bugün

kültür ve turizm bakanı ertuğrul günay'ın ak parti antalya il danışma kurulu'nda yaptığı konuşmada sarfettiği cümledir. kendisine ağır gel çüş diyoruz efenim çüş !
bu söylemden hayır oyu verecekler gerizekalıdır anlamı çıkar. allahtan evet dicem. gerizekalı olmak var işin ucunda.
her zaman savunulduğu söylenen millet iradesini bir kalemde silmektir.
zira memlekette en doğru olana bile hayır diyen insanların bulunma hakkı vardır.
referandum gerçekten olumlu düzenlemeler yaptığı için tepkili bir serzeniş ifadesidir.
bir de chp'ye saldırırlar, akp'ye oy verenleri salak, cahil olmakla itham ediyorlar diye.

peki kendilerinin yaptığı ne?

'hayır diyen namussuzdur' lafını da duyduk biz.
öküzlere akıllı demekle akıllı olmazlar ama gaz verilmiştir birkere.
sürekli eğitim seviyesi düşük halk kitlelerinden oy alan partinin dönek bakanının sarfettiği anlamsız söz.

akıllıların nerede olduğunu herkes iyi biliyor siz zahmet etmeyin.
'şimdide vatandaşı akıllı-akılsız diye ayıralım efendim. ne var ki bunda?' anlayışının hakim olduğu söz. sadece söz.
"evet" oyunu akıla bağlamış kişinin cümlesi. evet yeni anayasa herkesin işine yarayacağı için akıllılık olabilir ama asıl sebep cuntadan yanan dildir. bu yüzden "evet" oyu verecekler çok zeki oldukları için değil, canlarının tekrar yanmamaları için evet diyeceklerdir.

(bkz: yetmez ama evet)
cahil ve gariban kesime bu şekilde gaz verip, prinç,kömür dağıtarak oy toplamaya çalışan kişiciklerden beklenen cümle.
akıllı ve ya gerizekalı olmakla ilgili değil aslında. darbesever olup olmamakla alakalı. darbenin boynunu büktüğü bir çok sosyalist "evet" derken, "hayır" oyu kullanacak kişilerin ya darbesever olduğu ya da akp'ye inadından hayır verdiği aşikardır.
kendi halkını akıllı ve gerizekalı olarak ayırt etmeye hakkı bulunmayan bir devlet görevlisinin sarfettiği iğrenç cümle. evet, hayır diyecekler gerizekalıysa gururla söylüyorum ben de bir idiotum.
eksik önermedir.
akıllı yurttaşlar evet diyecek ama yarım akıllı yurttaşlar.
aklın ölçüsünün evetle sınırlı olduğu durumudur. acınasıdır.
iktidarın her yaptığını alkışlayıp, her istediğine he demek aklıselim kimse davranışı ise ben yarım akıllıyım sayın eski sosyalist, yeni muhafazakar bakan.

'akılımı tutamadım kafatasımda uçtu uçtu!'
(bkz: usta akıllı demişsin ama yanlış oldu galiba)
türkiye de bürokratik elitlerin elinde bulunan vesayet refeandum ile halkın eline geçecektir.
ey halkım kendi hakkına ve kendi devletine saip çık,
uzaktan kumandalı kökü nerede olduğu hala belli olmayan ergenekon sapıklarından kurtulmak için evet de.
(bkz: açılın halk geliyor).
aklını şaşırmış insanın söylemi.

adamın aklını alırlar yalnız!
aklımı bununla göstereceksem kral çıplak demeyi tercih ederim.
evet bizzat şahit olunmuştur bu diyaloğa.
- pekaka evet diyorsa ben hayır diyorum
+ efendim pekaka karşısında duruyor bu olayın bdp hayır diyor
- son gelişmelerden haberim yok ama onlar hayır diyecekse ben evet diyorum..

sadece akıllı yurttaşların evet diyeceği referandum..

(bkz: konuşan meşe)
"klına sokulası yurttaşlar diye düzeltmek istedim. lan bunun 12 eylülle m12 eylülle ilgisi yok sizin zihniyetinize sıçiim ben." denilesi.