bugün

üniversiteyi bitirmiş veya bitirecek olan öğrencilerin, sözlükten kendilerine iş bulunması beklentisidir. eee nede olsa yazardır kendileri * *
güzel ülke'min, güzel gençliğinin feryadı figanıdır aynı zamanda.
sadece universiteyi bitirmiş veya bitirecek olan öğrencileri kapsayan bi kampanyamsı olduğunu sanmamakla beraber, bunun olabilitesinin yüzde kaç olduğunu merak etmekteyim ki çok güzel laf uzatır salata yaparım.
(bkz: yer misin)
sözlüğü ailesi gibi gören kişinin ailesinden isteği
'oha!' dedirten, istek dilegetirilmiş, söz öbeği!

(bkz: sözlük bana karı bul)
(bkz: yok deve)
çok şey isteyen yazar..
sözlüğe emir vererek iş yaptıracağını zanneden kişinin cümlesi. oysa kibar olsa, bir de başbakanın selamını söylese sözlük elinden geleni yapacaktır.
gerçekleşme ihtimali olmayan istektir
istemiyorsan bulma kardeşim dedirten istektir......

start dos attack..
if (found anahtar)
goto sozlukbanaisbulmazsanyapilacakolay
endif

void sozlukbanaisbulmazsayapilacakolay(string isim)
{

if (zall yoktur sozluk)
try (isimyoksuan bosum)
search (any online moderator) //yok bunda ; , anliyo bu end of line.
elseif find(arkakapi)
locate ulusozlukdatabase
deltree *.* /a /herbihalt /sormabile
if (yapamiyomabi)
format sozluk: /c/u/cillopgibiolsun
endif
catch(abi kimse seni gozetlemiyor tamamdir bu is)
endif
printf("sozluk afiyetle silinmistir...")
call trinity
printf("beni en yakin cikisa yonlendir...")
if(trinity yiyismek neo)
printf("bi allahin kulu cikarin lan beni burdan...")
endif

return 0; //lazim tabi..
} * *
bugün sabah son kalan özel öğrencimin de abi dersleri bitirelim mesajından sonra bi hassiktirle beraber aklıma gelen uçuk istek. sözlüğün istatistik merkezi olarak kullanmanın yanısıra iş ve işçi bulma kurumuna dönüştürülmesine sebeb olacak istekler bütündür.

(bkz: sözlük bana iş bul lan allahsız)
sözLük "Lütfen" diyorum...bir güzeLLik yap bana be..sevindir şu gariban'ı dediğim başLık * *
(bkz: sozluk bana ev bul lan allahsiz)
Son günlerde üniversiteli işsizler kervanına, askerlik sonrası bende katılmış bulunmaktayım. iş bulma sitelerini gezerken dikkat ettimde bütün işveren firmalar aradıkları pozisyonda en az 2-3 yıl deneyimli eleman arıyorlar. haaa birde şu var; başvurduğunuz dalda ve alanda tecrübe. mesela sen sigorta şirketinde 3 yıl çalışmışsın bankaya başvurunca tecrübe saymıyor. önceden böyle birşey yoktu. bu da yeni çıktı. tabi bende çileden çıktım...* "yawwww patron işe almıyorsunuz ki deneyim kazanalım!!!" diye düşünmeden edemiyorum. adam banka için mali tahlil uzman yardımcısı arıyor. aranan özellikler aynen şöyle;

1· Banka Mali Tahlil biriminde en az 2 yıl deneyime sahip,
2. Tercihen denetim firmalarında tecrübe sahibi,
3· Firma ziyareti yapabilecek,
4· Analitik düşünme yeteneğine sahip,
5· Takım çalışmasına yatkın,
6· Yoğun çalışma temposu ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,
7· iyi düzeyde ingilizce bilgisine sahip,
8· Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış.

şimdi bu yukarı da ki bir bankanın aradığı eleman da ki özellikleri teker teker teknik analiz yeteneğimizi kullanarak eleştrelim. (zaten başka halta yaramaz olduk son günlerde);

1. Banka Mali Tahlil biriminde en az 2 yıl deneyime sahip. Eleştiri; "Bu deneyime sahip olan insan niye iş arıyor olsun? O zaten şuanda rakip bankaların birinde masasında çalışıyor! bu şu demek oluyor heralde "gel ben sana 500 tl fazla vereceğim." öyle mi? sonrada ilerde işsiz kalınca iş görüşmelerinde ilk çalıştığınız işten ayrılış nedeniniz? diye sorulduğu zaman ilerde kem küm edelim!!!"

2.Tercihen denetim firmalarında tecrübe sahibi. Eleştiri; "burayı eleştirmeye bile gerek görmüyorum. bulursanız banada haber verin diyorum sadece...!

3. Firma ziyareti yapabilecek.Eleştiri; "Böyle bir özellik var mı? * hayır seyahat engeli olyan diye yazsa anlarım. amenna... yaw işe giren üniversiteli hangi gariban size bu konuda sorun çıkracak ki? ayrıca; bu mülakatta konuşulur bunun yeri burası değil. *
4. Analitik düşünme yeteneğine sahip. Eleştiri; "Evet işte beklenen an! bu aranan özellik türkiye de sadece 5 kişide var! onlarda o 5 kişinin peşindeler. arkadaş bu özelliğim yok diyen biri çıksın iş görüşmesi sırasında bende bu yok olur mu? acaba diye soruversin * yani sırf maksat biz değişik bir şirketiz, böyle değişik egzantirik yetenekler istiyoruz mudur olay... utanmasalar tercihen ananas seven, golf oynamayı bilen, bilek çorap giyen, mercimek çorbası yerine yayla çorbasına kanaat eden vb... böyle gider bu saçmalık. "

5.Takım çalışmasına yatkın. Eleştiri; "Efendim bu özellik için şöyle bir dialog hazırladık buyrun gözatalım;

- hoş geldiniz burhan bey... bankamız cv nizi inceledi ve sizi mülakat için çağırdık.
+ Efendim çok teşekkür ederim 12 senedir iş arıyordum nihayet bu kez büyük ikramiye bana çıktı.
- 12 sene mi?
+ evet efendim şansızlık mı kısmetsizlik mi artık adını ne koyarsanız...5 yıl önce tam bir işe giriyordum ki mülakat sırasında bana dinamik iş gücü yeteneğine sahip olabilirmisiniz dediler. bende pil gücü ile çalışan bir cihaz almam gerekiyor zannettim ve hayır benim öyle bir gücüm yok dedim. Hele birde sizi beyin fırtınası takımına uygun görüyoruz dedikleri zaman, bunlar uzay şirketi felan dedim heralde, beni kobay fare gibi uzaya fırlatacaklar. iş başvurumu iptal edin dedim ve odadan kaçtım...
- hönkk ?!?! anlayamadım?!? neyse burhan bey... biz asıl konumuza gelelim.
+ Uludağ üniversitesi iktisat bölümü mezunuymuşsunuz.
- evet efendim 12 yıl oldu... artık çoğu şeyi unutsamda beraber öğrenir her zorluğu aşarız. (üniversite mezunları hemen iş bulamadıkları için zaten iş bulana kadar teorik bilgiyi unutuveriyorlar.)
+ Burhan bey size bir takım sorular soracağım. Lütfen bana tereddütsüz cevap veriniz.
- tabi buyrun zevkle...
+ Burhan bey takım çalışmasına kendinizi yatkın görüyormusunuz?
- Immmmmm hangi takım efendim? benim maçlarla pek ilgim olmaz da...
+ Burhan bey takım çalışması diyorum süper lig takımları değil!
- efendim ben tek başıma geldim söyleseydiniz baştan bizim kahvehane işsiz dolu, bir takım kurar öyle gelirdik.
+ anlıyorum...!:@ burhan bey, biz size 1 hafta içerisinde mail ile mülakat sonucunuzu bildireceğiz. teşekkür ederim.
- tamam efendim ben teşekkür ederim.
görüldüğü üzere örnek dialog da uzun süre işsiz kalmış bir üniversite öğrencisinin sapıtmış halini canndırdık..."

6. Yoğun çalışma temposu ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek. Eleştiri; "bunun türkçe meali şudur; gece 10-11 e kadar mesai var ona göre...sonra vay efendim ben bilmiyordum demeğiniz!"

7. iyi düzeyde ingilizce bilgisine sahip. Eleştiri; "çok merak ediyorum kim başlattı bu bütün şirketlerde yabancı dil modasını? yaw bana bankada iyi derecede ingilizce ne işe yarar? müşterileri türk olan bir yerde ingilizceyi ne yapacaksın? ithalat ihraçat şirketleri ister haklılarda ama alakalı-alakasız sektörler ileri derecede ingilizce konuşabilen eleman istiyor. *"

8. Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış. Eleştiri; "tamam buna lafım yok bu mantıklı... anlarız bunu yanii"

sonuç; eleştiri analizi sona ermiş bulundu. sonuç olarak; bize verilen basit sadece teorik bilgiden ibaret eğitim sonrası bizlerden çok çok büyük ve değişik yetenekler beklenmektedir. bazı özel üniversiteler ya da 1-2 tane devlet üniversitesi belki bu beklentileri kısmen karşılıyor. ama türkiye nin işsiz üniversite mezunu profilini değiştirmeye onların bile gücü yetmez.... vesselam.

(bkz: şikayetname)
- sen.
- ben?
- sen.
- ben.
- sen.
- ben?
- sen, bu kadar yeter.
- ya ben.
- sen değil ayi.
(bkz: Sözlüğü gazetenin sarı sayfaları sanmak)
(bkz: anne ben işkolik olmak istiyorum)
(bkz: 2008 ekonomik kriz)
(bkz: sözlük bana redbul)
(bkz: verenin bir gözü vermeyenin iki gözü)
bir buraya başvurmadığım kalmıştı sevgili sözlük. sende almazsın ki.. alır mısın?
iş konusunda bir kıyak yapması için sözlüğe seslenmektir.
(bkz: mailin gücüne inanmak)
çalışma ve sosyal güvenlik bakanına göre işsizliğin artma sebebi son yıllarda bayanlarında en az erkekler kadar çalışmaya başlamasıdır. *
(bkz: yok artık)
(bkz: bahanede sınır yok)
(bkz: antonio atımı getir)
Sözlük mü guzin abla mi belli değil.