bugün

genelde kullanıcın "doğum tarihi" olan gereksiz ya da gerekli mevzu...
+noldu niye açılmıyo telefonun?
-3 kere yanlış pin girdim,pin kodu.**
personal identification number olsa gerek açılımı.
3 kere yanlış girildiğinde puk kodu gerektiren ve insanı çileden çıkaran hadisedir.
iğrenç espirilere konu olan söz öbeğidir.
-kadının biri cep telefonunu açdı hamile kaldı neden?
-pin kodu.
unutulduğunda puk koduna ihtiyaç duyulan kodcuk.
yanlis bir kullanimdir. oss sinavi demeye benzer.

personal identification number code : kisisel tanimlama numarasi kodu

(bkz: sizce de mantiksiz degil mi)
yaklaşık 2 yıldır telefonumu kapatmamıştım. geçen gün ilk defa şarjım bitti. telefon da acil lazımdı o an. arkadaş dedi ver benim telefondaki pili takalım. verdim telefonu. pili takarken "abi pin kodun ne?" dedi. 3 saniye gözlerimi tepeye dikerek düşündüm ama hatırlayamadım. "unuttum lan" dedim. tam o sırada arkadaş: "tamam lan sormadı zaten" dedi. vay anasını yıllardır pin kodum yokmuş benim. hemen koyayım diye düşündüm. ama olası bir 2 yıl sonra tekrar unutma ihtimali gözümü korkuttu. hiç koymadım. iyi böyle. telefonu çalan yok hem. zaten siz de diyeceksiniz ki. ulan 2 yıllık telefonsa o zaten eski bişeydir çalmazlar. hak veririm.
*yolda, otobüste, uçakta, uçak gemisinde telefonunu hiç kapatmayan bünyeler için gereksiz olan koddur, hayır adam benim telefonumu kullanıp da ne yapacak, nükleer başlıklı füzelerin fırlatma kodu değil ki altı üstü sim kartın kullanılmasını engelliyor...
cep telefonlarının açılırken sorduğu sim kart kilit kodu. 3 kere yanlış girip kızdırırsanız abisi olan puk kodu devreye girer.