bugün

Bu referandum diğer seçimler gibi milletimizi kandırmanın bir yoludur. Sözde insanlara fikirleri sorularak onların yönetimde katkı sahibi oldukları hissi verilmektedir. Oysaki bu düzen sağıyla soluyla aynı yolda gitmektedir. Değişen hiçbir şey yoktur. Haklarında onlarca soruşturma açılmış bakanlar, milletvekilleri dokunulmazlığı kaldıran bir yasa hazırlasınlar da görelim. 12 Eylül'ün ardından bakanlardan biri Cemil Çiçek idi. Şimdi birden darbe karşıtı oluverdi herkes. Düzenin evetine de hayırına da hayır. Sandığa gitme, referandumu boykot et.
(bkz: işte buna evet)
referandum'u boykot etmek için sandığa gitmemek boykot olmaktır.
Devlet halk içindir. Söz ve karar hakkı,halkındır. Temel hak ve özgürlükler,demokrasinin vazgeçilmez şartlarıdır. Oligarşinin it dalaşına alet olma. Bunların hiçbirine değinmeyen anayasayı boykot et.
boykot bir işe yaramayacaktır evetçiler için evet ihtimali daha yüksek olacaktır. hayır da hayır vardır.
bdp propagandasıdır. tüm kürtleri boykota zorlamaktadır.
(bkz: kürtçü propagandası)
evet'e de hayır'a da bahane bulan bdp'lilerin uyguladığı sandığa gitmeme kararıdır.

anayasanın değişmez, değişmesi teklif dahi edilemez maddeleri değişmeyeceği için ne yapacaklarını bilememektedirler. işlerine gelmemektedir. ülkenin geleceği pek umurlarında değillerdir.
bdp'nin çok kıvrak bir hareketle ne referanduma evet diyerek akp'nin kendi diktasını kurmaya yardımcı olmuş nede hayır diyerek
mhp ve chp'nin cephesinde bulunarak askeri vesayetin sürmesine yardımcı olmuştur.
Bdp'yle alakası yoktur. Herhangi bir savunduğumuz şeyi bizle birlikte aynı düşünen olabilir. Bu tamamıyla aynı görüşte olduğumuzu göstermez.
Not: eski ÖDP başkanı Ufuk Uras evetcidir. Ödp ise hayırcı.
referandumda bdp'nin seçeceği yoldur. ayrıca eklemekte fayda var,

cemil çiçek darbe sonrası hükümette yer almamıştır. darbe sonrası gelen hükümet 44. hükümettir. bülen usulu hükümetidir. daha sonrasında 1. özal hükümeti olarak anılan 45. hükümet gelmiştir. çiçek bu hükümette de görevde değildir. daha sonrasında ise 46. hükümet 87-89 yılları arasında görev alan 2. özal hükümeti gelmiştir. çiçek bu hükümette devlet bakanı olarak görevdedir. ama darbe dönemiyle bu hükümetin alakası, ilişiği yoktur.
Her ne kadar çoğunluk evet ve hayırcılar olarak ayrışmışsa da,kaybeden yine halk olacaktır. Ülkemizde hiçbir olumlu ilerleme kaydedilememekte, sadece insanların gözü boyanmaktadır. Dinle beni sevgili ülkem.
benim seçtiğim yolu bdp'nin kendi politikası olarak duyurmasıdır. daha doğrusu şartlı politikası. Evetle hayır arasında pek bi farkın olmadığı, her ne kadar biri hayır öteki evet diyorum dese de temelde aynı politik eksende olan partilerin, siyasal oluşumların rekabetidir bu refarandum. ikiside birbirinden beter sonuçlar doğuracak bir referandum için halkın evet veya hayır demeye zorlandığı bir ortamda başka bir seçeneğinde, tepkinin de olabileceği bir seçimdir BOYKOT.
toplumun belirli bir kesimince, belirli bir kesimi tarafından hazırlanan bu oyuna katılmak istemediğimden bu referandumu boykot etmek gerektiğine inanıyorum. kürtlerin bir tek sözü kale alınmadan, onları ve temsilcilerini durmadan aşağılayarak, barışa şu kadarcık gönüllü görenmeyen beter adamların hazırladığı anayasa değişikliği paketinin içindekiler de umurumda değil, açıkcası.
bunca nefret yüklü, bunca ayırımcı, bunca oportünist adamın insafına kalmış siyaset alanını kabul etmiyorum.
kürt vekillerle konuşmaya tenezzül buyurmayan başbakan ve partisinin; cephede tek ayak üstünde durması gereken yeni ibiş kılıçdaroğlu ve partisinin; kirli devlet sözcüsü medya ve mücahitlerinin; her fırsatta ırkçılık ve milliyetçilik yarışından kaçmayan zihniyetlerin hüküm sürdüğü bir memlekette anayasa değişse ne olacak?
bir zamanlar akp’nin adalet anlayışının temsilcisi cemil çiçek, hala öldürülmüş pkk’lıların donunu indiriyor.
şimdi iki tarafmış gibi yaparak ikbal mücadelesini sürdürenler, hep birlikte kürtlerin sözüne karşı.
açılım yapacağız lafıyla daha da çok hırpalanan kürt halkına, ‘siz şurada biraz ses çıkarmadan bekleyin. biz anayasayı değiştirip sizin hayatınızı da ıslah edeceğiz’ diyor, evetçiler.
‘hayırcılar’ da, ‘sizi şu akp’nin boyunduruğundan bir kurtaralım, oraları asıl biz kalkındıracağız.
kürtler ise sizden minnet bekleyecek. sizin savaşınızda biz yokuz. pazar sabahı 11'E KADAR UYUMAK DAHA HAYIRLIDIR.