bugün

sessiz yaz sabahları boğaziçi camilerinde salise farkı ile başlayan ve yankılanıyormuş hissi veren ezanlardır ki karşı sahilin hayal mayal göründüğü zamanlarda keşke hoparlörsüz okunsa da uhreviyetin saflığı bozulmasa dedirtir.
'Esselatu hayrun minen nevm' yani 'Namaz uykudan hayırlıdır' bundan daha anlamlı bir davet var mı?
Şuan çanakkale'de okunuyor. Nedense her sabah annemi hatırlatıyor bana, çok özledim.
Saba makamında okunan tek ezandır. Sabah değil saba makamıdır. Bir de hüseynisi vardır nadiren okunur. içeri içeri dokunabilir.
şu an okunan; yağan yağmurla, esen rüzgarla insana garip bir huzur veren ezan.

uyan diyen o güzel
nidaya ac odanı
acip güzelliği en
guzel çağında tanı

demis bayrak şairi.

uyan ey arif uyan
uyar uyuklayanı
ki yerle gök şimdi
ezanların vatani
An itibarı ile işitilen arapça bağırtıdır,

Eski bir put olan allah putunu yüceltiyor (allaha akbar),ve
ondan başka tanrı olmadığına, muhammedin onun elçisi olduğuna şahitlik ettiğini söylüyor (eşhedu anna la ilaha illallah / eşhedu anna muhammadan rasulullah),
ardından namaz uykudan daha hayırlıdır (assalatu hayrun minannavm) diyerek tehdit ediyor.

Ve bu aralarında 200-500 metre mesafe olan ibadethanelerden aynı anda yükselen bir ses. Kuzeydan güneyden doğudan batıdan, her yerden megafonlar ile haykırıyorlar,
neden ?
namaz kılmayı bilmiyorum ama az önce dinlerken kalkıp namaz kılmak istedim. korkuyla değil; huşu içinde, sığınarak. saba makamından mı zamanından mı aynı anda yeryüzünün günün seslerine karışıyor olmasından mı böyle bir istek uyandırdı düşünüp duruyorum dinlediğim andan beri.
Yine sabahı cennete çevirmiştir. Seher vakti öten bülbüller ile birlikte yeryüzündeki en güzel sestir.

uyan ey gözlerim gafletten uyan
uyan ey uykusu çok gozlerim uyan
azrailin kastı canadır inan
uyan ey gözlerim gafletten uyan
uyan ey uykusu çok gozlerim uyan

semavatın kapılarını açarlar
alemlere rahmet suyu saçarlar
seherde kalkana hulle biçerler
uyan ey gözlerim gaflletten uyan
uyan uykusu çok gözlerim uyan
muessinlerin en özenli okudukları ezan olsa gerek. çok iyi hissetiriyor insana.
aynı özeni diğer vakitlerde de hissetsek sevineceğiz.
Yaklaşık 30dk önce yankılanan bağırtıdır, nefret ediyorum, anlamsız arapça sözlerden ibaret bu sesi öyle yüksek okuyorlar ki, duymazdan gelmek dahi mümkün değil,

Her 100 metrede bir cami var, ve hepsinden aynı anda okunuyor, her taraftan aynı ses yükseliyor.
ezan-ı Muhammedi , bir mızrak gibi giriyor küffar hânelerine.
An itibarı ile yankılanan gürültü,

Karşı çıkanlar saygısızlık ile suçlanır, anlamsız arapça sözleri megafonlar ile tüm şehre dinletmek gibi saygı çerçevesi içerisinde gerçekleşen bir şeye neden karşı çıkılsın ki,

T: Öldürülmemi isteyen dinin sabah ritüeline çağrısıdır.
Ses eğitimi almış bir müezzinden dinlediğinizde içinize tuhaf bir huzurun sızdığını hissedersiniz, o an için dünyanın en güzel müziğidir.
An itibarı ile Ses bombası gibi sabahın huzurlu sessizliğini bozan gürültü.
katlanılmaz ses.
saygılar..

(bkz: halkın ayarlarıyla oynamayın)

yapmayın çocum. bakın sizi sikerler paranızı da vermezler rencide olursunuz yapmayın işte!
Sesi halen yüksek, halen uzun, ve halen anlamsız olan tapma ritüeline çağırma gürültüsü,

her 100 metrede bir cami var, ve her camide en az 8 megafon,

Ezan Sesi kısılsın, ve ezan okuyan camiler arasındaki mesafe genişletilsin,
bu nefret söylemi değil, ses çok yüksek, kulağımın arkasından arapça sözler bağırtılıyor gibi.
Sebepsiz uyanıp, duyduğumda "yav noluyor!" Dediğim çağrı.
Sabâ makamında okunan makamsal olarak insana cesaret, huzur veren erken kalkmaya uygun ezandır.
34 yaşında hala tırstığım ses türü.

abi çok korkunç değil mi.
Şu anda megafonlara verilen, büyük bir gürültü ile kulakları sağır eden ses e verilen isimdir,

Görmediği şeylerin varlığına şahitlik ettiğini söyleyerek saçmalıyor,

"Namaz uykudan hayırlıdır" diyerek tehdit ediyor.
Şu anda yankılanmakta olan bağırtıdır,

Anlamıyorum, sabah ritüelini yapmak isteyenler ezan ile değil, kurdukları alarmlar ile uyanıyorlar, ezan niye var, zorla insanlara dinletiliyor, insan haklarına aykırı bir şey bu,

Ama hiçbir işlevi olmayan bu sesi savunanların sayısı bi hayli yüksek,

Ezan okutulunca tanrılar daha mı çok ödül veriyor ?
Ezan okunması konusunda bir itirazım yok, ancak megafonla bangır bangır okunması nedendir hala anlayabilmiş değilim. Zira bundan 50 sene önce böyle bir teknoloji yaygın değildi ve insanlar alarm da olmamasına rağmen ezanı duyabiliyor ve namazlarını kılabiliyordu. Bugün ise teknoloji ile isteyen insanlar uygulama yardımıyla evinde ezan okutma şansına sahip. Neden hala bu megafon devam ediyor? Burada amaç ibadet etmek değil, inanmayan, sevmeyen insanlara baskı yapmak.
An itibarı ile yankılanması sureti ile, sabahın huzurlu sessizliğini bozan arapça çığılıktır,

Bunu megafonlarda okutunca, tanrılar daha mı çok ödül veriyor, gerçekten merak ediyorum.
An itibariyle, Yüce allahın davetidir o. Bu şerefli davete icabet etmek her mümin üzerine farzı ayndır. Köpekler ulusa da ulumasa da. Zira Vakit namaz vaktidir.