bugün

4bin ton ---> yaklaşık 2,5 km'lik bir yük treni, kayadan 1 kilo elde edilebilen, başka metallerle karıştırıldığında ona çok büyük mukavemet kabiliyeti verebilen, bunu nasıl yaptığı da tam olarak bilinmeyen çok değerli metal.
bundan bir kaç sene önce altından değerli iken şu günlerde altının yarı fiyatından az değerde olan değerli metal. Corona gibi global ekonomiyi etkiliyen olaylar altın gibi krizi seven değerli madenlerin değerine değer katar iken sanayide bir çok alanda kullanımı olan, kullanılan ve henüz para yerine kullanilabilecek değerli metal olarak görülmeyen platin için dip seviyeleri görme sebebi oldu.

korona artık 1 yıla mı 3 yıla mı biter bilmiyorum ama global kriz azalır ve üretim toparlanmaya başlar ise platin tekrar atağa kalkabilir altını geçmek adına. yatırım tavsiyesi değildir ancak ben gelecekte platinin de altın ve gümüş gibi sayılacağı ve altından da daha değerli olacağını düşünüyorum zira altın hiç eksilmiyor kullanım olarak ama platin hem az üretilmekte ve çoğu üretildiği gibi sanayide tüketilmektedir.
loldeki ligim. mk bronzlari ve hardstuck silverlar seri eksi.
Oldukça pahalı bi madendir.
Sadece özel endüstri ve tıpta kullanılır.
bekle bi bacağımı kırıp bakayım.
2 bacagimda kirilmisti birine taktilar birine Takmadilar ama platin takılan bacagimin dizi içine gocmus duruyo ya.

Acaba herkesde mi oluyo???

Kamuoyu açıklaması:Edirne'den karsa kadar her ilden yazarlarla dolu bir sozluk elbet bacağı kirilip da platin takılan vardır herhalde aq.
Lolde olduğum lig.
doğada altından çok daha az bulunduğu için altından daha değerli olan ve takı, kuyumculuk sektöründe altın gibi ilgi görmemeye mahkum olan element.
bir de bunun saç boyası versiyonu vardır ki, platin sarısı yani beyaza dönük açık sarıyı ifade eder.
gayet ülkemizde de var kolumda var mesela.
Mersinde bir çok şubesi bulunan kozmetik dükkanı.
bir kız ismi.
kendisinden altın yapılabilen element. fakat platin altından daha değerlidir.
mersin ve adana da bulunan bazen ucuz bazen pahalı olabilen mağazalar zincirinin adı.
motor distribütörünün bir parçasıdır.
meme yaparsa zımpara ile temizlenir ve meksefenin arızalanmasına yol açabilir.
(bkz: alıcam olum o ehliyeti)
(bkz: kafayı motorla bozmak)
kırılması ve carpalanması cok zor olan kemikteki kırıkları tedavi amaçlı intramediler çivi olarak kullanılan elementtir. fakat ben bu çiviyi içerde nasıl kırabildim hala anlamış değilim. acaba benimkilerde tornada mı yapıldı diye düşünmeden edemiyorum açıkcası. *

http://www.hurriyet.com.t...ayat/15840997.asp?gid=373
bilardo masası ve yan aksesuarlarını üreten, kaliteli firma.
açık denizde, jetski ile başka bir jetskine(jetsikine mi jetsikiye mi?) çarpabilerek kaburgalarını parçalamış gerizekalı arkadaşa iyi niyetli doktorların taktığı şey.
zimpara tedavisiyle memesinden kurtulan edevattir.
değerli metallerden. amblemi pt (hani bulmacalarda çıkarsa). yumuşak, kolay biçimlenen, gri-beyaz metal. yüksek sıcaklıklarda bile paslanma direnci yüksek. elektrik kontaklarında, kıvılcım tamponlarında, arabalarda kirlilik önleyici parçalarda, arabaların enjektörlerinde, extruding cam fiberlerde(hocam türkçesi yok bunun kızma bana), elektrokimya endüstrisinde ve kuyumculukta kullanılır.
türkiye'nin en kaliteli ekonomi ve iş dünyası dergisidir. arada verdiği harvard business review ekleriyle dadından yinmez bir dergi haline gelmektedir.
kısaltılmış hali "pt" dir.
kırılan kemikleri birleştirmek için çivi olarak kemiklere çakılır.
yüncü ali'yle birlikte mersinde bir hit haline gelmiş daha sonra zincirlerini kırıp adanaya da şube açmış kimine göre tokacı, kimine göre yüncü, kimine göre çorapçı, kimine göre don-atletçi .. çok amaçlı dükkanlar bütünü
aylık iş dünyası ve ekonomi dergisi. son 3 sayısından beni tüfek mikrop ve çelik belgeselini promosyon olarak vermektedir. doğan dağıtım tarafından dağıtılmaktadır.
aynı ağırlıktaki altının yaklaşık iki katı değere sahip metal.