bugün

yaşlı kadınlardan korkan adam duyduktan sonra hepsine inanacağım korkulardır.

Dutchofobi: Hollandalılardan korkma
Androfobi: Erkeklerden korkma
Caligynefobi: Güzel kadınlardan korkma
Chrometofobi: Paradan korkma
Kathisofobi: Oturmaktan korkma
Telephonofobi: Telefondan korkma
Arachibutirofobi: fıstık ezmesi yerken damağına yapışmasından korkma
Eisoptrofobi: ayna korkusu ya da kendini aynada görme korkusu
Mnemofobi: Anılardan korkma
Sinistrofobi: Solak olmaktan korkma**
(bkz: psikanaliz)
korku; bir şeyden, bir olay sonucu etkilenmek ve bunun mevzubahis şeyi görmek, hakkında bir şeyler duymak sonucu tetiklenme ve tepki vermedir. fobi ise, bunun bir üst derecesidir, yani korkunun hastalık halini almasıdır.

zaten insan doğasında olmayan bir şey, özellikle normal standartlarda tanımlanmış psikolojiye göre basit korkuların ya da korkulmayacak şeylerin hastalık halini alması haliyle "normal olmayan, farklı" yani anormal durum oluyor. bu çerçeve içinde bakıldığında fobi haline gelen ve standartların dışındaki tüm korkular ilginç sayılabilir. yoksa farklı algılama sonucunda pek çok kişi için pek çok farklı korku ilginç görülebilir, bunun psikolojiyle alakası yok, algılamayla alakası var.
boncofbokhobia: bokunda boncuk bulma korkusu.
beni şahsen üç şey tedirgin eder. birincisi vapurlardan inişlerdir ki, bunca yıllık istanbulluyum ne yapsam ne etsem başkalarının o lakayıt, ben bunu gözüm kapalı, iki elim arkada ve de sekerek yaparım tercümeli umarsızlıklarına eremedim.

zaten normalde rahatsız olduğum bir ortam. içeri desen boğunuk, mecburen açık iskeleye kuruluyorsun. tam ohh, pufur pufur eser nefis, temiz hava diyecekken 10 yüzbin kişi aynı anda, senkronize bi şekilde sigaralarını yakar ki, görsen bunlara vapur dışında sigara yasağı var sanırsın. almak istediğin hava, suratına %70 oranında nikotin olarak çarparken kız kulesi, boğaz, topkapı teselli olur.

ikincisi imza atarkendir ki, şaşırmayın ayıplamayın ne zaman resmi bir evrağa, alışveriş sonrası fişe hatta sınav kağıdına imza atacak olsam; ulan, şimdi imzam öncekilere benzemezse tutarsız durumuna düşer resmi haklarımı kayıp mı ederim şeklinde işkillenirim. bi çırpıda hızla atacaksın. yarı yolda "i" nin üstünde bi kere yavaşladın mı, bi daha aynı frekansı zor yakalarsın. hele çalıştığım işte, yeni yeni imza yetkisi denen angaryayı da bana yüklediler ki evlere şenlik. meğer noterden imza beyannamesi istemelerinin arkasında bu tuzak yatıyormuş. noter dedim de, o anki halim fotoğraflıktı. balıktan korkan adama bi kova yeni yakalanmış balık verip, hadi çıkar ağızlarındaki kancaları denmesi gibi. birbirinin aynı 12 imza istediler. hayır, normalde çizimi şahane adamım, bakarak mona lisa bile çizerim ama bi attığım imzayı bi daha atamıyom arkadaş ya! neyse böyle perspektif atıp, hafif gölgelendirmeler felan verdim de farklılıklar biraz yumuşadıydı.

üçüncüsü de kan vermektir. hayır, grubum zaten ab rh- bi kere bakarsın olur biter, dünya üstünde kan grubu değiştiren adam da görmedim, ısrarla istenen kan grubu kartı nedir, neye yarar? zaten gruptan bahtsız doğmuşuz. yarın öbür gün lazım olsa verecek zerre adam tanımıyom. kendim iki kere verdim ama. verdikten sonra isim, tel ve adreslerini aldım hemman. bugün sana yarın bana, zaten ab rh- topu topu kaç kişiyiz şu ülkede.

her biri zaten ayrı ayrı bela. allahım nolur, vapurda kan verirken imza atmamı gerektirecek bir durum yaratma. amin.

ha, bir de yürüyen merdivenlerin zemindeki düzlükle birleştiği kısım var ki ondan zaten herkes tedirgin. bütün insanlar tam orada ileri bakarmış gibi yapıp çaktırmadan ayak uçlarını kestiklerinden, kendimde utanılacak bir durum görmüyorum.
tematik yapılası korkulardır.
aviofobi: uçuş korkusu
batofobi: derinlik korkusu, yüksek binaların yanından geçmekten korkma
belonefobi: iğnelerden korkma
bibliyofobi: kitaplardan korkma
filofobi: sevmekten, aşık olmaktan korkma
fobofobi: korkmaktan korkma
koulrofobi: palyaçolardan korkma
plakofobi: mezar taşlarından korkma
tripanofobi: aşı ya da iğne olmaktan korkma
venüstrafobi: güzel kadınlardan korkma

gibi değişik biçimleri vardır.
Fobofobi: fobinin olmasından korkma.

Nasıl bir bug bu? ilk öğrendiğimde ''ha Nasıl ya'' demiştim.
(bkz: Anatidaefobi)

görsel

şunu barındıran bir insan tanımayı öyle çok istiyorum ki..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.