1. 1.
  5 haziran 1968 yılında, önde götürdüğü seçimin sonuçlanmasının arefesinde ambassador hotel'inde suikast sonucu öldürülen senatör. 22 kasım 1963'te öldürülen başkan john fitzgerald kennedy'nin kardeşidir.

  hatırlarsınız, geçen aylarda demokrat parti adaylarından hillary clinton, barack obama'nın da robert kennedy gibi seçim sırasında öldürülebileceğini ima ederek tüm dünyaya "noluyoruz lan" dedirtmişti.

  (bkz: bobby)
  ... bende de 5 as var
 2. 2.
  kurban gittiği suikast, abd'de demokrasinin bitişi olarak anılır.
  ... opusmagnum
 3. 3.
  Suikaste kurban giden ABD eski başkanı John F.Kennedy'nin erkek kardeşi.. Kendisi de ağabeyi gibi siyasetle ilgilenmiş, başkan adayı olduğu sırada Filistinli bir göçmen tarafından öldürülmüştür..
  ... baltimora
 4. 4.
  John F. Kennedy'nin kardeşi, ethel kennedy'nin kayınbiraderidir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_F._Kennedy
  ... aussteller
 5. 5.
  46 yıl önce bugün öldürülmüş kişi.
  ... carbonara
 6. 6.
  abd'li siyasetçi. Ağabeyi başkanken adalet bakanı olmuştur. 1965-168 arası ise senato üyesi olmuştur. Tam başkan adayı olacakken suikaste kurban gitmiştir.
  ... wilcoo
 7. 7.
  http://odatv.com/esad-o-p...-atesledi-2802161200.html
  ... liamsamiyen
 8. 8.
  (20 Kasım 1925, Brooklyn - 6 Haziran 1968, Los Angeles), ABD'li siyasetçi. Ağabeyi Başkan John F. Kennedy'nin (1961-1963) yönetiminde adalet bakanlığı ve danışmanlık yapmış, daha sonra senato üyeliğine (1965-1968) seçilmiş, başkan adaylığı sırasında öldürülmüştür.

  II. Dünya Savaşı'nda deniz kuvvetlerinde görev yapmak üzere Harvard Üniversitesi'ndeki öğrenimine ara verdi.Daha sonra üniversiteye dönerek 1948'de mezun oldu. 1951'de Virginia Üniversitesi'nin Hukuk Okulu'nu bitirdi. Ertesi yıl senato seçimlerinde ağabeyi John F. Kennedy Massachusetts eyaletindeki kampanyasını başarıyla yöneterek siyasi yaşama adım attı. 1953'te Joseph R. McCarthy'nin başkanlığındaki Senato Soruşturmalar Daimi Alt Komitesi'nin (Senate Permanent Subcommittee on Investigations) yardımcı danışmanlığına getirilmesi üzerine ülke çapında tanındı.1957'de sendikalardaki yolsuzlukları soruşturan Senato komitesinin baş danışmanlığına atandı. Bu görevi sırasında Amerika Sürücüler, Şoförler, Depocular ve Yardımcıları Sendikası'nın yöneticilerinden James R. Hoffa ile uzun tartışmalara girdi. 1960'ta başkan adayı olan ağabeyinin seçim kampanyasını yürütmek için komitedeki görevinden ayrıldı. 1961'de Başkan John F. Kennedy'nin yönetiminde adalet bakanlığına getirildi.

  Kennedy 44 ay süren adalet bakanlığı görevinde hukuka bağlı bir devlet adamı olarak kendini gösterdi. 20 Mayıs 1961'de medeni haklar savunucusu Martin Luther King'le 1,200 yandaşının Montgomery'de (Alabama) saldırıya uğrayacağını öğrenince 400 federal polisi onları korumakla görevlendirdi. Irkçıların çıkardığı olayları yatıştırmak için yoğun çaba harcadı. Ayrıca örgütlü suçlara karşı sert ve zekice bir politika izledi. En önemli başarılarından biri Hoffa'nın mahkûmiyetine yol açan kanıtları toplamak oldu. 22 Kasım 1963'te ağabeyi John F. Kennedy'nin Dallas'ta öldürülmesinden sonra da sürdürdüğü görevinden Eylül 1964'te istifa etti.

  Üç yıl önce adalet bakanlığına atanmasını eleştiren The New York Times, bir başyazısında Kennedy'yi başarıları ve adalete katkısı dolaysıyla övdü. Yayımlanmış kitapları arasında The Enemy Within (1963), Just Friends and Brave Enemies (1962) ve Pursuit of Justice (1964) vardır.

  Kasım 1964'te New York senatörü seçilen Kennedy iki yıl içinde önde gelen bir siyaset adamı olarak kendini gösterdi. Liberal Demokratların önde gelen sözcüsü oldu ve Başkan Lyndon B. Johnson'ın Vietnam politikasını eleştirdi. 16 Mart 1968'de başkan adaylığını açıkladı. 4 Haziran'a değin California'daki de içinde olmak üzere yapılan altı ön seçimden beşini kazandı. 5 Haziran'da geceyarısından hemen sonra Los Angeles'taki Ambassador Oteli'nde yandaşlarına bir konuşma yaptı. Otelden ayrılmak üzere bir mutfak koridorundan geçerken Filistinli göçmen Sirhan Bişara Sirhan tarafından vurularak öldürüldü. Arlington Ulusal Mezarlığı'nda ağabeyinin yanına gömüldü.

  2006 yapımı Emilio Estevezin yönettiği Bobby filminde birçok yıldız oynamıştır. Film Robert Kennedy'nin ölümünden bahsetmektedir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_F._Kennedy
  ... hasmet ibriktaroglu
 9. 9.
  Martin Luther King Jr. 1968’te katledildiğinde, haberi almış ve karısına dönüp “Benim başıma gelecek olan da bu. Hastalıklı bir toplum bu.” demiştir. ve Aynı yıl öldürülmüştür.
  ... reto