2015 senesinde tokyo anime ödülleri festivalinde yılın animasyonu ödülünü kazanan 11 bölümlük japon yapımı. efendiler, kişisel tecrübeme dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki ödülünü sonuna kadar hak ediyor. sebep? işte şimdi onu cevaplıyorum:

1) gençlik animelerinde zıvanadan çıkan
"arkadaşlarımı koruyacağım (tomodachi wo mamoru)"
"daha güçlü olmalıyım (motto tsuyoku naritai)"
gibi klişelere değinmeden, mamafih konuyu bu sloganlar etrafında ustaca toplamayı başarmış söz konusu anime. izlerken kesinlikle baymıyor ve arkadaşlık konusunu alışılagelmişin dışında işleyerek anime dünyasına yeni bir soluk getirmeyi beceriyor.

2) bulmaca misali, dizinin ilk bölümlerinde karşımıza rastgele çıkan imgeleri, geçmişe dönük hatıraları finalde öyle bir birleştiriyor ki bu kadarına da pes doğrusu. beyin şoklamasına hazır olun.
-kanımın tadı demir gibi-

3) karakter gelişimi 10 numara 5 yıldız. ilk masa tenisi turnuvasında kaybeden isimlerin sonraki turnuvaya kadarki gelişiminin ilham verici olduğunu söylemek abartı olmaz.

4) bölümlerin içinde çoğu kimsenin gözünden kaçabilen ufak simgesel göndermeler söz konusu. mesela tsukimoto'nun soyadının içinde yer alan ay (月 ) kelimesi aynı zamanda söz konusu şahsın tişörtüne de sembol şeklinde işlenmiş. bu şekilde belirli diğer karakterlerin kıyafetlerinde de isim kanjileri (japon yazım karakterleri) yazılı şekilde karakterin etiketini seyirciye göz kırparak işaret ediyor. elbette bunlar en yüzeysel olanları. daha derin göndermeler için referans olarak linkte verilen videoya göz atabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=nek32wtD1f0

5) sahnelerle bütünleşen müzik seçimi. bu noktada kensuke ushio'nun ellerine sağlık diyorum. animeyi bitirdikten sonra aynı müzikleri başka yerde duyduğunuzda zihninize kazınmış belirli kesitler olduğunu fark edeceksiniz. motivasyon, zarafet, geçmişin anıları, gizem gibi çeşitli duyguları yansıtmada bilhassa başarılı buldum şahsen.

sanatsal bir çalışma olmuş. kusur sayılabilecek tek yanı grafiklerin eski usül basit çizimlerle tasarlanması.

sözümü "aahhemm thank you very much" diyerek bitiriyorum. aishiteru ze, peco.