1. 1.
  ilk kez en az iki elementi içinde taşımayan her maddenin bir element sayılabileceği savını ileri süren kimyacıdır.
  ... sehir zorbasi
 2. 2.
  (bkz: ahmet şöyle)
  2 -2 ... faati
 3. 3.
  isaac newton' u çalışmalarıyla etkilemiş irlandalı düşünür, kimyager ve fizikçi. kendisi aynı zamanda simya alanında uzmandı. the sceptical chymist * adlı eseri başyapıtı olup, isaac newton' un büyük beğenisini kazanmıştır. *
  ... legend of the stranger
 4. 4.
  - ne diyo lan bu yine?
  + robert boyle abi alış artık.
  2 -1 ... taharetmuslugu
 5. 5.
  1627-1691 yılları arasında yaşamış, irlandalı kimyager.
  ... antonio yanteras
 6. 6.
  1627'de ingiltere'de doğmuş ve modern bilimin kurucusu sayılan ünlü bir bilim adamıdır.gazlarla ilgili 43 tane deney yapmış ve deneylerinde günümüzde kullanılan teknikleri kullanmıştır.Boyle, gazların havadaki basıncı ile havanın hacmi arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmış ve böylece bugün Boyle kanunu olarak bilinen prensipler meydana gelmiştir. Boyle, bilimin insanlar arasında anlaşılır olabilmesi için de çalışmış ve bunun için 42 kitap ve pek çok makale yazmıştır.Suyun donunca genleştiğini göstermiş, elementin ilk modern tanımını yapmış, "hava, basınçlı olduğuna göre atomun parçaları arasında boşluk olmalıdır" diyerek atom teorisine büyük bir katkıda bulunmuştur.ayrıca turnasol kağıdını da keşfetmiştir.
  2 ... samedey
 7. 7.
  keşfedilmesinin üzerinden binlerce yıl geçmesine rağmen ateş pratik halde elde edilemiyordu. 1680'de robert boyle, kükürtlü kibrit aracılığıyla ateş yakmıştır. kibrit zımpara taşına sürtülmek suretiyle ateş alıyordu. ardından fosforlu kibritler de üretilmiştir.
  ... neset
 8. 8.
  Modern kimyanın kurucusu olarak kabul edilen bilim adamıdır.

  bilimde çığır açan birçok keşfin sahibidir. Bunlara örnek verecek olursak; Boyle, gazların havadaki basıncı ile havanın hacmi arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmış ve böylece bugün "Boyle Kanunu" olarak bilinen prensipler meydana gelmiştir. Ayrıca Boyle, turnusol kağıdı ile basit bir buzdolabı da icat etmiş, suyun donunca genleştiğini göstermiş, elementin ilk modern tanımını yapmıştır. "Hava, basınçlı olduğuna göre atomun parçaları arasında boşluk olmalıdır" diyen Boyle, böylece atom teorisine de katkıda bulunmuştur.

  Böylesine önemli bilimsel buluşların sahibi olan Boyle, Allah'ın varlığına iman ediyordu. Evrende akıllı bir tasarım olduğunu ve bu tasarımın üstün güç sahibi bir Yaratıcı tarafından yapılmış olduğunu düşünüyordu. Boyle konuşmalarında ve yazılarında sık sık bilimle Allah inancının yan yana olması gerektiğini vurgulamıştır. Boyle bir mektubunda şöyle demiştir:

  Şanı, tabiatı yaratana verin...insanlığa iyilik getirmek için bilgiyi kullanın.

  Boyle bir başka sözünde ise, canlılardaki mükemmelliğin Allah'ın varlığını açıkça gösterdiğini şöyle ifade etmiştir:

  Dünyadaki mevcut sistemin mükemmel bir şekilde planlanmış olması, özellikle de hayvanların sahip oldukları ilginç özellikler, duyular ve hayranlık uyandıran yapıların hepsi tarih boyunca düşünürlerin Allah'ın varlığını kabul etmelerine neden olmuştur.
  ... haricname
 9. 9.
  1627-1691 yılları arasında yaşamış ünlü bilimadamı.
  1 ... recomax
 10. 10.
  robert boyle
  1 ... recomax