bugün

açık ve net söylüyorum. tutmuyor olabilirsiniz lakin tutanlara saygı göstermek zorundasınız! heleki bu sıcaklarda. milletin karşısında ywemek yer su içerseniz, dayagı yiyincede gıkınız çıkmasın.

ha şimdi demeyin ki herkesin ibadeti kendine. amenna ama bunu kullanıpta saygısızlık yapmaya kimsenin hakkı yok.

devlet bir yasa çıkarmalı ve sokaklarda, ramazan ayı boyunca yemek ve su satımını ve tüketimini yasaklamalıdır. uymayanlarsa devlet eliyle cezalandırılmalıdır.
çok doğru bi yaklaşım. hatta sokağa çıkmanın falanda yasaklanması lazım. herkes yatsın evde iftara kadar sonra açsın orucunu. daha kolay olur bu şekilde.
Yasaklamadan ziyade tutmayanın kendisine saygı gösterilmesini beklerken aynı davranışı tutanlara sergilemesi gerekmektedir.
Tutmuyorum, tutana saygım sonsuz. Bu sıcakta bu yükü çeken adama da, nispet yapar gibi davranışta bulunmak düpedüz öküzlük.
Özgürlükle öküzlüğü karıştırmayın lütfen.
şey gibi.

ben nefsime hakim olamam etek giyersen seni yol ortasında oracıkta beceririm o yüzden iyisi mi kendi iyiliğin ve beni yoldan çıkarmamak adına sen kapan.
(bkz: yasakçı din)
oruç tutan birisi olarak gerek olmayan durum. adam Allah'tan utanmıyor. kuldan utanıp gizli yese ne olur? önce düşünsün ne olduğunu, nereye gideceğini. ondan sonra varsın yesin içsin. beni ırgalamaz.
nefsine hakim olamayanların nefsine hakim olduğunu göstermek için oruç tuttuğu bir ülkede zor olmayan yasa. hani afrikalı çocukların halinden anlıyordunuz siz ? onlar bilmiyor mu bütün bunları ? nefsine hakim olamayacaksan tutma o zaman. yemek görüp kavga çıkaracak kadar dangalaksan oruç tutma. zorla mı ?
bencilliktir.
2 tarafında anlayışlı olması gerekmektedir. sen ramazanda sokak ortasında yiyip içmeyi yasaklayamazsın.oruç tutan da tutmayana saygı göstermelidir. oruç tutmayan da tutanın gözünün içine baka baka:"bak sen yiyemiyon ben yiyorum" diyerek saygısızlık etmemelidir.tabi bizde böyle empati nerde...
ayrımcılığa gerek yoktur zaten oruç tutmanın ana teması aç olanların halini anlama ve karşınızda yemek yiyen insanlara bakıp iradeyi kuvvetlendirmektir. Eğer bunları yapacak gücü olan yoksa zaten tutup sağlığından olmasın yada başka insanları sağlığından etmesine gerek yoktur.
karşılığında "ramazanda oruç tutanların dışarıya çıkmasının yasaklanması" önermesinin geleceği durumdur. gerekte yoktur. nefsine hakim isen sorun yaşamazsın.
Oruc tutmaya erinen insan beyanati. Sen mi tutacaksin biz sana mi tutturacagiz?
ruhunu kendisi açken başkalarının aç olmamaları yüzünden terbiye edemeyeceklerin oruç tutması yasaklanması en doğrusudur.
mirim, komşunun güzel karısına kızına da bakmaktan kendini alıkoyamadığın için çarşafa sokalım mı diyesi gelir insanın.
yasakların ardına saklanma, nefsini terbiye et!!!
olay zorluklara karşı; insan iradesinin dayanma gücünü ölçmek ise, kesinlikle özendirilmelidir.
köftehor bedavadan 3-5 sevap daha kazansın...
saçmalayan birine bi siktir git demek yasa ile hak olarak tanınırsa bizlere, bu da olsun bende destekliyorum fakat o zamana kadar lütfen bi siktir git.
dinimizin yasaklamadığı bir olguyu kulların yasaklamaya çalışması olarak açıklanabilen durumdur.

orucu ehlileşmek, sakinleşmek, ulvileşmek, küfürden uzaklaşmak, şiddetten sakınmak, barış ve mutluluğun habercisi olarak görüp bunun diğer tüm aylarda devamını sağlamak niyetiyle tutan insanın diğerlerini "dövmesi" durumu var ya. hah işte o deyyuslara diyorum ki;

"sizin tuttuğunuz orucun da ben ta amına koyayım!"

zihniyetini siktiklerim.
saygı beklerken, oruç tutmayan kişilerin yeme içme özgürlüğüne saygı göstermeyenlerin hatta bunu devlet zoruyla yaptırıp bir de buna "saygı" diyenlerin yaptığı ironidir.
eskiden insanlar yolda su içmekten utanır , tutanlardan çekinirlerdi. şimdi öyle bir şey yok ki. herkes rahat. zaten doğru düzgün tutan da kalmamış artık.
dünya artık iki sokaktan ibaret sizin köyünüz değil'ki yemek yemek yasaklansın? müslüman olan var olmayan var sen oruçlusun diye kimse yemek yemesin yani vay anasını ya. mantığa gelin beyler.

--spoiler--
sene 745 yine havalar sıcak ben ve abdülmuttalip oruçluyuz! ibnenin biri vahanın ortasında almış eline ibriği lıkır lıkır su içiyor! nasıl sinirlendim anlatamam! ibriği kafasında kırdım kafirin! küfe'de böyle şeyler yapılmaz ulan ibne dedim!
--spoiler--
Diktatörce ve saygısızca yapılmış bir önerme. Başka insanlara saygı duymayanların saygı beklememesi gerektiğini bir kez daha hatırlatan cümle öbeği. Yasakçı zihniyet olduğunu önermede bile belirten itirafçı kişilerin beklentisi. Gıybet'in ne olduğundan habersiz, kendinin ne olmadığından habersiz insancık düşüncesi.
Bunu söyleyen ister yazar olsun ister insan olsun oruç tutmanın manasını ve amacını anlamamış kişidir. Oruç tutmak nefse hakim olmayı allah katında allah için nefsini tutmayı öğretmeyi amaçlar. Sen onları görerek yiyenleri, yenilenleri görerek nefsine hakim olup bakmaman ve görmemen gerekir. Allahu teala zaten bu sıcak günlerde sana dayanma gücü verirken, sen beyinsiz arkadaşım kendi nefsini terbiye etmekte zorlanıyorsan başkalarına bok atmamalısın. Ayrıca Dini kendinize göre yontamazsınız bunu kaç kere söyleyeceğim. Allah tutana da tutmayana da kendi ceza yada sevap düşünmüşken size ne bundan hala din bilgini gibi yorumlar yapıyorsunuz. Oruç açların da halinden anlaman için yapılıyor. Seninle birlikte herkes aç kalsın diye değil düşünme yetisi kayıp şahsiyetler...
oruç tutmayanlar tutanlara saygıyı zaten gösteriyor.
asıl mesele tutanların, tutmayanlara olan saygısızlığı.

kimse kimsenin karşısına geçip nispet yapar gibi yemek yemediğine göre sorun yok.
toplum olarak kabullenmemiz gereken çok şey var.
senin ne yaptığın sana, benim ne yaptığım bana.

sen oruç tutuyorsun, ben tutmuyorum.
bunu anlamalı ilk önce insan.
hoşgörülük ilkesi gereği yapılmaması gerekendir . Bu ülkede sadece müslümanlar yaşamıyor. Diğer dinlere mensup kişilere saygı gösterilmelidir.
doğrudur usta. kim ne derse desin. ramazanda özellikle göstere göstere sokakta yemek yiyip bundan zevk alanlar bile var. olması gerekir. ancak olmaması gerekir.

sırf yasak diye yiyen andavallar çıkar piyasaya bu sefer de.