bugün

sürekli prova yapana denir. ehem. olsa güzel olurdu yani.

bir de provokatör var. ne enteresan.
milliyetçiler tarafından orijinali olan provokatör yerine kullanılan terimdir.

tahrik olma eşiği ile bu yanlış kullanımın sıklığı arasında olumsuz bi' korelasyon vardır.
(bkz: fahriserseri/#4767421)
dilimize özgü kullanımlardan. vaka çıkartıcı anlamında. *
provokatorler yok olan birseyi ortaya cikaramazlar. var olan bir durumu uyandirirlar, yonlendirirler, esigi asmasini saglarlar.

provoke kelimesinden gelen bu soz aslinda uyandirmak demektir.kiskirtmak, satasmak, tahrik etmek anlamina da gelir. yani bir barajin setini yikmaya benzer bir provokatorun yaptigi. onun isi sadece budur, gelecek azgin sulari kontrol etmek, etmemek veya basetmek baskasinin isidir.
provakasyon cikarmak icin ortam kollayan insanlari bir cikmaza bir amaca yönlendirmeye calisan kötü niyetli insandir.

(bkz: provakasyon)
başbakana göre bilimum chp, marjinal gruplar, köşe yazarları, twitter ve sosyal medya kullanıcılarının büyük kısmı, taraftar gruplarının içindeki gruplar, ülkücüler, akp karşıtları, alkolikler vs vs.

ben demiyorum söylediklerinde parça parça da olsa geçen geçmese de ucu dokunanlar.
Oyuncular prova yaparken onlara yardım eden kişi.
Bu faşizm yanlısı, başkıcı rejimlere zaten boyun eğmeye meyilli semenderleri zaten tanıyoruz. onları zaten safımıza çekmek gibi bi derdimiz yok. Onlar bizim düşmanımız. Bi de hiç sesini yükselemeyen, cebinde parası olduğu kadar yaşayan. yoksa da hiç sesini çıkarmayan asalaklar var. onların zaten ciğerlerini biliriz.

ama asıl zararlı olanlar. asıl bize zarar verenler maddi ve kişisel menfaatleri için sesini yükseltenler, yaygara kopartanlar.

Onlar asla manevi amaçlarımızı; daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik ve daha fazla bize ait yaşama alanı fikrimizi anlayamazlar.

Peki kim bu maddi ve kişisel menfaatleri için yaygara koparıp, bugün meydanlarda olmayanlar?

onlar, atanamayan öğretmenler! sırtlarını dayayacakları o konforlu koltuğa sandıkları kadar kolay ulaşamayınca sokaklara dökülenler.

onlar, 2b arazileri eylemcileri! (80 metrekare evini, evinin önündeki küçük bahçesine sahip çıkanları ayırıyorum) toplu bir arazi reformuna destek olmak yerine, değerli arazilerin kapanın elinde kaldığı bir düzene eyvallah diyenler. kuyruklarına basılınca menfaatçi yüzlerini ortaya koyanlar.

onlar, alkol ruhsalatı iptal edilince barikat kurup sokağı ateşe veren sosyetik mekan sahipleri!!! yıllık milyon lira ciro çekerken alkole gelen anlamsız zamlara sessiz kalıp, dilediğimizce içip, azıcık kafamız güzel gezme isteiğimizi anlamayanlar.

işte asıl zararlı olanlar bunlar. Bizim safımızda olabilecekken bizi saf yerine koyanlar
halk meydanlarda güzelce eylemini yaparken halkın arasına sızıp devlet malına zarar veren ve polise taş atan anne babası belli olmayan kişiye denir. onlar yüzünden halk haklı durumdayken haksız duruma düşer.
yok artık (bkz: provizyon)
Ortalık karıştıran kişi.
(bkz: provokatör)

yetkili arkadaşlar başlığı taşırken entry de silerse sevinirim. hazır kendini imha edecek bir entry girmişken, bursadaki teyzemlere selam ederim. teyzecim senin yaptığın sarmayı kimse yapamıyor.

edit:

entelektüel

orijinal

inisiyatif

edit 2: 0,7 ucu olan var mı amk?
Bilinçli bir şekilde ortalık karıştırma amaçlı, eylemlerde bulunan kişilere verilen isim. Bu bireylerin amacı toplumda bir kargaşa yaratmaktır. Misal olarak türban meselesi. Yıllarca bu konu gündeme geldi. Ve halen de gelmeye devam etmektedir. Evet.