1. 1.
  Freud'un topografik kişilik kuramı ve yapısal kişilik kuramından sonra en dikkat çekici görüşleri kişiliğin psikoseksüel gelişimi ile ilgilidir. Freud'un psikoseksü­el gelişim kuramı, cinsel kimliğin nasıl oluştuğunu açıklamaktadır. Genel ola­rak psikoseksüel gelişim kuramına bakıldığında üç önemli durum dikkat çeker. Bunlardan birincisi; cinsel enerjinin (Cinsel enerji; cinselliği kastetmemektedir, tüm yaşam enerjisini tanımlamaktadır. Dolayısıyla cinselliğin gelişimi ya da cinsellik, cinsel enerjinin sadece bir boyutudur.) nasıl yönlendirildiğidir. ikincisi ise, temel gereksinimlerin karşılanması ve üçüncüsü, ihtiyaçların karşılanması esnasında kurulan ilişki biçimidir.
  Freud, psikoseksüel gelişim kuramında cinsel kimliğin gelişimini beş dönemde açıklamıştır.

  http://www.msxlabs.org/fo...ksuel-gelisim-kurami.html
  1 ... bidasi kerim
 2. 2.
  içinde 5 dönemi barındırır. oral dönem, anal dönem, fallik dönem, gizil dönem, genital dönem olmak üzere. adlarına bakıp cinselliği çağırıştıyor gibi görünsede olay sanıldığı gibi değildir bu dönemlerde kişiliğin gelişmesi ile ilgili ipuçları bulunur. kavramlar iyi analiz edilip bebeklikten itibaren çocuğa bilinçli davranılmalıdır. psikopatların, katillerin çoğunun bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle kişilikleri bozukluktur.
  ... niveous
 3. 3.
  kişiliğin gelişmesi için sırasıyla içinden geçilen dönemdir. her bir dönemde bedenin değişik bir bölgesi cinsel uyarılmaya çok duyarlı olup id'in libidinal doyumunu sağlar.
  ... alegria