bugün

barrett m82 ile birlikte dünyanın en güçlü keskin nişancı tüfeği hatta mini topudur. rakibi barrett'in aksine bu silahın öyle kilometrelerce uzaklıktaki hedefleri vurma gibi bir iddiası yoktur. bu silah doğrultulduğu herneyse yok etme amaçlı yapılmıştır. kullandığı merminin sadece çekirdiği 11 cm'dir. kurma kolu ya da otomatik bir mekanizması da yok, her seferinde kovan elle çıkarılıp yeni mermi namluya sürülür.

teknik özellikleri:

Çekirdek Boyutu : 20x110mm
Namlu: 920 mm
Ağırlık: 19.2 kg
Boyu: 1330 mm
Menzil: 800 metre
Namlu Çıkış Hızı: 850 m/s

şöyle bir şey; http://world.guns.ru/sniper/rt20_1.jpg
Bu dünyanın en yıkıcı antimateryal tüfeğidir. Bütün tüfekler Ya yıkıcı yada delicidir.En güçlü delici halen prototip olan (bkz: AMR\IWS 2000)'dir.Barret ile uzaktan yakından alakası yoktur.Barret bunun hafif versiyonudur. yani kilometre mesafeden zırhlı kamyon(hafif zırf) delmek veya kesinlikle öldürülmesi gereken birisinin 2.ci bir şansı olmadığı doğrulamak(ki bunun için yarı otomatiktir) için yapılmıştır. fakat RT-20 sadece yıkmak parçalamak ve kırmak dökmek içindir. tabi 2CM kalınlığı ve 11CM uzunluğundaki mermiye patlayıcı başlık mı yakıcı başlık mı konur, o size kalmış.

Açık hava dışında busilah ateşlenemez. yoksa hem sağır olursunuz, hemde yukarıdaki arkadaşımın upload ettiği resimde namlunun üstündeki kısa ve geniş silindir işini yapamaz!.Şimdi o ne iş yapar ki? omzunuzun çıkmasını önler. Açık havada Geri tepme önlemek için tasarlanmıştır. Hava basıncı nedeniyle kapalı yerde kullanılamaz.Dürbünü resmin öbür tarafında (adamın solundan) takılır.Sürgülü(kurma kolu) ile çalışır ve şarjör yoktur. bu yüzden doldurmak en az 10 küsür saniye alır(savaş halinde).Bununla Bir tankı almaya çalışmayın çünkü delemez! sadece sırhı çok az göçertir. sadece palet giriş noktaları veya topunu ezmek için kullanabilirsiniz(topezilince ilk ateşlenen mermi topuda beraberinde patlatır ve kullanılmaz duruma gelir.)

Bir tankın içindekileri tüfekle vurmanın şimdilik tek yolu amr\iws 2000 dir.

Bugün barret'in aslında üstünde inanılmaz sayılarda tüfek olmasına rağmen onu meşhur yapan şeyi yarı otomatik seçeneği, konfor ve sağlamlığıdır.

yukarıdaki teknik özellik bölümü tamamen doğrudur fakat şunu ekliyorum;

Çekirdek Boyutu : 20x110mm HISPANO(yani bildiğin uçak savar mermisi)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.