1. 1.
  Lucescu'nun teknik direktörlüğünü yaptığı Shaktar Donetsk takımının da patronu olan Ukraynalı işadamı.
  ... zdnly
 2. 2.
  Doğru ismi Renald Ahmedov olan kişi.
  ... elendil
 3. 3.
  18 Milyar dolarlık serveti ile Forbes'in listesinde 39. sırada yer alan Ukrayna'nın en zengin adamı.
  Geçtiğimiz 6 ay boyunca aldığı ülke enerji varlıklarını siyasi müttefiki ve Cumhurbaşkanı Viktor Yanuovych'e satarak servetine 3 milyar dolar daha kattı. Kasımdan beri açılan her 5 devlet ihalesinin 2'sinin aldı ve 600 milyon dolar ödeyerek enerji dağıtımı ve üretiminde ülke kaynaklarının % 70'ini ele geçirdi.

  2005 yılında Ereğli Demir Çelik için yapılan ihalede ön yeterlilik alan 13 firma arasında ilk altıya kalanlar içinde Ahmedov'un şirketi Metinvest'in içinde bulunduğu konsorsiyum da yer almıştı. Erdemir ihalesi için ön yeterlilik sağlayan Rixos'un ortağı olduğu iddia edilen Ahmedov'un şirketi Ukrayna kökenli System Capital Management (SCM), Azovstal - Metinvest'in ihaleden çekilmesini o dönemde "Erdemir'i ekonomik bulmadık" demişti. Yatırımlara telekomünikasyon ile bir yenisini ekleyen Rinat Ahmedov'un yolu Türkiye ile bir kez daha kesişti. Vega Telekom ve Astelit'i alan Ukrayna'nın en zengin adamı 2009'da kurulan Life Mobil ile Turkcell'in Ikrayna'da ortağı oldu.

  Enerji alanında kurduğu imparatorluğa 1996 yılında sporu da ekleyen Rinat Ahmedov, Ukrayna Ligi'nin başarılı takımı Shakhtar Donetsk'i aldı.
  1 ... rick blaine