bugün

herhangi bir nedenle kol bacak diş gibi uzuvlarından birini kaybetmiş insana kaybettiği uzvu yerine takılan ve o uzvun işlevini gören plastik ve hatta bazen mekanik yapay uzuv..
Vucudun gelisme bozuklugu ya da herhangi bir patolojik sebeple eksik eksik kalmis bir organinin yerine konulan herhangi bir arac.
diş hekimliği eğitiminde öğrencilerin beş sene boyunca birlikte olduğu tek bölüm dersidir, klinikleri özellikle ülkemizdeki hasta profilinden dolayı ağzına kadar doludur.
diş hekimliğinde okuyanların baş belası dersi. hoca bir soru sorar sonra düşünürsün bunu mu demek istedi yoksa diğer konudaki maddeleri mi sordu? sevmedim ve asla da sevmiyeceğim. asla asla deme derler ama bundan çok eminim nefret ediyorum bu dersten.
ağızdaki dişlerin ve dokuların sağlığının, estetiğinin ve rahatlığının korunmasını, bozulan doğal diş yapısına uygun materyaller kullanarak yapılan eklemelerdir.
fransızca prothése,
1. eksik bir organın yerini tutmak, bir organın sakatlığını örtmek amacıyla yapılan yapma organ,
2. bu amaçla yapılıp kullanılan organ veya parça anlamlarına gelmektedir.
ilişme ve takma anlamlarında kullanılabilir.
öğrenciyi gereksiz tonla bilgiyle dolduran, sonrasında ise en temel bilgilerden mahrum mezun olmasını sağlayan diş hekimliği dersi. notları üst üste dizince diz boyuna gelen dersten sınav yapan hocalar, öğrencilerin bu sınavı geçtikleri taktirde tüm bu notları pratikte uygulayacak seviyede öğrenmiş olduğunu varsayar. veya hiç umurunda değildir. bilemiyorum.
görsel
Şaşkın bakışlar içinde protez bacak tamiri yapan usta. Hakkari 1970
görsel