biri dönen, diğeri sabit iki makine parçası arasında kuvvet iletimini, bu iki parçaya oturacak şekilde montajı yapılan iki bileziğin aralarına yerleştirilmiş, yuvarlanma elemanlarının yuvarlanma (dönme+kayma) hareketi sayesinde çok az sürtünmeyle sağlayan makine elemanlarıdır. bilyalı, silindirik makaralı, konik makaralı, masuralı, iğneli rulmanlar vardır.
mekanik ve elektrikli sistemlerde kayma sürtünmesi yerine bir yuvarlanma surtunmesi saglayarak enerji kayıplarını azaltmak icin kullanılan arac.
(bkz: bute)
patolojik bir kalp sesi. mitral ve triküspit darlıklarda duyulur.
bilyalı çelik tekerlek.
hareketli makine elemanlarıdır, millerde hareket iletimini sağlayan en önemli organdır.
eksenel rulman ve radyal rulman olmak üzere ikiye ayrılırlar.
radyal rulmanlarda eksen diktir ve dik çalışırlar, eksenel rulmanlarda ise eksen yataydır ve yatay çalışırlar.
ayrıca eğer rulmanlar önemli bir yük etkisi altında değilse rulmanlar sabit çalıştırılmalıdır, fakat rulmanlar yük etkisi altında ise biri sabit öteki ise hareketli olmalıdır.
ing. bearing
su damacanası bulamayanların hayat arkadaşı.

http://www.haber7.com/hab...sonra-rulmana-tecavuz.php
abazaların penislerine taktıkları bir tür yüzük.
(bkz: rulman sikmek)
http://www.haberturk.com/...nisini-rulmana-sikistirdi

Habere göre uğraşıp çıkaramayınca durumu arkadaşlarına bildirmiş de o anı izah etmesi nasıl olurdu acaba?

Adam: A Arkadaşları: Ar

A: Oğlum ben bişi söylicem. Offf (acı hissi)
Ar: Söyle.
A: Ama gülme amk sakın.
Ar: Ulan söyle tamam.
A: Oğlum ya, ben daha milli olamadım biliyorsun.
Ar: Oğlum onu komşun bile biliyor amk.
A: Vay ibneler.Ya ben pipimi rulmana sıkıştırdım.
Ar: Ahzuahusadhsaudhasudhsadas (random harflerle gülmek). Her deliği am mı sanarsın?
A: Oğlum acıyor laaaan.
Ar: Ulan senden utanıyorum , nerden tanıştık.
(bkz: mağdur)
galatasaray'ın real madrid'i eleyeceğini düşünen aşırı iyimser yazar. koştursun efenim sözlükte.
ors marka rulmanlar vardır, namı diğer "ortadoğu rulman sanayi", ilk duyunca şaşırtır, memleketimizde üretilirler.
damacana ile aynı kaderi paylaşıyor.
tornet tekeri.

yani biz öyle derdik, yada bilye derdik, ya da tornet derdik bazen. neyse neyse, özledim lan tornetimi.
babamin atolyesinde ogrendigim yagi tekerlek benzeri degisik cisim.
kaykayda da bulunur. 4 tekere, her birine ikişer olmak üzere takılır. abec sınıflandırılması vardır. şöyle; abec 3, abec 5, abec 7, abec 9 ve swiss. ilk kullanılmaya başlanacağı zaman performansı iyi olmaz, nedeni ise sabit bekleyen bilyeleridir. ''rulman açılması'' olayı diye bir şey gerçekten vardır. sesi, yeniyken pek azdır. zamanla artar. hele ki tozlandığında... tozlu rulman sesi diye bir şey vardır ki, eminim bütün kaykaycılar bu sese aşıktır.
Rulman metalin metale doğrudan sürtünmesini engeller. Kapıların menteşelerine yuvarlak bir metal bilye koyulur sürtünmeyi alması ve oyuğun aşınıp derinleşmemesi için. Rulman da dişli gibi işlevsel hareket halindeki sert cisimleri boşlukta tutabilmeye yarar. içindeki çelik bilyeler sürekli döndüklerinden rulman aşınmaz veya bozulmaz fakat aşırı yük halinde kırılabilir veya patlayabilirler.
hesabını yapıp, doğrusunu seçmeyi bilmeyenlerin "ben mühendisim" dememesi gereken makine elemanı.
Stres carklarinda kullanilan sey midir merak ettigim..
ulkemizde farkli yollardan da stres carki vazifesi gorebilen aractir.
stres çarkı çıktı çıkalı bayram eden sektör.

adeta mal yetiştiremiyorlar. allah'ın nereden göndereceği belli olmuyor işte.
Olmadık yerde dağılmasıyla meşhurdur.
makine mühendisleri için ideal sevgili.