1. 1.
  1922 yılında Adana'da dünyaya gelen Recep Bilginer, Konya Lisesi'ni bitirdi. istanbul Gazetecilik Enstitüsü'nde okuyan Bilginer, gazetecilik mesleğine 1944 yılında Vatan Gazetesi'nde başladı. Edebiyata şiirle başlayan Bilginer, bir süre istanbul Şehir Meclisi'nde görev aldı. Ardından Akın ve Tasvir gazeteleri ile Düşünce ve Yeni Çağ adlı dergileri çıkardı. Daha sonra tarihsel konulu oyunlar yazmaya başlayan Bilginer'in pek çok oyunu istanbul Şehir Tiyatrosu ile Devlet Tiyatroları tarafından sahneye konuldu. Sanatçı, Yunus Emre ilme Hizmet Vakfı Ödülü ile Türk Dil Kurumu Oyun Ödülü sahibiydi.

  Recep Bilginer'in tanınmış eserleri arasında "isyancılar", "Sarı Naciye", "Yunus Emre", "Mevlana", "Politikada Bir Sarıçizmeli", "Hapisliğim", "insan Bir Düşüncedir", "Hapiste Bir Gazeteci", "Zenginler Hükümeti", "Soruların Gündeminde", "Unutulmasınlar Diye" yer alıyor.

  17 ağustos 2005 te vefat etmiştir.

  kaynak vikipedi.
  2 -1 ... kidd
 2. 2.
  (bkz: ben kimim)
  ... yasakani
 3. 3.
  tiyatro ve televizyon yazarları derneği başkanlığı da yapmıştır.
  tiyatro: gazeteciden dost, isyancılar, ben devletim, utanç dünyası, sarı naciye, yunus emre, mevlana, parkta bir sonbahar günüydü, sevdiğim adam, karım ve kızım, kıskanç, sırat köprüsü, at-avrat-silah, zaferden sonra, savaştan barışa, aşktan kavgaya
  deneme: insan bir düşüncedir, yüreğini sıcak tut
  şiir: bir zamanlar
  1 ... fransiz kaldim
 4. 4.
  sarı naciye adlı oyunun yazarıdır. lys sorularında karşılaşılacak cinstendir.
  ... meselam
 5. 5.
  oyun yazarı. Ortaöğrenimini Konya Lisesi’nde tamamladı (1940). Askerlik görevinden sonra Vatan gazetesinde çalışmaya başladı (1944), siyasal hayata atıldı. 1950 seçimlerinde istanbul Belediye Meclisi üyeliğine seçildi. Sahneye konduğu yıl ilgiyle karşılanan “isyancılar” adlı oyununda, idare çarkı ile olan ilişkiler içinde haksızlığa karşı koyma silâhından yoksun kalan köyün yaşamından çizgiler getirdi. “Utanç Dünyası” ile ilhan iskender (1968-69); “Yunus Emre” ile ilme Hizmet Vakfı Yunus Emre büyük ödüllerini kazandı (1980). Yapıtları: “Gazeteciden Dost” (oyun, 1962), “isyancılar” (oyun, 1964, Filme alındı), “Ben Devletim” (oyun, 1965), “Sarı Naciye” (oyun, 1971), “Yunus Emre” (TDK 1980 Oyun Ödülü), “Politikada Bir Sarıçizmeli” (roman, 1980), “Hapisliğim” (anılar, 1982), “Bir Zamanlar” (şiirler, 1983), “insan Bir Düşüncedir” (anlatı, 1983), “Karım ve Kızım” (oyun, 1985), “Kıskanç” (oyun, 1987), “Sevdiğim Adam” (oyun, 1990), “Mevlâna” (oyun, 1992).

  Kaynak: http://www.yeniansikloped...iner-recep/#ixzz2ORgyNaQL
  ... hasmet ibriktaroglu
 6. 6.
  Haluk bilginer'in babasıdır. Sarı Naciye, Gazeteciden Dost, Yunus Emre , Mevlana isimli oyunları LYSde karşılaşılacak cinstendir.
  1 ... huysuzhukukcu
 7. 7.
  Yapitlarinda toplummsal ve köylü problemlerini incelemistir. Devlet sanatçısidir.

  Tiyatro: sarı naciye, isyancılar, yunus emre, mevlana, gazeteciden dost...

  Anı: hapisliğim

  Roman: politikada bir sarı çizmeli
  ... the rus