bugün

pek saygıdeğer ev arkadaşımın cümbüşü getirmesiyle beraber ayda bir soframızı şereflendiren muhteşem ikili.
kafan bozulur canın sıkılır alırsın en yakınını yanına oturursun rakı masasına iyi bir şey olur sevinirsin yine aynı kişiyi alırsın yanına yine rakı masasına. hele birde ağzınla içmeyi biliyorsan eğer bir kaç yakın dostla yapılacak en güzel en anlamlı şeydir rakı, balık.
rakı, balığın yıkanıp ebediyete mundar gitmemesi için gereken malzeme, balık da rakının içilirken yanında meze olması gereken malzemedir.
Üzerine su ilave edilince rengi değişen, anasonlu, alkollü balık. Çok tüketilmemesi önerilir.
rakı için sadece bahanedir.
bir türk efsanesi.
ikisinin birden tadının bozulduğu türk efsanesi.
ramazan ayının hemen ardından içki içmemenin acısını çıkarmak ve ramaz bayramının gelişi kutlamak için yapılan yemek içki kombinidir.
az sonra yapmaya başlıyacağım olay fakat bu olayı gerçekleştireceğiniz insanlar hoş sohbet değilse çekilmez bir dert olabilir. o rakı balık olmaz.
Bu günlerde en çok özlenendir.
bu akşam yapılacak olandır.
bir süre veda edilendir. evet.

(bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)
Ayvalik veya rokayla ucleme yapilabilir.
gayet hoş bi yemek ziyafeti denemeyenler için merak konusu deneyenler için hayal kırıklığıdır. rakıyı sağlam içemeyen adam pek bişey anlamaz.
bir tekerleme, bir deyim gibi olmuş ikili. her canlı ölümü tadacaktır, ama bu ikiliyi tatmadan ölürsen, ne anladık yaşadığından?
hiç uyumlu olmayan ikili.
her zaman söylerim ana yemekle rakı içilmez.

not: 93 yılından beri rakı-balık restoranımız var.
23 yaşına geldim bir kere yapmak nasip olmadı.
hiç uyumlu olmayan ikili.
her zaman söylerim ana yemekle rakı içilmez.

not: 93 yılından beri rakı-balık restoranımız var.
rakı yemek içkisi değildir o yüzden rakı balıkla yahut başka bir yemekle içilmez. rakıyı yavaş yavaş içeceksin.
eski dostlarla guzel sohbetlerin bahanesidir...ama yazlari rakı kavun gibisi yoktur...
Bir akşam sahil kenarında kurulmuş harika bir masa ve karşında kardeşim dediğin biriyle yaptığın ziyafettir.
balık olarak lüfer seçilmeli ve eğer mümkün
ise hafif bir salata ve tam yağlı
beyaz peynir masada bulundurulmalıdır ki
mide sıvansın ve yetmişliğe yol
açılsın.
Bu muhteşem diye empoze ettirilmiş kombinasyonu dün gece dostlar ile denedik. Bağlama sohbet türküler falan ortam çok iyi ama...
Sevemedim ben usta. Rakı çok iğrenç geldi.. bozmamak için sadece balık ve meze yedim..

Zevk meselesi ama beğenmedim ben.

edit: daha sonra denedim ve şu an en sevdiğim kombinasyon bu.
rakı balık, birbirine uyuyormuş gibi gösterilen ama birbirine asla uymayan ikilidir.
neden mi?
balık sıcak yenir, (nedense ben soğuk balık sevmem, tadı bi tuhaf gelir bana) o sebeple soğutmadan yenmelidir, rakı ise yavaş içilen bir içkidir, isterseniz hızlı için ama gece ilerlemeden daha balığınız bitmeden sarhoş olursunuz. bu sebeple rakı ile balık birbirine uymaz. rakının yanında en güzel soğuk mezeler gider.
geçen bi kızla buluştum söylemesi ayıp. egenin bir kıyısında güzel bir balık lokantasına geçtik. aslında balık ekmek yapacaktık denize nazır ama yanlış yola girince kendimi başka bir köyde buldum. oturalım bari dedim kırmadı kızcağız beni sağolsun.

balığı seçtik mezeleri belirledik falan. dedim bak ne içersin yeni rakı mı yoksa yeşil efe mi?

-cahil araba kullanacaksın içme!
+yahu ben alkol aldığımda daha iyi sürerim ayrıca şimdiye kadar ayık kafayla bile alkol muayenesine denk gelmedim güven bana.
-ben içmicem!

cidden günah oldu masaya ortama. kız lavaboya gitti çağırdım garsonu dedim bi ufak koy ben böyle yapamam.

neyse, kızcağız lavabodan çıkmış geliyor onun önünde garson da bana doğru yürüyor. elinde rakısıyla!!

önce rakı oturdu masama sonra kız.

kızın bakışları değişti. ben içiyorum kıza dedim buyur, dedi ben içmem.

sonra mırın kırın etti sus pus oldu. bakışarak mı anlaşalım bana karşı farketmez dedim.
sonra birden bailadı konuşmaya ama bayağı zorladım konuşsun diye.
-cahil bana karşı saygısızlık ettin!
+neden ne oldu ki? ne hata yaptım ben?
-ben içmiyorum ve araba kullanacaksın senin de içmeni istemiyorum bana karşı saygısızlık ettin!

biraz düşündüm ve
+sana karşı değil balıklara karşı saygısızlık oldu. ben masada balık varsa asla rakısız götüremem baksana mezelere şu an günah işleyen sensin.

kız iyice bozuldu ama yapacak bir şey yok. balık olacak meze olacak rakı olmayacak. vay babam vay!! yok ya? başka bir arzunuz?