1. 1.
    Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki KwaZulu-Natal vilayetinin yönetim merkezi ve de en büyük ikinci şehridir. Halk arasında Maritzburg olarak da bilinen şehir, 1838 yılında kurulmuştur. New York City şehrinin NYC ya da Los Angeles'ın LA olarak olarak anılmasına benzer bir şekilde, kentin ismi, çoğu yerde isminin kısaltılmış hali olan PMB olarak da geçmektedir.

    Nüfusu 1991 yılında 228.549 olarak saptanan şehrin günümüz nüfusu 350.000 - 500.000 kişi arasında olduğu tahmin edilmektedir. KwaZulu-Natal Üniversitesi'nin merkez kampüsü şehir sınırlarındadır. Kentteki belli başlı sanayi kolları arasında alüminyum, kereste ve süt mamülleri üretimi yer almaktadır.

    şehir, ilk kurulduğu yıllarda, kısa süreli bir devlet olan natalia cumhuriyeti'nin başkentliğini yapmıştır (bkz: natalia cumhuriyeti).

    (Not : ayrıca, mohandas gandhi'ye bir yolculuğu esnasında beyaz bir kıl herif yüzünden ırkçı bir haksız hareket yapıldığı, kendisinin de bu hareketten sonra güney afrika'da kalmaya ve burada hintlilere karşı yapılan ırk ayrımcılığına karşı mücadele etmeye karar verdiği şehir imiş efendim.)
    ... usualsuspects