyuncak olmak, bütün sevgime rağmen imkansız.
Kürt mantolu madonna'sı der ve susarım. Diğer kitapları da çok güzeldir, ama bana kitap okumayı sevdiren kitap budur.
Ben son zamanlarda her şeyden ümidimi kesmiş, kendimi gülen, oynayan hayattan ayırarak birkaç türlü kitabın arasına atmış bulunuyordum.
"Bu harikulade güzel rüya ne kadar devam ederse o kadar iyiydi. Onu kesmeye, yarım bırakmaya, hakikat pahasına da olsa uyanmaya hakkım yoktu."
"fikrimin ince gülü" ve "çocuklar gibi" adlı şarkıların söz yazarı. ilk faili meçhul cinayete kurban gittiği de söylenir.
Bu akşam anladım ki, bir insan diğer bir insana bazen hayata bağlandığından çok daha kuvvetli bağlarla bağlanabilirmiş.
- Sabahattin Ali

Doğum gününde saygı ile anıyoruz.
sosyal medya ergenlerine meze olmuş yazar.
Bugün doğum günü olan yazar. iyi ki doğmuş ve bizi güzel eserlerine kavuşturmuş.

"içimde biriken hislerin birdenbire patlayarak beni zerreler halinde dağıtacağından korkuyorum."
kürk mantolu madonna gibi bir başyapıtı yazıp da maalesef ergenlere oyuncak olan bireyci yazar.
görsel

Bu kadar.
Bu ölü toprakların üstünde hiçbir şey ölmek ve öldürmek kadar kolay değildir.
"sevip sevip yari ele kaptırmak kara bahtın bana eski işidir.ömrümdeki yıllar kadar yar sevdim, hepsi başkasının eşidir." en sevdiğim mısralarından biri.
kitapları ilgimi çekmeyen yazar. bugün doğum günüymüş.
içten bir şekilde söylüyorum iyi ki doğmuştur.