bugün

görsel
On numara tespit.
Perişan bir haldeyim.
Fakat içimde kendimden bile sakladığım bir ümit var.
kudurmak

göğsümde gözlerinin sapladığı bir bıçak,
beynimde hayaliyle alevlenen bir ocak...
içerim bu haldeyken herkes garip bulacak:
başımı sükunetle taşlara vurduğumu...

bu sükut çiğnenen bir muhabbetin yasıdır.
bu sükut bir kömürün içerden yanmasıdır.
bu sükut beynimdeki cinnetin potasıdır;
görüp aldanmayınız sessizce durduğumu...

ben de nihayet bütün bağları kıracağım;
onu ıssız dağlara alıp kaçıracağım,
etini bir canavar gibi ısıracağım
ve, herkes seyredecek nasıl kudurduğumu.

sabahattin ali
2 Nisan 1948/ Kafasına sopalarla defalarca vurularak katledilen önemli yazarımız...
görsel
Şu dünyada başka bir insan olsaydım bu olurdum diyeceğim nadir birkaç kişiden biri.

Zaten öldürülmüş bu kahpe dünya için fazla iyi biri olduğundan dolayı.

Bir diğeri ise bütün asaletiyle (bkz: necip hablemitoğlu).
romanlarında çok sade bir dili vardır. birçok kimse romanlarını okuduğu zaman o hikayede kendini bulabilir. özel bir yazardır. öğretmendir. eşiyle de öğretmenlik stajında tanışmıştır.
"Çalmadan çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?
Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer.”
görsel
https://www.youtube.com/watch?v=olxRXVnE3eY
yanlış hatırlamıyorsam çocuklar gibi şiiri pedofili içeren bir hikayeye dayanılarak yazılmış.
Benim entrylerimi okusanız hayatınıza daha çok şey katarsınız. Evet.
parmaklarında türlü küçük manevralar yapmış olan kalemlerin ve üstlerine işlenen her satırla şekillenen kağıtların şayet ki dili olsaydı, kendisine minnet duygularını dile getirecekleri pek kıymetli yazar. yazdıklarının tesiri ege'nin kışın esen mahalli rüzgarları gibi adamın içinden geçer, ardından çıkar.

sevip sayanına "markopaşa yazıları ve ötekiler" önerilir.
canım benim.
canım abim.
çok sevdiğim ve yarattığı karakterlerde kendimi bulduğum yazardır.
Sabahattin Ali'nin dediği gibi: "Unuttum diyemem ama üzerimde bir tesirin kalmamış artık."
bir 41 yıl daha yaşayabileceğini hesaba katarsak, öldürülmeseydi ne eserler yaratabilirdi.
OVerrated yazar.
Bu adam ölmeseydi ne kitaplar yazardı. Aynı şey kemal Sunal için de geçerlidir ölmeseydi ne filmler çekerdi.
içimizdeki şeytan bana en güzel gelen eseridir okumayanlara tavsiyedir.
üstad sabaha kadar çalışıp kürk mantolu madonna'yı bitirince aliye hanım demiş ki:

yine sabahı ettin ali...
" bazen bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. " (bkz: içimizdeki şeytan)

Iyi ki doğdun...( 25 Şubat 1907, Eğridere, Bulgaristan )
Düşüncelerim hep onun etrafında dönüp duruyordu.
Sonra çıkıyorsun dışarı, bakıyorsun güneş hala tepede. Bir cigara yakıyorsun ve yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun,

Ne yapalım, kısmet değilmiş...
"Belki de yeni bir başlangıç yapmanın vaktidir.
Yeni bir başlangıç için her şeyi yıkmanın vakti."
"Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim.
Kimseden akıllı, kimseden güzel kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim.
Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım.."
onun maria puder'ini tanımak isterdim dediğim yazarımız. ışıklarla uyusun.