1. 1.
  ptt nin kadrolu memurudur.yaş haddinden emekli olduğundan artık çalışmamaktadır.
  3 ... karga
 2. 2.
  haber gondermek icin kullanılan hayvandir, ayagına baglanan, icinde not yazılı olan kagıdı belirlenen yere goturur, candır canandır*
  2 ... dopdop
 3. 3.
  Beyniyle övünen insan oğlunun kendi inşa ettiği bu dünyada harita, pusula gibi aletler kullandığı halde yer bulmakta zorlanmasına rağmen, gideceği yeri o kuş beyni ile nasıl bulduguna hayret ettiğim güzide hayvan
  2 ... wert
 4. 4.
  (bkz: posta koyan güvencin)
  1 ... dalton ana
 5. 5.
  hala cozemedigim hayvandır...
  1 ... hayatin anlamini cozen bilge
 6. 6.
  pek bir lezzetli guvercin turudur.

  gecen gun fransa krali yollamisti. biz de nasil acikmisiz, bacagindaki mesajla birlikte yedik. sonra bu herifler niye mesajima karsilik atmiyorsun diye triplere girdiler. ee dedim kontorum kalmadi..
  3 ... revolter00
 7. 7.
  kafatasında bulunan manyetik alanlı dokudan dolayı önceden geldiği yönü tespit eden ve ayağına bağlanan mektubu ulaştıran kanatlı postacı.
  2 ... haroon
 8. 8.
  zamanında ağzına bir buğday ve kıçına bir posta pulu koymak vasıtasıyla çalışan emekçi hayvandır.
  ... aydede
 9. 9.
  en ilkel haberleşme yöntemlerinden birinde kullanılan güvercin türü. güvercinin bacağına kağıdı bağlar, yollarsınız; adı üstünde postacı güvercin, tabi yol iz falan biliyor; adrese teslim.

  tabi daha pratik haberleşme yöntemleri çıkınca kendisinin modası geçmiş, kümesinde ölüme mahkum edilmiştir. yarak edilmiştir! türk zekası işte, yeni dönem haberleşme aracı olan telefonu güvercinin sırtına yapıştırınca bambaşka bi' şey olmuş. türk zekasından postmodern bir buluş: telefonlu güvercin ya da güvercinli telefon.

  http://www.hurriyet.com.t...ndem/10522786.asp?gid=229
  ... adim hidir mahlasim budur
 10. 10.
  yarış güvercini olarak da bilinir.
  meraklısına;
  http://www.uzmantv.com/posta-guvercini-nedir
  2 ... bostorgay