bugün

Beni neden bilmiyorum ama çok ağlatan film. izleyip izleyip ağlıyorum.

Darth vader dövmesi yaptırmaya gidiyorum şu an byes.
Eh işte...vader ın yüzü suyu hürmetine 6.5/10.
darth vader's rage sahnesi efsanedir.

https://www.youtube.com/watch?v=wxL8bVJhXCM

görsel
yeğenimin anlattığı kadarıyla,

--spoiler--
darth vader'ın çalınan death star planlarını ele geçirmek ve asileri durdurmak için asilerin gemisine inip tek başına onlarca asi savaşçıya karşı çılgın attığı
--spoiler--

sahnede sinemada alkış fırtınası kopan filmdir.
1985 yılında daha vhs kasete yeni geldiğinde seyretmiştim Star Wars' ı. 20 yıl öncesine kadar efsaneydi ama ondan sonra öyle filmler çıktı ki çıta çok yükseldi. Artık cyborg gibi bir kavram varken tekerlekle dolaşan R2D2, teneke adama benzeyen C-3PO görmek komik oluyor. Charlie Chaplin yapımı filmleri seyretmek gibi. Asiler' in turuncu kostüm ve önlerindeki düğmeler falan nedir öyle. Bunlar 2016 yapımı bir filmde olmamalı.

Konu da çok basit kurgulanmış. Heyecan yok, duygu yok. Bugüne kadar hiç Star Wars filmi izlemesem, bir bilim kurgu filmi olarak izlesem bile berbat. Tamamen nostalji amaçlı yapılmış, fanlara hitaben. Hani biraz R2D2, C-3PO, Darth Vader, Trooper'ları gösterelim sonunda da kraliçeyi makyajlarız olur biter demişler. Hem nostaljik yapmaya çalışıp hem de ultra bilgisayar efektleri yapınca film bir kere daha kötü olmuş.

Saw Gerrera' nın kıyafeti bile ne kadar uyduruk. Hurda parçalardan kıyafet yapmışlar, elektrik süpürgeli adam gibi duruyor. Hapishanenin kapısındaki düğmeyi patlat tamam kapı açılsın. Ne kadar zekice, ince düşünülmüş vay beeee. Hiç bir filmde görmemiştik böyle bişiy. *

force with me cart curt diye diye ölmeye giden insan ayrı komiktir. işidli gibi allauekber diyecek sandım bir ara.

Yeni Star Wars çekilse ne olur çekilmese ne olur, o da ayrı konu. Bu kadar uzatmaya, dallandırmaya ne gerek var, saçma. Konu mu kalmadı ? Elm Sokağında Kabus 10 çıkıyo aabi... Fredy çok pis dönüş yapacakmış.. *

Kısacası nostalji istersem eski bölümleri seyrederim daha iyi. Orijinal nostalji hemde, çakma değil.
görsel
görsel
görsel
leş gibi bir film.
fragmanına dibim düşmüştü ama görüyorum ki film leş.
öncelikle sinemada izlemediğim için mutluyum zira izleseydim baya bir söverdim.

--spoiler--
-film akmıyor, bildiğin akmıyor çok sıkıcı ve bayık sahnelerle dolu ki episode 1 hariç tüm filmleri severim. bildiğin diyaloglar sahne geçişleri hikaye işlenişi falan çok rezil.
-bizim ergenin isyancılara katılma nedeni çok alakasız, "e babam beni terketti hemide mühendis e o zaman katılayım size" den ibaret. ana karakterin sevgilisi rolündeki öküz ise bildiğin itici sokakta görsen döveceğin kötü adam evet, vader bu adamdan daha iyi geldi bana karakter olarak. arkadaşını vuruyor güyya bilgi saklamak için... e sıçarım bilgine ne bilgisi?
-storm trooperlar bildiğin leş.. lan adamlar 10 kişiyle üs ele geçirdi lan olur mu böyle? dark trooperlar gene iyidi de gerisi leş e 30 kişi bulun death stara girin o zaman kafadan ne planı programı?
-tarkin abimiz neden kendi üssünü içinde adamları varken vurdurdu death stara? hemde tam dark trooper lar sahaya inmiş kontrolü geri almak üzerelerken.
-at at lere küfretmeseydiniz bari, 2 tane x wing sıktı diye patlamaz lan onlar. hoth a grişileri hala efsanedir o aletlerin.
-bütün cici karakterler itici, o kendini boş yere öltürten isyana isyan eden zenci abimizden tut force force diye konuşan kör mal da dahil.
-şu robota ayrıca uyuz oldum, e bizim kezban kız bunlardan birini rastgele 1 atışta öldürmüştü en sonda niye bu terminatöre bağladı 2 saat ölmedi? hemde kendisine sıkanlar ergen kızın teki değil sözde askerdi? ben cevabını vereyim cici karakter olduğu için.
-bütün iyi karakterler dramatik biçimde ölürken, stormtrooperlar sanki kum torbası anasını satim, 7. filmde girmiştiniz bu stormtrooper olayına hani onlarda insandı hani onlarda dramatik biçimde ölüyordu da zenci arkadaşımız sonradan ışığı görmüştü?
--spoiler--

puanım 3/10 koca filmde imparatorluk tayfası dışında izlemeye değer tek bir şey yok.
Bir beğenmeyen ben miydim, diye soracakken birkaç yorumla sorumun cevabını aldığım, lordumuzu ve prensesimizi gördüğümde sadece kalp ritmimi değiştiren ancak eski tadı vermeyen film.

Belki ufku açmak, çağ değiştikçe filmin çağın izini taşıyacağını kabullenmek gerekiyordur ama güç uyanıyor'da ilgisizliğimi hak edecek bir durum olmamıştı.

Sanıyorumki kalıplaştırmaya çalışmak karşıt bir etki uyandırıyor.
görünüşe göre "güç"ün ergenlerin diline düşmesini sağlayan bir film olmuştur.

yukarıda başka bir arkadaşta "chirrut îmwe" karakteri ihanet demiş, güç, din veya tanrı değil falan demiş...

--spoiler--
"i find your lack of faith disturbing."
--spoiler--

bakın söylüyorum, bugün biri çıkıp aynen star wars'taki güç kavramından bahsetse, buna inanın herşey çok güzel olacak dese, bunları yazıp d&r'da 150tl'ye satsa, koşa koşa gidip alacak andavallar var. çünkü o din değil, sadece yeni bir görüş, düşünce şekli, enerji falan. chirrut, gücün karizmasını çizmiş yani bunlara göre... siker misin sabaha mı bırakırsın.

neyse filme gelince; star wars 3,5'tur. ilk küçük death star'ın yokedilişinden biraz önceki olaylar falan işte... büyüğü değil yani küçüğü.

nedendir bilmiyorum çok feci duygulandım film boyunca. ara ara saçma sapan bir şekilde ağlamaklı falan oldum. sanırım seriyle psikolojik bir bağım oluştu. intro görsem ağlayacağım ahasdas. neyse spoiler doldurmaya gerek yok. filmin konusu bir belgenin yürütülmesi olduğu için doğal olarak bol aksiyon var.
star wars episode 3,5 da denebilir amk. sırf darth vader için bile izlenir.

darth vader'ın heykelini diksek taşşaklarına beton yetmez amk.
Beğenemedim bir türlü... AC'yi de beğenmedim gerçi bu yıl... Enteresan filmler enteresan şekilde çıkıyor.
70 ve 80'lerin güzel anılarını tercih eden star wars severler için çok siyasi ve karamsar bir film.
Hele de jedha'daki çarşaflılar insanın içine afakanlar bastırıyor. Yıldız savaşlarının evreni bizimkinden farklıydı eskiden. Dünyanın bütün sorunlarını alıp uzaya taşımaları ve Çocukluğumun sevilen film serisini amerikan Ortadoğu politikası propaganda aracına dönüştürmeleri sinir bozucu olmuş.

Özet okuma adetim olmadığı için Bunun ilk üçlemede leia'nın han solo'yu gaza getirmek için arada bahsettigi kimsenin dönmediği death star planlarını ele geçirmeye yönelik intihar görevi olduğunu ilk yarıda anlamadım.
Anladıktan sonra filme bakış açım biraz yumuşadı. Hatta bol bol ağladım.
Mads mikkelsen'i görünce bayağı heveslenmiştim ama fazla bir rolü yoktu.
Kaçak pilot rolünde the night of'ta kalbimizi kazanan riz ahmed var. the exorcist'in karizmatik rahibi ben daniels da yan rollerden birinde.
Sevenleri icin hoş bir ayrıntı olabilir.
Nedense bu filmdeki darth vader miğferi bana biraz farklı geldi. Belki de spencer wilding kostümü öncekiler kadar iyi taşıyamadıgı için bana öyle gelmiş olabilir.
Sonuç olarak görmesem merak ederdim. Ama klişelere yaslanmış, star wars ruhundan oldukça uzak bu filmi görmemek kimse için bir kayıp olmaz.
yeni izledim. sağlam bir star wars fanatiği olarak tespitlerimi paylaşmak isterim.

öncelikle film konu olarak çok kopuk. ilk yarısında uyumamak için zor tuttum kendimi. oldukça sıkıcı. asilerin aşırıcılarla olan bağlantısı da oldukça gereksiz. sırf forest whitaker azıcık daha görünsün de casting kaliteli olsun diye yapıldığı çok açık. filmin sadece episode 7-8 arasındaki zamanın çok açık olmasından dolayı arayı soğutmamak için çekildiği çok açık.

--spoiler--
filmi kurtaran yaklaşık 2 dk kadar ekranda görünen darth vader ve donnie yen in performansı.

ayrıca donnie yen in ''are you kidding? i am blind!'' esprisi de cuk oturmuş.

bu arada dikkat ettiniz mi bilmem ama jyn ve yüzbaşının aldereen de yolda yürürken çarpıştıkları 2 haydutun episode 4 te barda luke a artislik yapan ve sonrasında obi wan ın kestiği haydutlar olmaları da güzel bir gönderme

--spoiler--
Açılın, benim de söyleyeceklerim var.

--spoiler--

-the force awakens'den kat kat fazla star wars olmuştur bir kere. Hiçbir yerinde sıkmadan aynı heyecanla izletti kendini.

-k-2 karakteri de r2d2, 3po, bb-8 gibi spesifik özelliklere sahip hoş bir robot karakter olmuş. Bu star wars'un imzası haline geldi adeta.

-filmde r2 ve 3po'yu birkaç saniyeliğine göstermeleri de çok şukela olmuş. Eski karakterlerden destek almak yerine Tadında bırakmışlar.

-darth vader'ın önce gölgesinin duvara yansıdığı sonra kendisinin göründüğü, arkadan da the imperial march çalan sahnede nefes alabildiysen git güzel kardeşim, izleme daha.

-tabiki klişeler vardı. Cesaret veren savaş konuşmaları, kaybediyorken son anda başarmalar, birlik beraberlik duyguları vs. Ama asi filosu yardıma geldiğinde hiç mi tüylerin dikelmedi? Hiç mi gözlerin ışıldamadı sorarım sana?

-bakıyorum da ortalıkta "höç oşon koloco görmödök" diyenler var. Lan anakin zaten padavanları yok etmedi mi? Çoğu jedi clone wars'da ölmedi mi? Ortada jedi mı kaldı doğru düzgün ne diyonuz?

-yıl olmuş neredeyse 2017, teknoloji günden güne ilerliyor ama ben hala tarkin ve prenses leia'nın nasıl tıpa tıp benzetildiğine şaşırıyorum. Tarkin'e şaşırırken en son leia'yı görünce ağzım açık kaldı. Hobaa!

-maalesef karakterlerin arkası boş. Yani bir grup asi var elimizde, ancak haklarında asi olduklarından başka bilgimiz yok. Biraz daha karakterlere yoğunlaşsalar daha güzel olabilirdi.

-"rebellions are built on hope." Ve "i'm one with the force. The force is with me."; Rogue one denince akla gelecek olanlardır. Jyn erso'nun "may the force be with us." Repliğinin filmde sadece bir kere geçmesi de gözden kaçmamıştır. Yine tadında bırakmışlar.

-death star'ın planlarının çalınmasının arkasındaki hikayenin anlatılması ve prenses leia'ya teslim edilmesi seriyle güzel bağlantı olmuş, Ne seriye dahil ne seriden kopuk.

-"a long time ago in a galaxy far far away": evet bunu yapmayacaklarını söylemişlerdi seriye dahil olmadığı için ama bu film the force awakens'den daha çok haketmişti bu yazıyı, orada bi' net olalım.

-bir star wars hayranı olarak bende seriyi tekrar izleme isteği canlandırdığına göre benim için güzel filmdir, olmuş filmdir.

Dipnot: 4d izleme şansınız varsa böylesine aksiyonu bol bir filmi bir de bu şekilde izleyin derim.

--spoiler--

Bugün de Eyyorladık çok şükür. Sabredip okuduysanız eğer; may the force be with you.
serinin son filmi Star wars rogue one türkçe dublaj sinema çekimi izlerim diyen varsa buyursun dediğim link;

http://www.filmizletix.co...ikayesi-hd-film-izle.html
disney'in veletlere yonelik bir baska filmi.

zaten disney=velet filmleri demek.

yetiskinlere yonelik filmleri izlemek icin her zaman warner bros studyosunu tercih ediniz.

tesekkurler.
--spoiler--
the force awakens olamamış Gareth Edwards eseri (2016), patlamış mısırcı uyanık cinemaximum yüzde doksanı az ışıklı filme 3d dayamışken baymıştır. darth vader'in sahneleri hariç ne vardı koskoca filmde. küçük kızın ailesini kaybedip yalnız kalması, imparatorluk gücünden birinin asilerin tarafına geçmesi, gezegenin yok edilmesi yalnız bana mı tanıdık geldi? star wars evrenine vietnam'daki abd askerlerini sokmadıkları kalmıştı bu filmde yaptılar. wang yu misali ortada dolaşan çakma jedi özde misyoner papazına değinmiyorum bile.
--spoiler--
--spoiler--

disney, seride kilit bir rolü olan ve senaryosu uğruna george lucas'ın episode iii'ten shaak ti'nin ölümünün de dahil olduğu birkaç sahneyi çıkardığı 2 oyunluk force unleashed serisini diğer star wars içerikleriyle beraber yok saydıktan sonra death star planlarının çalınması ve rebel alliance'ın kurulma hikayesi havada kaldığından, ara bir film ile bu iki önemli olaydan birinin boşluğunu doldurmuş oldular.

film güzeldi, force awakens'de bazı yerlerde feci sıkılmama rağmen bu filmde bir an olsun sıkılmadım. yaratılan karakterler güzel. oyunculuk gayet iyi, müthiş değil belki ama kesinlikle kötü değil. yaratılan atmosferin ilk çekilen üçlemeyle uyumu ikinci üçleme ve force awakens'dan çok daha önde. tarkin ve leia'yı animasyon montajla da olsa görmek, vader'ı force grip atarken, milleti deşerken görmek zaten ayrı bir zevkti. ama beni en çok gaza getiren ve nostalji katsayımın tavan yapmasına sebep olan sahne ise, asi üssünde imparatorluk telsizlerini dinleyen askerin kulaklığı atıp koşarak senatörün yanına gitmesi ve rogue one'ın scarif'e girdiğini haber vermesi, ardından tüm pilotların x-wing, y-wing ne varsa kapıp scarif'e gitmesi, tüm filonun ışık hızından çıkıp bir anda çatışmaya başlamasıydı. tam bir star wars klişesi, fakat kesinlikle baymıyor, tersine çok feci gaza getiriyor*. arka planda efsane müziğin çalması ise bu hazzı katlıyor*

ayrıca şu da dikkatimi çekti, disney force unleashed'ı yok saydıktan sonra george lucas'ın içine çok oturmuş olsa gerek, force awakens ve rogue one'da güzel göndermeler vardı. örneğin force awakens'da death star'ın bir boy büyüğü ve daha gelişmişi gibi duran, direk gezegenin içine yerleştirilmiş gezegen imha ediciye "starkiller" isminin verilmiş olması. starkiller, force unleashed serisindeki ana karakterimizin darth vader tarafından verilmiş kod adı. starkiller ismi aynı zamanda george lucas'ın skywalker'dan önce düşündüğü soyad. fakat hakim olan jedi yanlısı temaya göre fazla saldırgan görüneceğinden değiştirmiş. sonrasında da bunu force unleashed'da kullanmış. diğer bir gönderme ise, rogue one'da gördüğümüz, death star'ın ana mühendisi olan galen erso. force unleashed'ın ana karakteri olan starkiller kod adlı karakterimizin asıl adı "galen" marek. sınırsıza yakın bir isim seçeneği varken bu ismin tercih edilmesi bu işte lucas'ın parmağının olduğunun kanıtı olarak görülebilir.

--spoiler--

edit: imlâ.
episode 7'de güzeldi ama tam bir star wars evreni hissi vermiyordu. rogue one'da ara bir film olunca, ister istemez beklentiler ortada idi.
lakin cidden çok sağlam bir film olmuş. fedakarlık, asilerin direnişi, devrim. asi tarafındaki çaba çok iyi işlenmiş.
Chirrut abeye diyecek bir şey yok zaten.

lakin herkesin hem fikir olduğu o son vader reisin sahnesi. bir de disney tarafından şiddet dozu ve karanlık tarafı azaltılmış falan deniyor. o ilk halini hayal bile edemiyorum.

kısacası; güzel bir filmdi. tekil olarak olsun star wars serüveni olarak olsun. ben tatmin oldum bir star wars hayranı olarak.

--spoiler--

vader reisin karanlıktan nefes alışı ve ardından ışın kılıcı açtığı sahnede resmen boşalıyordum az daha *
--spoiler--
--spoiler--
Darth Vader in son sahnede herkesi biçmesi
--spoiler--
Bundan bir önceki filme göre daha iyi bir film.

Not:gecenin adamı.
görsel
Force awakens denen saçmalıktan on kat daha iyi olan filmdir, 3 ile 4 arasındaki boşluğu doldurmak dışında herhangi bir içi boş aksiyon savaş temalı bir filmden pek de bir farkı yok, ama lena ve darth vader reyizi görmek duygulandırdı.
izlendi.

yedinci bölüme kıyasla sw ruhuna çok daha uygun ve dikkat edilmiş bir film olmuş. hikayeler iyi bağlanmış. ayrıca teknolojik efektler 4-5-6 seviyesine çekilmiş ki, hoşuma gitti.

oyunculuklar zayıf, fakat aksiyon o kadar çok ve efektler başarılı ki, fazla dikkat çekmiyor.

dördüncü bölümde rebel yetkilisi ablanın "bu planları ele geçirmek için büyük fedakarlıklar yapıldı" cümlesinin altı iyi doldurulmuş.

rey mi jyn mi derseniz rey ama. kimin kızıysa artık.
2016 yapımı 134 dakikalık aksiyon/macera/bilim-kurgu kategorili, 2 oscar adayı/7 ödüllü harika film. 8.1 imdb puanına sahip. 200 milyon bütçe ile çekilmiş, ilk haftada 155 milyon, toplamda 685 milyon gişe yapmıştır. Jyn erso'ya rağmen Harika olmuş, izleyin izlettirin görsel

force awakens saçmalığından sonra ilaç gibi geldi. Bu seneki filmler içinde beklediğimi bulduğum için mutluyum, öngörülerim ve beklentilerim (#32190696) boşa çıkmadı.
Star Wars 3,5 diyebiliriz.

Sanki 1976 da çekilmiş gibi. (Burada olumlu yazıyorum)

Star Wars 3.5 diyorum çünkü ilk çekilen Star Wars New Hope IV den hemen önceki hikaye... Ve son çekilen (Lucas tarafından Disney'e geçmeden önceki) Episode III den hemen sonraki hikaye....

Mevcut kahramanlarımızdan bağımsız bir hikayedir.

Gayet başarılı ve konsept olarak kesinlikle ve kesinlikle ilk star wars serisine uydurulmuş (bir önceki gibi) hatta adamların bıyık ve saç şekli bile 70 ler...

Ufak küçük sürprizlerle eski Star Wars dan beslenilmiş. Aksiyon yerinde.

Kısacası başarılı olmuş...

Sonu ayrı bir güzel....
Felicity jones isimli yeteneksiz kevaşenin tam merkezinde olduğu film, sırf bu yüzden gidip izlemiyorum. O ışın kılıcı götüne girsin gıcık filisiti!!!